| OctavianDanielMaria a întrebat:

Care imi arata si mie ca in Biblie Jesus e Dumnezeu? Sa nu veniti iar cu metafore.Ca nici Jesus nu se considera Dumnezeu.Si de ce Jesus vorbea doar in metafore?

Răspuns Câştigător
| fllu07 a răspuns:

Nu are cum sa iti arate nimeni, pentru că Isus Cristos nu este Dumnezeu. Ca vine cu interpretări personale, ca găsește un verset ici-colo care, scos din context arata ca " Isus =Dumnezeu " poate. Dar biblia nu învață asta. Însuși Isus a spus că "Tatăl este mai mare ca mine" Ioan 14:28

Dar nu inteleg munca ta, timpul tau, investit aici. tu nu crezi in Biblie, nu crezi că vreo religie este adevarată, nu crezi in Dumnezeu, la ce atâta muncă și timp pierdut de tine pe site-ul asta?

Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Ei bine, Dumnezeu Fiul este egal cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
Dar, în "rolul" asumat de bunăvoie prin întrupare (în acelaşi timp păstrând şi Natura sau Firea Divină), El S-a jertfit şi S-a smerit în faţa tuturor oamenilor, DAR ÎN SPECIAL ÎN RAPORT CU TATĂL, pentru a duce până la capăt „rolul" ASUMĂRII ÎNTREGII UMANITĂŢI ASUPRA LUI.

De ce această asumare? Pentru că un om a greşit (Adam) şi tot un om trebuia să răscumpere greşeala, să facă actul de "mea culpa". Dar nici un om nu avea nevinovăţia şi puterea de a răscupăra greşeala pentru toţi ceilalţi deodată!

NICI UN OM nu ar fi putut aduce rascumpararea şi de aceea prin "sfatul Treimic" Fiul lui Dumnezeu Şi-a asumat de bunăvoie "rolul" asumării întregii umanităţi atunici când El (Cel prin Care şi pentru Care au fost create toate) S-a întrupat prin Fecioara Maria!

De departe una din cele mai dificile lucruri de înţeles despre Dumnezeu este smerenia Sa, Întruparea Sa într-un om umil. Acest lucru nu l-au înţeles nici evreii toţi şi nu e de mirare că el şi astăzi creează dificultăţi de înţelegere.
Nu putem să nu ne întrebăm: Care a fost rolul acestei "umilinţe voluntare"?

,, Ci S-a deşertat pe Sine, chip de rob luand, facandu-Se asemenea oamenilor, si la infatisare aflandu-Se ca un om,"
Daca Fiul a acceptat de bunavoie sa primeasca pe langa firea divina pe care o avea (,, Dumnezeu fiind în chip") si pe cea umana ar fi o josnicie pentru cineva Sa/L trateze doar ca om pe Cel care,, a facut şi veacurile"(Fiul), pe Cel Care a creat totul- Creatorul tuturor.

| Irinel15123532 a răspuns:

Iisus a fost si este Dumnezeu. Referitor la Ioan 14:28, Domnul Iisus nu spune ca El nu este Dumnezeu, ci ca aici pe pamant Iisus a venit ca o pilda pentru noi, El era supus Lui Dumnezeu Tatal, era ascultator si smerit. El nu a venit pe picior de egalitate cu Dumnezeu, ci s-a ''dezbracat'' de Dumnezeirea si Slava Lui pentru a lua chip de om.

Filipeni 2:6-8
El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuși n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu, ci S-a dezbrăcat pe Sine Însuși și a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. La înfăţișare a fost găsit ca un om, S-a smerit și S-a făcut ascultător până la moarte, și încă moarte de cruce.''

Apoi Iisus spune in Marcu 10:45
Căci Fiul omului n-a venit să I se slujească, ci El să slujească și să-Și dea viaţa răscumpărare pentru mulţi!"

Evrei 2:9 Apostolul Pavel scrie ''Evrei 2:9
Dar pe Acela care a fost făcut pentru „puţină vreme mai prejos decât îngerii", adică pe Isus, Îl vedem „încununat cu slavă și cu cinste" din pricina morţii pe care a suferit-o, pentru ca, prin harul lui Dumnezeu, El să guste moartea pentru toţi.''

In vechiul testament in psalmul 45, Dumnezeu se adreseaza Lui Iisus Hristos.

''Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este veşnic;
toiagul de domnie al Împărăţiei Tale este un toiag de dreptate.
Tu iubeşti neprihănirea şi urăşti răutatea.
De aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tău Te-a uns
cu un untdelemn de bucurie mai
presus decât pe tovarăşii Tăi de slujbă.''

Subliniez ''de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau''
si ''Scaunul Tau de domnie Dumnezeule''
Dumnezeu se adreseaza Lui Dumnezeu, Lui Iisus.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa este, este numit fiul omului, dar pentru ca a ales sa vina in chip de om, s-a intrupat.

Isaia 9:6
Căci un Copil ni S-a născut, un Fiu ni s-a dat și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor, Domn al păcii.

Iisus este numit de Isaia, parintele vesniciilor. El a facut vesniciile.

Ioan 1:14
Și Cuvântul S-a făcut trup și a locuit printre noi, plin de har și de adevăr. Și noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl.

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, și Cuvântul era Dumnezeu. Și Cuvântul S-a făcut trup și a locuit printre noi, plin de har și de adevăr. Și noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl.
Ioan 1:1, 14 VDC
Aici "Cuvântul" este în mod evident Isus și ni se spune că "Cuvântul" era Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Titan123 a răspuns:

Ești că Toma necredincios

Răspuns utilizator avertizat