| PorumbRodica1965 a întrebat:

Care este scopul lui Dumnezeu cu omul si cu Pamantul?

Răspuns Câştigător
| ADN30 a răspuns:

DUMNEZEU are un scop grandios cu privire la pământ. El doreşte ca tot pământul să fie locuit de oameni fericiţi şi sănătoşi. Biblia spune că „Dumnezeu a făcut o grădină în Eden" şi „a făcut să crească... tot felul de pomi plăcuţi la vedere şi buni de mâncat". După ce i-a creat pe primii noştri părinţi, Adam şi Eva, Dumnezeu le-a dat această locuinţă frumoasă şi le-a spus: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul, supuneţi-l" (Geneza 1:28; 2:8, 9, 15). Aşadar, scopul lui Dumnezeu a fost ca oamenii să aibă copii, să extindă acea grădină pe tot pământul şi să aibă grijă de animale.
El însuşi a spus că nu a creat pământul „în zadar", ci „l-a întocmit să fie locuit" (Isaia 45:18). Ce fel de oameni a dorit Dumnezeu să locuiască pe pământ şi pentru cât timp? Biblia ne răspunde: „Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el" (Psalmul 37:29; Revelaţia 21:3, 4).

| PorumbRodica1965 explică (pentru ADN30):

Bravo! Adevarul lui Dumnezeu v-a umple pamantul de cunostinta,. Te salut cu Rut 2:12.

| PorumbRodica1965 explică (pentru ADN30):

Bravo, cei invatati, stiu!

13 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

Nu are nici un scop

| sublime89 a răspuns:

De ce nu-l intrebi pe el direct?

| oprescudorin11 a răspuns:

Recircularea materiei si spiritului.

| ErrorFound a răspuns:

Era plictisit.

| Sociopat a răspuns:

Pornografie pe gratis, HD si foarte variata.

| PorumbRodica1965 explică:

Pai adevaratii crestini trebuie sa stie.

| PorumbRodica1965 explică:

Restabilirea pacii si a dreptatii pe pamant, prin intermediul Regatului ceresc a lui Dumnezeu. Odata cu paradisul restabilit pe pamant vor putea trai toti oamenii care doresc sa infaptuiasca vointa lui Dumnezeu. Iata O Veste buna din partea lui Dumnezeu pentru orce natiune, trib, limba si popor -Apocalipsa (Revelatia)14:6.

| Generalul a răspuns:

Ca BOR sa faca bani multi si neimpozitabili happy

| adrian1419 a răspuns:

Sa ne omoare cum omoram noi Sims in piscina

| Chittal a răspuns:

Nu este usoara intrebarea. Sa sti ca eu raspund pentru a te ajuta nu pentru ca. orice altceva! Asa ca sa dai importanta te rog la ce raspunsuri dau pntru ca nu le dau de ochi frumosi!
Omul pentru ca a gresit acum Domnul vrea sa-l readuca la starea cea dintai. Domnul spune in Tatal nostru-''precum in cer asa si pe pamant''-prin asta intelegem ca asta vrea El cu noi; si noi si pamantul sa fim ca in cer. Scopul lui este sa urman Adevarul care este El. El ne-a zidit, iar diavolul se razbuna acum pe om si ademeneste cu orice, mai ales acum in ultimele vremuri pana la venirea Sa sunt cele mai crancene. Sincer sunt destul de obosita si nu mai sun insare sa-ti raspund o las pe alta data.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Chittal):

Bine, bine astept conversatia ta, sa vedem in continuare care este scopul si cum si cand incepe sau au inceput actiunile Sale?