| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt judecatorii din biblie? cartea judecatori

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Otniel,Ehud,Șamgar,Barac,Ghedeon,Tola,Iair,Iefta,Ibțan,Elon,Abdon,Samson.
Perioada judecătorilor, descrisă în cartea Judecătorii, a început cu Otniel şi s-a încheiat cu Samson, cel mai puternic om de pe pământ. În această carte impresionantă este subliniat de repetate ori un adevăr fundamental: ascultarea de Iehova Dumnezeu aduce binecuvântări, neascultarea însă aduce nenorocire.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Mersi mult

| Cyrano a răspuns (pentru danay72):

Ascultarea de Domnul Isus? Il recunosti sau este doar o capetenie a ingerilor?

| danay72 a răspuns (pentru Cyrano):

Da,iar azi e rege intronat in cer de catre Dumnezeu.Are un rol foarte important in scopul lui Dumnezeu si faptul de a asculta de poruncile sale ne ajuta sa ne apropiem mai mult de Dumnezeu.De exemplu poruncile din Matei22:37-39,sau Matei28:18-20.Dar tot ce a zis e pentru binele nostru si tebuie sa ascultam.

| Cyrano a răspuns (pentru danay72):

Este Fiul lui Dumnezeu necreat din vesnicie in vesniocie cu El Shaddai?

| danay72 a răspuns (pentru Cyrano):

Coloseni1:15-17

| Cyrano a răspuns (pentru danay72):

Stiu ce scrie! Eu te intreb daca crezi asta!

| danay72 a răspuns (pentru Cyrano):

Eu cred ca Isus, conform celor scrise in Biblie este prima persoana creata de Dumnezeu.Fiul unic-născut al lui Dumnezeu’ (Ioan 3:18). Isus îşi cunoştea originea. Viaţa sa a început, de fapt, cu mult înainte de a se naşte pe pământ. „Am coborât din cer", a spus Isus (Ioan 6:38). Isus a fost prima lucrare de creaţie a lui Dumnezeu, el contribuind apoi la crearea tuturor celorlalte lucruri. Fiind singurul creat direct de Dumnezeu, Isus a putut fi numit pe bună dreptate ‘Fiul unic-născut al lui Dumnezeu’ (Ioan 1:3, 14

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Mantuitorul Hristos este de aceeasi NATURA DIVINA cu Tatal:

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."
Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."

| milan9 a răspuns:

Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte... sad

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie.

Dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI" thinking

| milan9 a răspuns:

Dar bine spune Scriptura despre unii rătăciţi: "aveți ochi dar nu vedeți, urechi dar nu auziți". sad

Fiul nu este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, r5aspunsul lui Danay 72 este potrivit. Apreciem, oameni seriosi care se lasa invatati de adevaratul Dumnezeu.

| Bella1love a răspuns:

De ce nu cauti pe google sau in Biblie? Mai bine ne uitam noi pentru tine, iti trebuie totul mura in gura?