| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt dovezile ca personajele din cartile religiilor abrahamice ar fi existat?

3 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Profesorul Finkelstein cunoscut drept "tatal arheologiei biblice", a declarat pentru publicatia "Jerusalem Post" ca arheologii israelieni nu au gasit dovezi istorice sau arheologice care sa sustina Exodul (sau Iesirea) din Biblie.

De asemenea, el afirma ca nu se pot sustine cu dovezi nici peregrinarile evreilor pe muntele Sinai si nici cucerirea Canaanului de catre Iosua. Cat despre presupusul templu al lui Solomon, acelasi arheolog spune ca nu avem dovezi care sa demonstreze clar ca el ar fi existat in realitate.

Un arheolog independent, Rafi Greenberg, spune ca Israelul va descoperi ceva daca face sapaturi timp de sase saptamani. El mai spune ca israelienii au excavat ceea ce se numeste "Orasul lui David" in apropierea Jerusalimului, la Silwan, timp de doi ani. Totul a fost, insa, fara niciun folos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista Arheologie Biblica ce atesta existenta istorica a celor povestite in Biblie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Biblical_archaeology

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai mult ca sigur ca n-ai citit articolul respectiv.