| marinelpop a întrebat:

Cât de mult ar fi putut trăi Adam şi Eva? Unde?

32 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dar au existat ca sa ne putem intreba cat au trait?

| Thunderstruck a răspuns:

N-au trait deloc pentru ca n-au existat.

| martzian a răspuns:

Tot la fel de mult cat vor trai toti cei mantuiti prin jertfa lui Hristos: o eternitate! happy

| Hombre a răspuns (pentru martzian):

Cu asta ii agatati pe naivi, promiteti la fel ca politicienii, insa la acestia din urma le vine timpul sa-i cotonogim ca minciunile ies la iveala in timpul vietii lor, ori voi care promiteti nevazutul in nevazut scapati usor, pentru ca cine a murit nu s-a mai intors sa va pocneasca pentru minciuna vieti vesnice. laughing

| martzian a răspuns (pentru Hombre):

Asa crezi tu?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Naivi sunt cei care cred ca moartea este sfarsitul.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Hop si Ema, pai lipsea vinerea din post sa nu apere inchipuirile?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Sunt certitudini, draga Hombre. Avand grija de mantuirea sufletului, poti sa-i ignori pe cei apropiati?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Avand grija de mantuirea sufletului, poti sa-i ignori pe cei apropiati?" In ce limba e gandit?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Odata ce ai gustat din mantuire, iti pasa de cei din jurul tau.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Acum se intelege, dar de ce esti convinsa ca numai daca ai "gustat din mantuire" iti pasa de cei din jur, fara nu se poate?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Din momentul in care am realizat ca am fost un om mort din punct de vedere spiritual si ca acum traiesc pentru eternitate, as dori ca toti sa cunoasca adevarul si sa fie salvati. La fel s-a intamplat si cu ucenicii care au fost schimbati si transformati datorita experientelor pe care le-au avut. Ei au vazut minunile facute de Domnul Isus, si daca inainte de invierea Lui au fost plini de teama, dupa aceasta viata lor a fost schimbata complet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor.

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Omul si eternitatea nu au nimic in comun

| EmaS a răspuns (pentru nesuferit):

Crezi tu?!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Deci ca de obicei, batii campii, ce am intrebat eu si ce ai spus tu. Nu mai raspunde ca iar o iei pe aratura.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Daca tu nu intelegi, nu inseamna ca eu sunt de vina. Nu ai invatat tu bine lectia. Fugi la capre! laughing

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

rolling on the floor

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu cred, eu sunt convins

| Exilee a răspuns:

O eternitate in Rai.

| Zenit313 a răspuns:

Adam - Pamant Rosu
Eva - Viata, Datatoare de viata

Mitul Biblic al creatiei - Plagiatura Sumeriana(Enûma Eliš).

| pozeanimate a răspuns:

Ar fi putut trai vesnic daca nu ar fi cazut in ispita diavolului

| Silviuloan a răspuns:

Daca nu incalcau porunca data de Dumnezeu acestia au fi trait in rai.

| HDeNiSaR a răspuns:

Ei aveau eternitatea în faţă.

Gen. 2:15–17

| Uratu140 a răspuns:

Daca nu pacatuiau traiau vesnic, asa am auzithappy

Răspuns utilizator avertizat
| marinelpop explică:

Iată cum l-a făcut Iehova Dumnezeu pe Adam. El a luat puţină ţărână din sol şi din ea a alcătuit un corp perfect, un corp uman. Apoi a suflat în nările omului şi Adam a venit la viaţă.

Iehova Dumnezeu avea o însărcinare pentru Adam. El i-a spus lui Adam să le dea nume tuturor animalelor. Probabil că Adam a examinat mult timp animalele, astfel încât să le poată găsi la toate cele mai potrivite nume. În timp ce Adam le dădea nume animalelor, el a început să observe ceva. Ştii ce anume?

Toate animalele aveau pereche. Era ursul şi ursoaica, leul şi leoaica. Însă Adam nu avea pe nimeni care să-i fie pereche. De aceea, Iehova a făcut ca Adam să cadă într-un somn adânc şi a luat una din coastele lui. Din această coastă, Iehova a făcut o femeie pentru Adam şi ea a devenit soţia lui.

Cât de fericit era acum Adam! Şi gândeşte-te cât de fericită trebuie să fi fost Eva că se găsea într-o asemenea grădină încântătoare! Acum ei puteau avea copii şi puteau trăi împreună fericiţi.

Iehova dorea ca Adam şi Eva să trăiască veşnic. El dorea ca ei să facă din întregul pământ un loc tot atât de frumos ca grădina Edenului. Cât de fericiţi trebuie să se fi simţit Adam şi Eva gândindu-se la ce aveau de făcut! Ţi-ar fi plăcut să participi şi tu la transformarea pământului într-o grădină frumoasă? Însă fericirea lui Adam şi a Evei nu a durat.

| M25M a răspuns (pentru marinelpop):

Tu pui intrebarea si tot tu raspunzi laughing
Daca ai putea cred ca ti-ai da si funda.

| marinelpop explică (pentru M25M):

Ok.să răspundă biblia:Geneza 2:16, 17; 3:1-13, 24; Apocalipsa 12:9.

| IonutDX a răspuns:

Pe Terra, gasesti descrierea in Biblie.

| DiandraDya a răspuns:

Ar fi putut trai vesnic pe un pamant transformat in Paradis.

| WWESuperFan a răspuns:

Cat vroia Dumnezeu.Si,in paradis.

| Andreea_Draculea_1993 a răspuns:

" maxim 150 ani " laughing