| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai pasnice si mai tolerante 3 religii din lume?

15 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Exact. În aceeaşi ordine.

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu vad rastafarienismul ca cea mai pasnica religie...chiar daca nu se poate defini o religie ci doar o miscare religioasa.

| RAY a răspuns:

Budismul altele nu stiu

| martzian a răspuns:

"Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume." (Iacov 1:27)

| DyNo a răspuns:

Eu cred ca zamolxianismul geto-dacilor este cea mai pasnica si toleranta, alte doua nu pot gasi, imi pare rau. Judeo-crestinismul in nici un caz...

| casablanca40 a răspuns (pentru DyNo):

Fraternitatea Alba Universala pe podium.

| DyNo a răspuns:

Pai asa toti sunt ''de partea lui Dumnezeu''.

| DyNo a răspuns:

Vorbam de cei care fac parte din anumite religii. Toti sunt ''de partea lui Dumnezeu'', deci care e mai pasnica?

| DyNo a răspuns:

Ooo... ce dreptate ai, oamenii ''oameni pasnici sunt putini''.
PS: Scuze de greseala, am scris ''vorbam'' in loc de ''vorbeam'', greseala de tastat.

| DyNo a răspuns:

Eu da, sunt pasnic, nu recurg la violenta de nici un fel, la injurii etc. Cine nu este cu mine, NU este impotriva mea si nu imi este dusman.

| rocco09 a răspuns:

Imi spui te rog pe ce baza afirmi ca crestinismul e o religie violenta? Nu ma refer la totalitarismul catolic din evu mediu, la inchizitie, la persecutia protestanta sau neoprotestanta! Ma refer la crestinismul decretat de Iisus! (daca ai citit vreodata invataturile Lui) As crede ca crestinismul bazat pe legile morale ale Lui Iisus, si nu cel denaturat care i-l cunoastem noi astazi ar fi cea mai pasnica religie! Urmariti care tari persecuta cel mai mult cestinii! http://blogs.lifeway.com/......orn-1.html China, India Oare chiar budismul, hinduismul nu e opresiv? nu e pana te iei de zeii lor, sau omori un soarece!

| Raynn a răspuns:

Budismul, Hinduismul, Jainismul deoarece sunt bazate mult pe meditatie si cunoasterea de sine.

Nici un caz crestinismul, poate ati uitat ca homosexualitatea este un pacat in religia crestina.

| cei7pitici a răspuns:

Crestinismul, Budismul si Hinduismul. Numai bine.

| anonim_4396 explică (pentru cei7pitici):

Nu prea cred ca prima religie are dreptul de a sta in fruntea listei, mai ales la categoria "toleranta". In prezent, crestinismul este pe locul 2 la categoria "violenta" deci mai mult ca sigur nu intra la "cele mai pasnice" si cu atat mai putin in primele 3.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vorbim despre religie in sine, adică setul de dogme şi invăţături pe care aceasta le promovează. NU despre aşa-numiţii săi adepţi formal-nominali, care dacă sunt,, violenţi'' NU pot fi in acelaşi timp şi creştini.

Imi pare rău dacă nu deţii măcar cunoştinţe elementare in ceea ce priveşte invăţătura lui Isus, incât să realizezi că aceasta e categoric antagonistă violenţei. Insă dacă e aşa, măcar nu te pronunţa in necunoştinţă de cauză.