| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Carei intrebari, in materie de religie, in afara de intrebarea: "Exista Dumnezeu", nu i-ai gasit inca raspunsul?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Nu, nu! In aceasta sectiune de pe TPU, veche de cativa anisori, inca nu s-a depasit nivelul: "Dumnezeu: exista sa nu exista?".

24 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

De ce termenul de Trinitate nu este mentionat ca atare in Biblie? (nici un apostol sau prooroc nu a scris despre aceasta).

Si mai sunt cateva aici:

http://www.godandscience.org/apologetics/answers.html

| OOOLEOOO a răspuns:

De ce, razboiul si suferinta au fost calea catre valorificarea acestui adevar?

| danay72 a răspuns:

In Biblie gasesti raspunsul la toate intrebarile biblice.

| usuk a răspuns:

De ce oamenilor le este asa frica de un lucru atat de ambigo-paradoxo-inexistent?

| RAY a răspuns (pentru usuk):

Frica umana este programata genetic dar cand de copil ti se baga in cap ca vei arde in chinuri pe vecie e acea frica creste in tine si ramane cu tine

| Musique a răspuns (pentru usuk):

Poate pentru că asta le este băgat pe gât încă din copilărie.
De ce crezi că se face religie la școală? Un copil de 6-7 ani nu cred că este încă capabil să-și dea seama singur cine și ce este dumnezeu.

| zurick a răspuns:

Nu poti dovedi ca exista Dumnezeu, dar nici nu poti dovedi ca nu exista Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns:

Am gasit la toate intrebarile raspuns...
spre deosebire de multi oameni, eu stiu de ce imbatranim, de ce murim, de ce permite Dumnezeu suferinta, cum sa gasesc fericirea, si lista poate continua...

| Scarbo a răspuns (pentru fllu07):

Preotul mi-a spus ca dzeu nu se amesteca in treburile oamenilor, iar apoi l-am intrebat care este rolul lui dzeu, mi-a spus ca are un rol dar inca nu stie care este.

| fllu07 a răspuns (pentru Scarbo):

O mica sugestie, daca vrei sa o accepti:
cand mai ai intrebari de ce asa, sau asa, de ce nu asa...
nu te mai du la preooti. ei nu sunt capabil sa-ti raspunda, ei sunt doar niste sarlatani afaceristi instruiti si intretinuti din banii noastrii, ai romanilor. si macar de ar preda ceva adevarat, dar predau numai paganisme, si il pun pe dumnezeu in cele mai proaste infatisari.
cel mai probabil urmatorul raspuns o sa fie, nu stim, este o taina, un mister, sau, asa a vrut dumnezeu, sau raspunsuri dinasetea care il invinovatesc pe dumnezeu, ca doar asta face ortodoxia, da vina pe Dumnezeu. MEREU.

| milan9 a răspuns (pentru Scarbo):

Ortodoxia, Biserica, nu il invinovateste pe Dumnezeu, nu da vina pe Dumnezeu pentru libertatea noastra care singura atrage consecinte, bune sau rele...

| milan9 a răspuns (pentru Scarbo):

O veste bună (şi de ce n-ar fi aşa) este aceea că noi suntem arhitecţii propriului nostru destin, ai propriei noastre fericiri!

Dacă Dumnezeu este văzut ca "Sursă" a existenţei noastre, "Dăruitorul" vieţii, iar viaţa noastră ca "dar" ar fi văzută doar ca o temporară "lumânare" aprinsă, există tentaţia pentru unii să-şi folosească libertatea pentru a fi total "independenţi", pentru a se separa de Creator, de un "Părinte ceresc".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dacă Dumnezeu nu este acceptat a fi prea "impunător" şi "justiţiar", nu este acceptat ca El să penalizeze folosirea greşită a libertăţii de către om, de ce ar pretinde cineva că El ar trebui obligat să "aducă înapoi" în zona de siguranţă şi de fericire (apropierea de "Sursă") pe cel care singur a optat, arogant şi sigur pe el, poate pentru "debranşare", pentru îndepărtare, şi pentru ignoranţă faţă de El?

Pentru orientarea şi "Iluminarea" acestei libertăţi umane (pe care Divinul Şi-a impus să o respecte), Dumnezeu Fiul a mers până la maxima umilinţa şi Jertfa pe Cruce…
Libertatea trebuie asumată până la capăt, în încântătoarea cunoştinţă de cauză a veşniciei noastre...

| Scarbo a răspuns (pentru fllu07):

Stiu ca asa sunt preotii si oricum sunt ateu, doar incercam sa gasesc raspunsul a ceva ce nu stiam, deci nu l-am gasit asa ca il voi cauta in alta parte.

| Scarbo a răspuns (pentru milan9):

Nu am inteles partea cu "lumanare" aprinsa, te superi daca mi-o explici un pic?

| milan9 a răspuns (pentru Scarbo):

E o metafora... big grin
Când "lumânarea" e aprinsă, când "viaţa" îi inspiră că este "centrul universului", există riscul ca omul să se simtă "dator" să sfideze pe "Dăruitor" şi să "verifice" până la ce "îndepărtare" de "Sursă" se ţine aprinsă "lumânarea", pierzând din vedere că aceasta are un "fitil" limitat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarii: de ce trebuie sa ma explic altora in ce priveste credinta mea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de unde stii ca nu l-am gasit? ai tu certitudinea, si cetesti in urina de stii atat de sigur? mai sa fie ca mult ti destepta-si de la ultima aparitie.

| cornelmircea1980 a răspuns:

Nu exista

| Cyrano a răspuns (pentru cornelmircea1980):

Pentru ce unii neaga cu vehementa existenta lui Dumnezeu? Nu te-ai intrebat? De ce se opun atat de mult? Pentru ca nu exista? De ce nu se opun teoriei x, y, z?

| BuBuBuBuBYYY a răspuns:

Cine l-a creat pe Dumnezeu? Totul trebuie sa aiba un inceput.

| Purec a răspuns (pentru BuBuBuBuBYYY):

"Cine l-a creat pe Dumnezeu? Totul trebuie sa aiba un inceput."

Mamica si taticul lui Dumnezeu. Cand mamica si taticul lui Dumnezeu s-au iubiiiiiit... si de aici stii si tu

| usuk a răspuns (pentru BuBuBuBuBYYY):

Dumniezau a fost...inceputul

| BuBuBuBuBYYY a răspuns (pentru Purec):

Si pe mamica si taticul lui Dumnezeu cine i-a creat? Pateticoh go on