| AxyTM a întrebat:

Cat de mare este puterea diavolului?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Oricat ar fi de mare, ea este limitata de Dumnezeu.El nu poate sa faca decat cat ii este permis.Vedem in cazul lui Iov.El a cerut pe Iov la incercare, dar Dumnezeu nu i-a permis sa se atinga si de sufletul lui.Satan are putere asupra ta atat cat ii permiti tu sa intre cu pacatul in ea, cat faci voia lui.

| cristi202 a răspuns:

Mare. Nu ii doresc nimanui sa aiba de-a face cu puterea lui. Insa e limitata. Din fericire, nu el e cel ce conduce Universul, ci Dumnezeu, si de aceea Diavolul nu poate sa faca tot ce ar vrea sau ar putea sa faca. De fapt, prin tot ce face, nu face decit sa duca scopul si planurile lui Dumnezeu la indeplinire. Aparent, pare a fi puternic, dar e ca la sah, cind renunti la dama (cea mai importanta piesa dupa rege), pentru a cistiga partida. Sa pierzi dama la sah e un lucru rau, poate cel mai rau din sah, si la fel e si cu ce face diavolul cu puterea lui, insa tocmai acel rau va duce la cistigarea "partidei" de catre Dumnezeu - pina la urma tot binele va invinge.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ce putere are tigara asupra unui fumator?

Dar ce putere are tigara asupra unui nefumator?

Sper ca ai inteles sensul cuvintelor happy

| Purec a răspuns:

P= i^2 * R sau
p= E^2/R

deci rezulta ca cu cat "i" este mai mare, cu atat puterea diavolului este mare. Deci cu cat diavolul este mai prezent in sufletul tau, cu atat are putere mai mare asupra ta.

Ps: glumeam doar...nu cred ce am scris happy

Ps2: Nu exista diavol

| danay72 a răspuns:

Foarte mare.Biblia spune ca induce in eroare tot pamantul. 1Ioan5:19

| 4b a răspuns:

Nu mai mare decat puterea lui Dumnezeu...

| dragos9234 a răspuns:

Pai este foarte mare dar nu ca a mea caci eu pot controla Forta(The Force-star wars) si il fac muci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diavolul conduce lumea momentan, are 3 mari organizatii cu care o conduce: Comunitatea Masonica, Ateisti, Satanisti
Toate religiile au cate o greseala pentru ca mereu unul dintre aceste comunitati se infiltreaza acolo unde nu trebuie.Dar puterea diavolului este limitata, dar puterea LUI nu este!

| dragos9234 a răspuns (pentru anonim_4396):

"'LUI-ul"" tau nu exista.
Si de ce crezi tu ca un ateu face ''lucrerea diavolului''? Daca nu ar fi fost ateii tu nu aveai acum un pc.
Si de ce mai crezi tu ca masonii sunt asa de rai? Pentru ca a luat putearea bisericii care prostea lumea cu dumnezeu si ii controla prin frica.
Stii ce inseamna satansimul ca sa iti poti da cu parearea despre satanism?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dragos9234):

Mai,stai pe fundul tau si vezi-ti de treaba!
Eu am stat si stau inca in continuare printre ei, ai idee aicea in Franta cati sunt!
Si sa iti raspund la intrebari! Toti cei care nu sunt cu Isus, Dumnezeu sunt contra lui!

| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Şi toată stăpânirea celei dintâi fiare ea o pune în lucrare, în faţa ei. Şi face pământul şi pe locuitorii de pe el să se închine fiarei celei dintâi, a cărei rană de moarte fusese vindecată.
Şi face semne mari, încât şi foc face să se pogoare din cer, pe pământ, înaintea oamenilor,
Şi amăgeşte pe cei ce locuiesc pe pământ.(Apocalipsa )

| pesciolino a răspuns:

Atat cat ii dai tu voie sa lucreze in viata ta. Biblia ne invata sa ne inpotrivim lui(satan)tare in credinta

| AnonymousV a răspuns:

Diavolul nu are nici o putere...

| Invictus a răspuns:

Nu exista nicio zeitate...de ce nu intelegeti voi ca religia crestina este ca oricare alta? sunt mii de religii pe aceasta planeta da? crestinismul e cea mai raspandita.dar va muri si el...asa cum in grecia antica daca afirmai ca zeus nu exista erai omorat..aici daca spui ca dumnezeu nu exista iti pierzi locul spre rai! asa cum au disparut toate religiile politeiste care pareau de neinlocuit asa va disparea si crestinismul.voi crestinii vreti sa afirmati ca cei care nu cred in dumnezeul vostru ajung in iad:O.din 7 miliarde de oameni 1.2 miliarde sunt crestini restul de 5.8 miliarde au alte religii.cam mare numarul de pagani ..deci din astia 1.2 miliarde se duc mai putini in rai iar vreo 6 miliarde se duc in iad? are treaba satana.dar vorba cartii. sper ca se serveste bere in iad!

| borla a răspuns:

Nu exista diavol