| Jay1 a întrebat:

Care este scopul lui Dumnezeu pentru noi toți?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Ioan 3:16 NTR

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L‑a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.

| Celcestietot a răspuns (pentru Werrich):

Doar un scop are Dumnezeu?

| Daniel323 a răspuns (pentru Werrich):

Iisus nu a fost fiul lui YHWH, nu mai credeti orbeste toate minciunile.

14 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea e util, nu face nici bine, nu opreste nici relele... Eu zic sa-l concediem.

| Celcestietot a răspuns:

Multe scopuri, si unul dintre ele ar fi o lume a oamenilor Sai.

| mentholinks a răspuns:

Nu are asa ceva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

De ce nu-l intrebi pe el? L-a vazut cineva?

| CostinAlamariu a răspuns:

Theosis, adica sa participam in Energiile necreate ale lui Dumnezeu indumnezeindu-ne, devenind prin har ce Dumnezeu este prin natura.

| Werrich a răspuns:

Multumesc mult pentru funda!

| Digikey a răspuns:

Cand face pipi ploua, cand da part sunt tunete, cand isi aprinde tigara sunt fulgere.
Cand scapa ceva pe jos sunt cutemure cand arunca chistocul de la tigara aiurea mai explodeaza cate un depozit de azotat.

| Algo098 a răspuns:

Dz daca e atotputernic, atotstiutor si infinit, nu are nevoie de nimeni si de nimic. Oricand isi poate face orice jucarie daca se plictiseste, deci omul pentru Dz e nimic, e diferenta dintre finit si infinit. In consecinta, daca omul fata de Dz e nimic, poti avea planuri pentru nimic? Nu poti, deci Dz nu are nici un scop sau plan pentru ceva ce inseamna nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mântuirea și viața veșnică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voia lui Dumnezeu este sfințirea voastră. 1Tes. 4:3

| pacatosulBogdan a răspuns:

Este scris in Biblie! Iata ce vrea Dumnezeu cu noi toti:

1 Timotei 2, 3-4:
"Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
Care voieşte ca toţi oamenii să se mântuiască şi la cunoştinţa adevărului să vină."

Iar adevarul se gaseste in Biserica!

1Timotei 3,15:
"Casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp şi temelie a adevărului."

| Lukas1994 a răspuns:

Sa-si tina adeptii prosti.
Gravitatia, planetele mai mici care orbiteaza in jurul planetelor mai grele, galaxia, sunt chestii greu de inteles de catre oamenii cu capabilitati mintale reduse. Este mult mai usor sa le explici ca un om invizibil a creeat pamantul, viata si ca soarele apare prin magie.