| dragos9234 a întrebat:

Care este varsta necesara pentru a putea face sex in cadrul unei familii casatorite, din punct de vedere crestin?

37 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După majorat.
Pa, pa.

| doctorandus a răspuns:

Rebeca s-a casatorit la varsta de trei ani, deci fetele se pot casatori incepand cu varsta de trei ani.

| RAY a răspuns:

Nu exista varsta pentru crestini, ateii, budisti etc
la inceput important e sa cunosti experimentezi cea mai intensa placere a noastra sexul dar si asta de la o varsta decenta eu spun 18 ani pentru ambele sexe, dar cand vb de casatorie asta implica multe nu doar sex, cea e baza in zilele monderne, o relatie serioasa se incepe cand te-ai maturizat pentru femeii 25 de ani, barbati 30 de ani, pana atunci e bine sasi traiesti viata din plin ca ai doar ai una, de ce sa te legi la cap daca nu te doare capul?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dupa casatorie; > 18.

| dragos9234 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

De ce dupa 18 ani?
Imi spune biblia asta?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Atunci nu intri la corupere de minore.

| M25M a răspuns:

Atat timp cat esti casatorit nu cred ca mai conteaza varsta. Crestinismul interzice sexul pre-marital, din ce stiam eu, deci daca te-ai legat la cap poti sa activezi sexual indiferent de varsta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nu este vorba de vârstă, ci de faptul că Dumnezeu a prevăzut ca oamenii să se bucure de relaţii sexuale DOAR în cadrul căsniciei.

| Zenit313 a răspuns:

Trebuie sa fii matur ca sa te casatoresti.
Sexul se face numai dupa casatorie, regula stupida.
Adica trebuie sa ai cam 20 de ani.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Si? Studiile arata ca sexul pre-marital, reduce speranta de a te casatori, si a avea o casnicie fericita.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Inseamna ca toti o sa avem o casnicie nefericita? sad

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Asa arata studiile. Sorry. De asemenea la fiecare divort scade speranta la o casnicie fericita cu 15-20%. Studii facute in America.Trebuie sa caut site-ul ala.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

O casnicie rezista daca exista intelegere, incredere, comunicare si iubire, acum sa nu vorbim despre asta ca nu suntem la sectiunea potrivita laughing
Dar este posibil sa ai dreptate happy

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Studiile nu mint. Divortul nu reprezinta decat faptul ca nu exista iubire adevarata,sau ca s-au casatorit pe interese etc. Iar faza cu relatiile sexuale, de asemnea sunt adevarate, caci studiile arata ca relatiile sexuale pre-maritale, reduc dorinta da a te casatori si a avea familie si copii, si nu fac decat sa accentueze dependenta de sex.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Este mult de discutat, si e cam tarziu laughing

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Cam da. Insa studiile sunt cu atat mai credibile, deorece sunt facute de americani "neidoctrinati " cu religie.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Am uitat sa specific ca acestia(care au facut studiul) apartin de un institut de cercetari despre populatie.

| doctorandus a răspuns (pentru Zenit313):

Nu scrie asa ceva in Biblie, fac pariu ca nici n-ai citit-o.

| Zenit313 a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu ca majoritatea crestinilor nu isi cunosc religia, acest lucru nu ma mai mira de mult.
Dar este enervant cand acuza un Ateu ca nu cunoaste religie, este absurd!
Daca vrei sa stii relgiie, intreaba un Ateu!
Pune mana si citeste-ti cartea ta SF inainte sa vorbesti!

Relaţiile sexuale între un bărbat şi soţia sa reprezintă singura formă de relaţii sexuale permisă de Dumnezeu (Evrei 13:4).

‘’Fugiti de curvie. Cine curveste pacatuieste impotriva trupului sau. ‘’ 1 Corinteni 6 :18

’Casatoria sa fie tinuta in toata cinstea si patul sa fie nespurcat, caci Dumnezeu va judeca pe curvari si pe necurvari. ‘’ Evrei 13 :4

Acum sper ca ai bunul simt sa taci din gura si sa pui mana sa citesti! straight face

| doctorandus a răspuns (pentru Zenit313):

He, he, he, nu sunt crestin. Poate ar trebui sa-ti lamuresti faptul ca adulter (curvie), conform Bibliei, este cand un barbat face sex cu sotia altui barbat. In niciun alt caz nu poate fi vorba de adulter. Doi parteneri necasatoriti nu pot comite adulter. De asemenea, sexul intre un barbat casatorit si o femeie necasatorita nu este considerat, conform Bibliei, adulter. Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu_%C8%99i_sexul

| dracu14 a răspuns:

De la 30 de ani in sus

| LegionarulRoman a răspuns:

Daca te-ai casatorit, poti face oricand.

| Maomau a răspuns:

Intre varsta de 500 de ani si 999 de ani, asa cum vedem exemplul lui Matusalem.
Pina atunci crestinii nu au voie sa faca sex (adica de placere), ci trebuie doar sa se inmulteasca, pentru ca placerea sexuala este un MARE pacat!

| minahrs a răspuns (pentru Maomau):

Ce ma enerveaza arogata fraierilor! Apropo Matusalem a trait 969, asa ca du-te si citeste nu mai sta pe TPU.

| kira30 a răspuns:

Dupa 18 ani cand esti major si esti si casatorit poti sa faci sex. Dumnezeu nu a creat sexul pentru placere ci pentru crearea unei noi vieti."Cresteti si imultiti-va..."

| tasmania a răspuns:

Daca esti casatorit legal (civil) si cununat, Biserica nu are nimic de spus daca faci dragoste. Dar sunt nuante si aici, fiindca tu ai pomenit de sex. Si, din ce-am inteles eu la Biserica pana acum, nu-i totuna. Ca sex poti face si pe centura, dragoste mai putin probabil.

| dragos9234 explică (pentru tasmania):

Dragostea este un sentiment.
Sexul este o actiune.

| tasmania a răspuns (pentru dragos9234):

Intr-un fel. Dar cred ca ai inteles la ce m-am referit eu.

| minahrs a răspuns:

Daca esti casatorit poti sa faci sex cand vrei.

| dragos9234 explică (pentru minahrs):

Si daca am 10 ani
.

| minahrs a răspuns (pentru dragos9234):

Te casatoresti la 10ani?

| dragos9234 explică (pentru minahrs):

Poate.

| minahrs a răspuns (pentru dragos9234):

Da ce esti tigan?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru minahrs):

Asta am vrut sa zic si eu happy.

| iron2man a răspuns:

De la 18 ani de cand ai voie sa te casatoresti civil.

| Msadjsafsdgfdsfdss a răspuns:

Pai,imediat dupa casatoria religioasa poti sa faci laughing

| 9lindesteptul a răspuns:

Daca esti casatorit, poti face oricand, dar fara sa te vada copii tai, daca ai copii. Faceti asta pe ascuns.