| Dumniezău a întrebat:

Care este părerea voastră despre chestia cu cererile de religie?
E chiar atât de disperată BOR?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Tu ce crezi?

Răspuns utilizator avertizat
| AlexanderAdrian a răspuns:

Bineinteles ca BOR e disperata.

Ideea sta in felul urmator, in ultima vreme parintii nu prea mai au timp sau chiar nu stiu sa-si educe copii sau pur si simplu lasa asta in seama scolii. Astfel obisnuinta care devine a doua natura tinde sa dispara sau sa fie inlocuita cu alte obisnuinte.

Daca inainte copilul prelua pur si simplu pana si din gesturile adultului si desigur mai ales din diversele spuse si povesti ale acestuia ce porneau de la inger ingerasul meu si alte asemenea, acum copii sunt lasati de capul lor.

Singurul mediu in care ramane sa fie bine indoctrinati de mici in ce priveste religia raman scolile.

Pe de alta parte mi se pare ca accesul la informatie de timpuriu ii face pe din ce in ce mai multi copii sa isi puna intrebari in legatura cu religia si sa puna la indoiala existenta lui Dumnezeu sau in cel mai bun caz sa puna la indoiala buna credinta a bisericii ceea ce dupa parerea mea e un lucru de foarte multe ori cert.

Oamenii neindoctrinati vor refuza din ce in ce mai mult sa invete religia, catedrele risca sa dispara rand pe rand, asta insemnand bani mai putini pentru preoti.

Un ateu sau un om credincios dar constient ca o mare parte din biserica face mai mult rau, vor fi de asemenea categorii care nu vor mai contribui - nema bani la cutia milei, nema contributii pentru mii de biserici cand exista doar sute de scoli, nema bani pentru diversele obiceiuri ca boboteaza, nema oameni prin biserica si daca fenomenul se amplifica urmeaza colapsul financiar.

Desigur cred ca suntem inca suficient de indoctrinati ca asta sa nu fie un pericol iminent dar da, BOR se vede pusa in pericol cel putin la fel cum in cativa ani de zile au disparut aproape complet catedrele de limba rusa.

Cred ca cererile de renuntare la ora de religie trebuie lasate la latitudinea fiecarui elev in parte fara imixtiune din partea parintilor.

A obliga la cursuri pe cineva caruia nu-i place, nu vrea, nu crede, creaza aproape intotdeauna efectul opus. Traim intr-o societate democratica laica ce trebuie sa-si apere valorile democratiei, nu in comunism unde eram obligati sa facem tot ce dicta statul si scoala.

| Jardelin a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

"A obliga la cursuri pe cineva caruia nu-i place, nu vrea, nu crede, creaza aproape intotdeauna efectul opus. Traim intr-o societate democratica laica ce trebuie sa-si apere valorile democratiei, nu in comunism unde eram obligati sa facem tot ce dicta statul si scoala."

Ce vrei mai democratic de atat? Esti lasat sa alegi liber daca sa participi la ora de Religie sau nu. Daca unui elev nu-i place Religia si a ales sa nu frecventeze aceasta ora de ce militeaza in continuarea pentru desfiintarea totala a orelor de Religie, incalcand dreptul si dorinta celor care doresc sa aiba ore de Religie?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Jardelin):

ACUM e asa, inainte am fost toti obligati sa suportam aceste cursuri fie ca ne placeau sau nu, fie ca eram credinciosi sau nu, fie ca ne placea faptul ca o forma de viata numita Taralunga ne-a socat pe toti cand a luat biblia si i-a dat in cap unei colege de am zis ca o omoara pe aia etc.

Lumea acum se revolta, e normala revolta. Logic ca nu e normal sa se desfiinteze de tot daca unii inca vor sa faca aceste ore.

| Jardelin a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nici inainte nu era obligatorie Religia. Numai ca trebuia sa faci o cerere de retragere. Acum trebuie sa faci o cerere de frecventare.

Oricum, se pare ca tu esti ceva mai rational decat gloata care urla ca trebuie scoasa de tot Religia din scoli lezând asfel grav dreptul elevilor care doresc aceasta materie. As aprecia daca in loc sa sari permanent la gatul meu si al altor credinciosi (de obicei ortodocsi), le-ai mai spune confratilor atei ca ai si elevii religiosi drepturi care trebuie respectate.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Jardelin):

Cred ca aberezi, cand era "inainte" asta? Cand am facut eu religia era bine mersi obligatorie si-a fost ani ani de zile dupa. Care "inainte"?

Ceilalti atei nu sunt confratii mei ca ateismul nu e o religie si nici un club. In alta ordine de idei, mai agresivi in limbaj ca tine si Jorpalul nu exista pe site, sorry. Adica in mod constant si sustinut. Ma rog, e treaba voastra, eu nu am sarit personal la gatul nimanui.

| Jardelin a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Daca era asa agresiv in limbaj probabil ca aveam contul suspendat. Era sa am o parere ceva mai buna despre tine dar ca de obicei dai cu tifla. In sensul ca la mine exagerezi iar la confratii tai atei, te faci ca nu vezi limbajul de-a deptul suburban si criminal de multe ori.

