| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce cartea lui Enoh nu e in Biblie?

14 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

Pentru că nu face parte din scrierile inspirate.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Autorul scripturii.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

Aceasta intrebare am pus-o si eu, si raspunsul il poti gasi in primele episoade ale documentarului Ancient Aliens. Se pare ca Enoh n-a atribuit experientele sale anormale unei divinitati cum au facut-o altii, ci unor extraterestri mentionand negru pe alb toata actiunea exacta si cu ce se ocupau acesti extraterestri.

| Antisistem11 a răspuns:

Conciliul de la Laodiceea si alte consilii de la începuturile bisericii crestine au considerat că trebuie să elimine din textele sfinte teme sensibile cum ar fi ierarhiile divine sau demonice care puteau da in interpretări nedorite.

| aXy99 a răspuns (pentru Antisistem11):

Dai copy-paste de pe wiki, dar schimb 2-3 cuvinte? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru aXy99):

Mai apelez si la wikipedia asa ocazional.

| Andrei007007 a răspuns:

E foarte simplu, asa cum multe scrieri "apocrife" nu apar in Biblie pentru ca multi preoti au considerat ca toate informatiile oferite de ele duc la derutarea "credinciosului", asa si cartea lui Enoh. Uite, ca sa vezi cat de influentata a fost religia evreilor de catre babilonieni, citeste despre "Papirusul lui Cyrus" si o sa vezi doua interpretari diferite a doua religii de la aceeasi intamplare (o sa vezi cum multe scrieri precizeaza ca zeul babilonian i-a aparut in vis lui Cyrus etc. dupa care evreii spun la fel, ca Dumnezeu (Iehova), i-a aparut in vis lui Cyrus). Ca sa tragem o concluzie la final, religia Evreilor a fost foarte afectata de religia Babilonienilor atunci cand poporul evreu a fost supus sclaviei de catre acestia si multe scrieri au fost influentate pe parcursul anilor asa ca nu se stie cu adevarat ce scrieri sunt adevarate sau nu si pentru asta Conciliul de la Laodiceea sau alte consilii au considerat ca trebuie eliminate din textele sfinte anumite teme sensibile.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Andrei007007):

Nu mi-a venit in minte traducerea corecta din engleza, daca vrei sa citesti despre povestea propusa mai sus, cauta "Cilindrul lui Cirus" si nu "Papirusul lui Cyrus".

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei007007 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dupa parerea mea orice text fie ca este el apocrif sau nu trebuie tratat ca atare, dar nu sunt eu in masura sa judec care sunt sau nu adevarate, nu detin eu toate informatiile/secretele lumii ca sa fac asta, Vaticanul, Constantinopolul (actualul Istanbul) sau alte institutii iti pot oferi raspunsul la intrebarea ta.