| PorumbRodica1965 a întrebat:

O mare parte a oamenilor, desii primesc o marturie temeinica despre adevar, despre scopul lui Dumnezeu cu omul si cu pamantul, despre Numele lui Dumnezeu, despre starea de lucruri in care se afla astazi omenirea, totusi ignora aceste informatii. Il renega pe Dumnezeu si mesajul sau. Ce credeti, ce viitor au acesti oameni? 2Tesaloniceni 2:9-12! pentru cine doreste sa citeasca un avertisment 1Tesaloniceni 5:3.

12 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

"despre Numele lui Dumnezeu"

Fratilor, intrebarea asta e exclusivista. E de la o Martora a lui Iehova pentru Martorii lui Iehova. Ceilalti care ignorati "numele lui Dumnezeu" nu aveti ce cauta aici. Cautati-va alte intrebari.

| anonimg a răspuns:

Sunt mulți oameni care cunosc adevărul, si totuși îl refuză; rareori sunt oamenii castigati în felul acesta la Hristos. Mulți oameni vor pierde mântuirea din pricina ca n-au lăsat ca adevărul să le pătrundă inimile.
Deci daca există vreo îngrijorare, daca există vreo temere, dacă există vreo întrebare, atunci aceasta trebuie să fie: "Ce să fac ca să fiu mântuit?" Aceasta trebuie să fie preocuparea noastră de seamă.

| Doub a răspuns (pentru anonimg):

Meriti funda.happy

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonimg):

Da, adevarul este doar unul singur. Sigu ca Scriptura ne spune in Isaia 48:17, 18 si 1Ioan 2:17" caci Tatal nostru ceresc doreste sa fim ferociti pentru eternitate, asa cum un tata iubitor doreste binele copiilor lui, si totodata Dumnezeu ne promite ca cel care face voia lui, ramane pentru totdeauna." Dar, care este vointa lui Dumnezeu? ("Ioan 13:35)

| NGheorghe a răspuns:

Parerea mea ca Pavel este un eretic, teoriile lui nu au nimic in comun cu ceea ce zice Iisus, nici nu L-a cunoscut, Iisus pe toti ii vindeca doar pe Pavel il orbeste, Iisus insusi avertizeaza ca vor venii ingeri de lumina sa sa duca in eroare oamenii.
Pavel era deja indoctrinat si a adaugat ca „ea vine de la D-zeu" si a lansat-o in public, intr-un moment chiar se i-a de păr cu Petru. Halal biblie, nu iti foloseste la nimic daca nu scoti minciunile si profitorii ocazionisti, care chiar isi doresc cat de multa confuzie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O mica parte a oamenilor au impresia ca au descoperit primii apa calda, cand apa calda exista deja cu mii de ani inainte ca ei sa apara pe planeta.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Sigur ca da, dar le este de folos si lor si celor ce se folosesc de ea, caci vine de la un izvor sigur. Inaintasii lor i-au invatat s-o pretuiasca, iar Marele ei izvor ii duce invesnicie. Doar numai pe cei ce se lasa spalati si curatati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"izvor sigur"
Te referi la izvorul din Brooklin?
Acela este otravit.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Izvorul apei vietii este Dumnezeu. Brooklinul are rolul lui bine definit. Ar fi bine sa bei si tu din acel izvor ca sa apuci adevarata viata, si sa fuga pisicescu de tine. Daca doresti citeste Apocalipsa 22 : 1-2.

| aabaaab3278 a răspuns:

"Mincinosi", "buni de dusi la psihiatru"....cam asta apare in mintea unui om cand aude asa ceva.
Sau "lui de ce i se intampla si mie nu?". Nu ar trebui sa vorbeasca cu multa lume despre asta, pentru ca l-ar disconsidera si ar fi marginalizat si catalogat drept "nebun".

| PorumbRodica1965 explică (pentru aabaaab3278):

Da. Desigur noi nu putem vedea ce este in mintea si in inima oamenilor, doar Dumnezeu vede, si El stie pe cine sa atraga de partea lui.

| aabaaab3278 a răspuns:

Desconsidera, ma scuzati de greseala