| AvalohAlyn a întrebat:

Care este sansa sa existe o continuare a existentei, constientei si dupa moarte?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Continuare a existentei va fi dar doar pentru unii, pentru marea majoritate existenta va inceta la Marea Judecata. Momentan dupa moarte toti trecem la "Somn" pana va hotara Dumnezeu sa ne reanvie.

| danay72 a răspuns:

Nu e nici o sansa. Pentru un om care studiaza atent Biblia si o intelege, e sigur ca nu e nici o continuare a existentei.Eclesiastul9:5,6,10

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Am citit undeva că și conform legilor fizicii, energia creierului viu trebuie să se transfere undeva la moartea cuiva, energia nu dispare doar se tranfosrmă. Am citit multe experiențe ale oamenilor care în comă sau în moarte clinică s-au văzut dinafară și au putut relata ce s-a întâmplat cu trupul lor în timp ce partea conștientă din ei nu mai era în trup.Eu n-am nici o îndoială că se continuă.

| RAY a răspuns:

Zero sanse, deci omul are o speranta

| mentholinks a răspuns:

Eu cred ca pe la 38, 463 %.

| Clorox a răspuns:

Nimic nu este precis, intr-o zi o sa iti dai seama singur daca este ceva acolo sau nu.

| AC4S4 a răspuns:

Nu exista nici o dovada clara ca exista extraterestri. Teoria existentei vietii extraterestre se bazeaza pe faptul ca universul este infinit. Fiecare decide sa creada daca exista sau nu extraterestri.
La fel este si cu viata dupa moarte.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Da man dar viata undeva in univers sa existe este o probabilitate mare, sunt 200 de miliarde de galaxii, desi sansa sa existe e foarte mare in scimb viata de apoi nu da semne de vreo posibilitate

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Dovezi tot nu sunt. Asa ca nu poti sa spui despre o persoana care afirma sau infirma existenta extraterestrilor ca are dreptate. Alegi sa o crezi sau nu.
Si mai precis cum s-a calculat probabilitatea?
Probabilitatea = numarul cazurilor favorabile/numarul cazurilor posibile.
Nici numarul cazurilor posibile, nici numarul cazurilor favorabile nu se poate afla. Pentru ca nimeni nu poate spune cate planete sunt in total in Univers. Asadar, probabilitatea nu se poate calcula, nu poti spune este o probabilitate mica sau una mare (la nivel de Univers).

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Depinde la ce tip de viata te astepti sa fie, eu cred ca si in sistemul nostru solar exista viata dar nu inteligenta desigur, simplu sansa e mai mare din moment ce s-au descoperit atat de multe stele, ar fi aiurea sa existam doar noi in acest univers

| NGheorghe a răspuns:

Unii exersează si cercetează fenomenele paranormale timp de zeci de ani si tot nu ajung sa tragă concluzii, iar alții se joaca tupu
https://youtube.com/watch?v=ZtLkzg8bFgA

| reihiuke a răspuns:

100%