| mentholinks a întrebat:

Care este numele Dumnezeului vostru?

11 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Existența, Realitatea, nu are un nume, e doar viața care trebuie si merită prețuită în orice clipă. Am mai zis-o: Religia mea e Natura, Dumnezeul meu e Universul.

| Ineys a răspuns:

Lucifer.

| Algo098 a răspuns:

Stiinta si realism, asta e dz-ul meu. Dz-ul inventat de primitivi e bun pentru cei care cred in povestile primitive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai liniștit că este al tuturor, pe toți îi va judeca sau răsplăti același Dumnezeu.
Un singur nume avem înregistrat în Biblie: YHWH acronime ce au fost dezvăluite acum aprox. 2000 de ani pe cruce - Isus Nazariteanul Regele Iudeilor.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Ai vrea tu sa fie Isus. Tu n-o sa stai in picioare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El Shaddai=Dumnezeu Atotputernic (asta e numele Lui cu adevarat de la început)

Nu este Yehova sau orice are legatura cu acesta:
Iehova-Iire=Dumnezeu se va îngriji
sau
Iehova-Nisi=Iehova este Steagul meu.
sau
Iehova-Șalom=Dumnezeu este pace

Iehova este doar un Dumnezeu spre care slujitorii săi se pot îndrepta pentru ocrotire și ajutor. (Exodul 17:13-16)

Te întreb:Care nume îl face mai special dupa parerea ta, Dumnezeu Atotputernic sau Dumnezeu e Steagul meu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Te întreb:Care nume îl face mai special dupa parerea ta, Dumnezeu Atotputernic sau Dumnezeu e Steagul meu?"
Nu prea ai înțeles treaba asta, nu-i așa? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine zicea Solomon : "Să nu daţi câinilor lucrurile sfinte şi să nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor"

Exod 6:3. "Eu M-am aratat lui Avraam,(primul om), lui Isaac(al doilea om) si lui Iacov (al treilea om) ca Dumnezeul cel Atotputernic(adica El-Shadai) dar n-am fost cunoscut de el sub Numele Meu (sub numele, nu deasupra) ca Domnul.

DanyTheNovice, îți va da Dumnezeu mândria jos, te asigur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor stii ce lesin de ras la aia cu shalomu ca dupa ce a explicat capitanul, au inceput sa apara fraierii farsei. Nu stiam inainte sa vad blogul ala, dar a fost buna am lesinat, am ras bine.
Deci sa raspund eu, inca caut nu stiu unde e dz asta, pentru ca fiecare este o chestie diferita, si nu functioneaza deloc cum e scris in biblie.
Ti-as fi dat atunci raspunsul ala cu akash/asman dar m-am razgandi, in fine il adaug pentru curiosiwinking. Si asa a stricat dz cuplurile facand societatea. Eh mi-am permis mie insami, asta e, dar tot ala care l-a pus pe dz "sef" a fost nesimtitul.

| alex598 a răspuns:

Dumnezeu...