| Inferno a întrebat:

Care este scopul vietii? Vreau raspunsurile crestinilor.

30 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

De a se lupta pentru a ajunge in Imparatia Cerurilor!

| Allrc24 a răspuns:

Scopul omului pe pamant este mantuirea.surprinzator nu e bogatia,faima, relatiile, placerile etc.singurul cop al omului este mantuirea sufletului sau.apoi, daca nu iti este pusa in pericol mantuirea ta, mantuirea celorlalti oameni(sa ii inveti despre Jertfa Domnului Iisus Hristos pentru noi).
scopul vietii pe pamant este credinta in Dumnezeu. Iisus:"Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine". crede in Jertfa Domnului Iisus Hristos drept plata pentru pacatele tale.crede ca numai prin El ai mantuirea. si vei fi mantuit. El este viu,a inviat, sade de-a dreapta Tatalui si ne vegheaza, ne iubeste enorm si asteapta sa ne pocaim.asta e mesajul care nil transmite Biblia.Ai incredere in Dumnezeuhappy

| Shinto a răspuns:

Scopul vietii...profund!
Te-ai intrebat vreodata, cine esti cu adevarat? De unde ai aparut, si spre ce trebuie sa te indrepti? Care este Adevarul in lumea asta plina de iluzii, unde fiecare iti propune alt adevar, (si e logic ca nu pot toti avea dreptate)? Te-ai intrebat vreodata, cu care parte din tine simti bucuria sau tristetea, ura sau dragostea? Scopul vietii este sa constientizam ca nu venim din neant, ca nu traim doar ca sa mancam, sa dormim sau sa ne inmultim, sa intelegem ca omul este suflet, intai de toate, si ca avem datoria de a slefui, de a cizela acest suflet. Ca avem un punct terminus in cautarile noastre. Pentru un crestin, acest punct terminus, SCOPUL VIETII, inseamna a-L cunoaste pe Dumnezeu.

| Filip23 a răspuns:

Sa cauti propria schimbare in bine, sa cauti apropierea de Dumnezeu. De realizat nu stim daca realizam mult, dar macar sa fim pe drum.

| Catalinnna a răspuns:

Scopul vietii pamantesti ar trebui sa fie acela de a-L iubi pe Dumnezeu prin fapte, nu doar prin vorbe, dobandindu-ne astfel mantuirea.

| Toluk19 a răspuns:

Suntem creati pentru a ne preda lui Dumnezeu, pentru a ne pocai, pentru ca s-a fim impacati cu Dumnezeu!
Fara pocainta nu se poate ajunge in Imparatia Lui Dumnezeu!
Ginditiva viata e scurta si vom muri odata si judecata e aproape!

| ALYNAMARYA a răspuns:

Deci... oamenii au fost triisi pe pamant pentru a se cai... Din cauza lui Adam si a Evei, oamenii au fost pedepsiti de Dumnezeu. Astfel, noi trebuie sa facem fapte bune, sa fim smeriti, sa mergem cat mai des la Biserica si sa nu mai vorbim urat!

| Archdaemon a răspuns:

De a o trai...

| Jameson a răspuns:

De a ajunge in rai.

| Laurian1999 a răspuns:

Salut Inferno,

Scopul vietii tale pe acest pamant este sa te intorci la Dumnezeu pentru ca multi oamenii s-au departat de Dumnezeu si nu mai vor sa il slaveasca pe el. Imagineaza-ti doar ca mergi la Gara (gara fiind mama ta) si vine trenul (adica timpul in care trebuie sa te nasti ) si urci in el (te nasti si incepi o viata noua ) in tren (adica in viata) tu trebuie sa nu faci pacate, sa nu omori,sa nu furi, sa nu barfesti in acel tren, daca tu esti cuminte (Credincios lui Dumnezeu ) in acel tren vei ajunge la destinatie ( In Rai la Dumnezeu cand o sa vina Judecata ) dar daca nu esti si te-ai saturat sa mergi in acel tren si iesi afara, asta inseamna ca te lepezi de Dumnezeu si va trebui sa gasesti din nou drumul cel ingust(trenul) care te duce la Cer,

