| dragos9234 a întrebat:

Este gelozia un lucru bun din punct de vedere crestin?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cand o persoana incepe sa fie geloasa, inseamna ca nu are incredere in persoana de langa ea, dar gelozia nu este cu totul rea, ea ajuta la fidelitate, inseamna ca iubesti.

| harciog a răspuns:

Ai spus cumva din punct de vedere religios? Imi pare rau dar ai dat o valoare care nu poate fi privita dintr-un singur unghi de toti oamenii.De ce nu intelegeti ca alegerea intelegerii apartine fiecaruia?

| 4b a răspuns:

Gelozia e un cancer care-ti mananca viata!

| martzian a răspuns:

Biblia ne spune ca Dumnezeu Insusi este gelos (vezi, spre exemplu, Deuteronom 6:15, desi sunt si alte pasaje). Ce inseamna asta? Ca nu accepta un alt rival in viata noastra, ca ne cere sa ne ferim de idolatrie. Termenul folosit, in ebraica, este "kan-naw' " si exact asta semnifica. Privita din acest unghi, gelozia nu este in sine un lucru rau, ba chiar face sens. Problema este ca noi am oferit suficiente motive pentru a starni gelozia divina. Daca sotia / sotul tau te inseala si lucrul acesta este evident, gelozia ta este justificata si nu reflecta decat dragostea imensa pe care i-o porti si ranile pe care ti le-a creat.

La fel Biblia ne vorbeste despre mania lui Dumnezeu. Ea este cat se poate de reala, desi, inconstienti, nu o luam in seama. Si noua ni se spune "maniati-va si nu pacatuiti".

Sentimentele noastre nu sunt in sine bune sau rele. Ce facem cu ele, modul in care le lasam sa ne conduca, sa determine actiunile noastre, asta poate fi distructiv. Uneori poate ca suntem incercati de gelozie - fara motiv. Nu ne putem gasi vinovati de asta. E ok ca pasarile (gandurile) sa zboare pe deasupra capului nostru. NU e ok sa isi faca si cuib acolo, insa. Daca alegem sa staruim in ganduri negative, contempland ideea, asta indica, asa cum bine spunea Ema, radacini mai adanci ce trebuie tratate.

Sper ca ti-a fost de folos.

| dragos9234 explică (pentru martzian):

Sincer eu doar asteptam ca cineva sa zica nu pentru ca eu sa ii pot spune ca dupa el dumnezeu este rau deoarece este gelos.

| martzian a răspuns (pentru dragos9234):

Apreciez sinceritatea ta. Vezi, Dragos, ce spuneam mai devreme! Este bine ca, inainte de a combate, sa ne asiguram ca am inteles, ca nu dam cu pumnul in vant asezandu-ne de partea nepotrivita a baricadei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pdv crestin da... dumnezeu insusi e gelos. Din punctul de vedere a altor religii nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar stii ce e gelozia? omeneste vorbind, lasa crestinismul si alte religii, ca nu au nimic dea face cu gelozia Domnului care vede ratacirea nebunilor si faptul ca se pierd cu toata dragostea si ajutorul oferit?

| mihaitaLGP a răspuns:

Nimic nu este bun din punct de vedere religios.

| ovidiu8msn a răspuns:

Da. Atata timp cat este in,, parametrii'' normali.

| Catalyn07 a răspuns:

Din cate stiu eu nu prea dar nu cred ca are ceva daca esti gelos laughing funda plz