| Aihao19 a întrebat:

Cat de plauzibila este reincarnarea?

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Sufletul este entitate, si nu energie dispersată. Ce anume s-ar transfera dacă sufletul ar fi simplă energie dispersată?

Sufletul nu este dat la voia întâmplării, el are un anumit parcurs revelat de către divinitate.

Tot la fel, numărul sufletelor nu este nedeterminat (rezultat inedit sau nedorit al gresitei teorii a reîncarnării), altfel o iei razna confundând miliarde de miliarde de fire de iarbă, gândaci şi pietre cu sufletele unor entităţi spirituale şi invers (aşa cum face hinduismul)...

| milan9 a răspuns:

Aceste teorii hinduse contravin revelaţia primordiala, interpreteaza şi altereaza la nesfârşit conceptia despre divinitate, despre suflet, despre viata vesnica.

În spaţiul sincretismului hindus, printre miile de triburi, fiecare a avut dialectul lui, zeii şi teoriile lui. Teoriile acestea false despre reincarnare sunt tentative de a da răspunsuri limitate umane, sunt încercări ce se pierd într-o negură a istoriei hinduismului, hinduism în care sunt amestecate mii de zeităţi ce se contopesc într-o confuzie generală.

Aceste teorii nu au cum să îşi aroge o autoritate concretă ci sunt atribuite unor secole întregi de amatorism şi încercări de a da răspuns unor necunoscute elementare. Au păstrat din revelaţia primordială lucruri pe care mai apoi le-au interpretat şi alterat la nesfârşit…

| Hammurabi a răspuns:

Păi dacă până acum nu te-ai întâlnit cu nici un reâncarnat, probabil nu e prea plauzibilă. laughing

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Reincarnarea nu exista. Raiul lui Dumnezeu existawinking

Răspuns utilizator avertizat