Numai bine!

| Inferno explică (pentru Laurian1999):

Dar daca in acel tren te barfesc altii pe tine? Daca vor alti sa te omoare pe tine pentru a te jefui? Si daca esti in acelasi vagon cu ei si nu il poti parasi? Nu poti sa fugi de ei pentru ca esti inchis cu ei. Ce faci atunci?

| Laurian1999 a răspuns (pentru Inferno):

Daca am fost credincios lui Dumnezeu, tu daca mori, nu e nimic moare trupul nu sufletul, iar sufletul tot ce ai facut in acel tren spre Dumnezeu se duce spre rai.

| m3m0 a răspuns:

Sa te distrezi la maxim, LOL

Răspuns utilizator avertizat
| Katherineeeeeeee a răspuns:

Pentru mine scopul vieti este : sa ajung departe, sa ii fac mandri pe cei care tin la mine si ma iubesc si sa imi traiesc viata happy

| simona223 a răspuns:

Cat sunt adolescenta sa ma distrez.cat sunt matura sa imi intemeiez o familie. cand imbatranesc sa ma bucur de nepoti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce ai cu atei? scopul vieti nu exista azi traiesti maine poate esti mort la fiecare 2, 3 secunde un om moare in lume deci cum sa ai un scop? viata e ca un lego totul e sa stii sa unesti piesele sa stii sa iubesti, sa ai banii multi, sa respecti pers din jurul tau, sa iubesti fiecare clipa ca o viata ai asa cum e, e minunata si unicata fiecare clipa e unica in felu ei e vesnica o data mort asa vei vi vesnic

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Nu am nimic cu ateii. Dar cum ei nu cred ca exista un scop in viata nu are nici-un senssa ii intreb si pe ei.
De ce saii intreb si pe ei daca stiu deja raspunsul. Voiam sa aud si alte parerei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Au si ei scopuri orice om si un betivan are un scop sa gaseasca casa dupa ce a plecat de la carciuma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-L cunosca pe Creator si sa traiasca dupa voia Lui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul vieții este dobândirea spiritului sfânt al lui Dumnezeu, prin cuvânt, asemănarea ci Dumnezeu Iehova și dobândirea (în urma faptelor) vieții veșnice pe pământ sau în cer, alături de Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu.

| Adrianetc a răspuns:

Scopul crestinilor pe pamant este de a raspandii evanghelia de a povestii oamenilor despre Dumnezeu, de a fi mantuit si de a ne bucura de ce ne-a dat Dumnezeu, asta cred eu

| CrYsTyAn98 a răspuns (pentru Adrianetc):

Nu am nimic cu tine, ai dat un raspuns foarte bun si cum ai zis si tu "..., asta cred eu"..asa cred si eu in ce am spus mai sus nu sunt 100% sigur ce am spus da aia cred euwinking...

| Adrianetc a răspuns (pentru CrYsTyAn98):

Multumesc, dar noi nu am trait inainte ca spirit alaturi de Dumnezeu, nu stiu de unde ai nascocit, auzit, invatat asta dar este gresit.

| LovelyMan a răspuns:

Facand abstractie de religie si de domeniul ezoteric, suntem pe acest pamant pentru a procrea.

| CrYsTyAn98 a răspuns:

Dvs. sunteţi copil al lui Dumnezeu.
Înainte de a vă naşte, aţi trăit ca spirit alături de Dumnezeu, Tatăl Ceresc.
Aţi venit pe pământ ca să învăţaţi să fiţi mai asemănători lui Dumnezeu.
Când viaţa dvs. pe pământ se va sfârşi, vă veţi putea întoarce să trăiţi alături de Tatăl Ceresc.

| Adrianetc a răspuns (pentru CrYsTyAn98):

Inainte de a ne naste am trait ca spirit alaturi de D-zeu? ce porcarie arata-mi mie in biblie unde scrie!

| Laurian1999 a răspuns (pentru Adrianetc):

Nu scrie nicaieri in Biblie dar tu ai fost creat in pantecele maicii tale si viata ta a inceput acolo!