| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Din punct de vedere religios e pacat daca ma consider pe mine propriul Dumnezeu?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca te consideri un Dumnezeu poti decide singur ce e pacat si ce nu. Nu e logic?

| Mădă0611 a răspuns:

Probabil, dar o prostie sigur e; o poveste inventata de satanisti, care oricat ar nega, sunt crestini anti teisti, deci jalnici. laughing

| milan9 a răspuns:

"Din punctul de vedere religios" al carei religii? happy Dar de fapt nu conteaza, pentru ca e pacat indiferent de religia la care te-ai referi... happy

Daca nu am creat noi insine, daca nu existam din vesnicie, daca nu suntem noi Viata sau Vesnicia, de ce ai vrea sa te numesti propriul tau dumnezeu?

| milan9 a răspuns:

Dar, in crestinism, Dumnezeu ne cheama, ne invita la fericirea vesnica. Tu crezi ca e putin acest lucru?

| oprescudorin11 a răspuns:

E calcarea primei porunci din Decalog. In rest poti face ce vrei, cu consecinte asumate.

| martzian a răspuns:

De acolo a plecat totul, brother... sad

| Lizzu a răspuns:

-Dpdv religios, al religiei existente in lumea noastra, da, este pacat.

-Dpdv al universului enorm in care lumea noastra este doar un punct in ceata, nu, nu este.

Nimeni nu te va trage la raspundere pentru ce crezi tu sau ce faci.
Nimeni in tot universul...

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Lizzu):

Hopa.Sa inteleg ca nu mai crezi in Dumnezeu?

| Lizzu a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu... happy de ceva timp

| Exilee a răspuns:

"Din punct de vedere religios" SI satanismul este tot un fel de religie ( nu conteaza ca conceptele lui...tot religie e si realitatea este de partea mea).
Din punctul d eevdere al RELIGIEI CRESTINE nu as spune ca este pacat, ci gresit, o piedica intre tine si Creator. Toata cinstea si inchinaciunea i se cuvine singurului Dumnezeu Adevarat. Aceasta conceptie apartine satanismului ( modern daca nu ma insel) si se dezvolta din pricina unei slave desarte si a unei inima nestatornicite cu duhul.
" La ce este de folos un om care castiga lumea toata, iar pe sine se va pierde sau se va pagubi? "

| ErrorFound a răspuns:

Doar daca te raportezi la celalalte religii.

*In satanism exista o exceptie.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Depinde din punctul de vedere al carei religii. Ca ie mai multe si fiecare ie diferita.

| Dragotta a răspuns:

Evident ca tu esti propriul Dumnezeu, noi toti suntem toti Dumnezei in mintea noastra.De cea acel Dumnezeu are acelasi ganduri ca tine, pentru ca Dumnezeu esti tu, e propria si unica ta iluzie.

| sempreinvolo30 a răspuns:

1corinteni8:5,6 Iti ds raspunsul:Caci chiar daca ar exista cei ce sant numiti dumnezei fie in cer fie pe pamant, pentru noi exista un singur Dumnezeu, Tatal de la care sant toate lucrurile.
Deci tu poti sa crezi ce vrei dar nu inseamna ca ai dreptate.E adevarat ca doar tu poti decide pentru tine dar nu poti sa faci nici pe departe ceea ce face dumnezeu.Ce poti sa faci tu deosebit pe care nu il pot face si ceilalti oameni? Pacatuiesti si fara sa iti dai seama, si in loc sa il cauti pe Dumnezeu in Biblie cauti gloria ta