Scriu de tableta si mi-e ceva mai greu sa-ti dau "citate", dar daca insisti pot sa-ti trimit aberatiile confratilor tai atei cand am sa scriu de la desk.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Jardelin):

Iti repet, NU sunt confratii mei tocmai pentru ca au un limbaj suburban si pentru ca nu inteleg libertatea de exprimare si opinie cum n-o inteleg nici multi crestini de pe aici, nu arunca pisica doar in gradina ateilor. In plus, mai sunt cativa atei precum si cativa crestini care nu sunt defel agresivi si nu au demonstrat vreodata ca ar avea ochelari de cal.

Nu ma intereseaza de ce si pentru ce sunt sau nu sunt suspendati unii useri. Nu e nevoie sa-mi dai citate ca stiu bine ce se intampla. Cele mai mari jigniri, constante si repetate le-am vazut la cativa crestini de pe site. De ce sunt trecute cu vederea? De cele mai multe ori sunt doar agresive sau sunt jigniri generale facute cu perdea.

Uite eu pe site chiar n-am vazut atat de des atei care sa injure sau sa instige. Pana si tu ai citat ceva de pe facebook din niste comentarii. Daca ai un citat in care un ateu de pe TPU spune sa moara preotii sau sa arda bisericile chiar te rog sa-l gasesti ca eu asa ceva n-am vazut.

| Jardelin a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Bine, daca nu o sa uit iti vai selecta cateva jigniri ale ateilor.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Jardelin):

Nu jigniri personale si daca e asa grav n-o sa uiti. Ti-am zis, ma refer la jigniri si instigari la adresa preotilor si bisericii. Grave, nu mistocareli ieftine si nici vreo iesire nervoasa facuta pe drept cuvant. Chestii serioase facute pe nedrept si impotriva democratiei si libertatii de opinie si de credinta.

| Dorugar a răspuns:

Este disperata, si cum de nu ar fi cand ea traieste din prostirea belirea si spionarea oamenilor si scoala vrea sa-i taie craca de care atarna pepiniera de prosti care sa-i asigure viitorul parazit!

| Jardelin a răspuns:

Nu e vorba de disperare, doar ca pentru prima data Biserica Ortodoxa s-a trezit din amortire si a inceput ca comunice cu adevarat si sa explice de ce este bine ca materia Religie sa fie predata in scoli.

| fllu07 a răspuns (pentru Jardelin):

O biserica amortita? cine are nevoie de ea?
pai normal, s-a trezit din amortire... pentru ca isi pierde bani, infulenta. trebuie sa faca ceva. altfel va disparea. nu ca ar fi mare paguba, dar nu prea ii vad pe popi sa munceasca. adevaru-i ca ii greu sa mergi in 3 schimburi, uneori si sambata la servici pe un salariu de 1.000 lei cand tu iei doar la un eveniment sute sau mii de lei, fara ce iei de la stat.
apoi sa mergi cu metorul, sau autobusul, sa stai in statie, in frig, in inghesuiala, iar nu renteaza... mai bine te lupti sa iti pastrezi starea de parazit.

| Jardelin a răspuns (pentru fllu07):

Sa inteleg ca intre un ortodox si un ateu tu preferi ateul?

| fllu07 a răspuns (pentru Jardelin):

Da. deoarece el a iesit din Babilonul cel mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare atac la adresa predarii religiei in scoli faptul ca se cere celor care vor sa urmeze materia asta depunerea unei cereri, schimband practica de pana acum, cea de a se permite celor care nu vor acest lucru sa renunte tot printr-o cerere.

| Kenwill a răspuns:

In primul rand chestia aia trebuie completata, dar nu are o optiune pentru a nu face religie. Cea ce cred ca este o mare prostie is like wtf
Este foarte bine ca este asa! De ce?
Pentru ca nu poti "seta" o scoala pe o religie. Nu mai suntem in evul mediu wtf
Religia nici nu are ce cauta in scoli pentru ca daca tu vrei sa inveti despre ce o facut Dumnezeu te duci frate la biserica
adica de exemplu de ce sa fie doar biblia predata in scoli? de ce nu si coranul? de exemplu sa zicem ca eu sunt parinte si sunt musulman si vreau si eu ca copilul meu sa invete coranul la scoala... vreau sa fie o materie... unii spun ca "Romania este o tara crestina, asa ca doar Biblia se preda" fu*k you! Romania e o tara libera unde fiecare isi poate alege credinta

| NOname a răspuns (pentru Kenwill):

"In primul rand chestia aia trebuie completata, dar nu are o optiune pentru a nu face religie. Cea ce cred ca este o mare prostie"

Chestia aia trebuie completată doar de cei care vor să facă religie (chiar dacă şi ceilalţi deseori sunt păcăliţi să o completeze).

http://www.tpu.ro/......ivind-ora/

"unii spun ca "Romania este o tara crestina, asa ca doar Biblia se preda"... Romania e o tara libera unde fiecare isi poate alege credinta"

Exact!

| Kenwill a răspuns (pentru NOname):

Se pare ca am inteles gresit partea cu fisa...ma rog big grin