| alexandrei7777 a întrebat:

Cat de puternic este Lucifer/Satan?
Am citit intr-o carte ca el era un arhanghel si era fratele mai mare al lui Mihail.De ce Mihail este in stare sa il invinga si sfintii nu? Sfintii sunt mai josi ca arhangheli?

32 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Lucifer este o creatura, un inger creat iar Micael sau Mihael este Isus Hristos, Dumnezeu Fiul. Nu am timpul necesar si nici starea dar cuvantul MI CA EL nu este un cuvant ci sunt trei si ar suna cam asa CINE ESTE CA EL, facandu-se referire la fiul lui Dumnezeu. Satana are puterile limitate la cat ii este ingaduit aici pe pamant, in cosmos nu mai are acces.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Ce surpriza nici asta nu stii bine. Nu sunt asa surprins laughing
'El' se refera la dumnezeu in ebraica deci traducerea ar fi Cine este ca Dumnezeu?
Si Mihail (asa este tradus numele in romana) este un arhanghel (asta inseamna inger cu un rank mai mare) in toate credintele abrahamice (islamism, crestinism si iudaism).

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Ce sti tu ce spun eu, cand scrii cu litera mare EL te referi la Dumnezeu, dar tiu care nu prea bantui pe la biserica, o dai ca de obicei cu oistea in gard. Unde ai citit tu in Biblie ca arhanghelul este un rang de inger, Cartea, capitolil si versetul, te rog.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Habar n-ai de propria religie asa ca tu esti ala care o da in bara mereu.
Cuvantul arhanghel vine din greaca si tradus litarar ar insemna capetenie/capitan de ingeri. Nu trebuie sa iti dau verset in biblie pentru ca asa este cuvantul. La fel cum nu cred ca gasesti definitia cuvantului rotund sau piatra in biblie. Nu totul se rezuma la ea, fanaticulewinking.
Acum sa te intreb si eu Unde scrie in biblie ca Mihail e Isus? Ca asta spre deosebire de arhanghel care e un cuvant compus, trebuie sa fie scris.

| IvanMihai a răspuns (pentru drutzix):

Asta este putin diferit de ce stiam...
Atat Lucifer ( inainte de a fi alungat ) cat si Mihail au rangul de arhanghel. Conform unor surse Lucifer inainte de a fi alungat era de rang mai mare ca Mihail.

| drutzix a răspuns (pentru IvanMihai):

Conform mitologiei Lucifer era primul. Si da si Mihail si Gavril sunt arhangheli.
Ce anume e diferit de ce stiai?

| IvanMihai a răspuns (pentru drutzix):

Este correct! Am avut impresia ca ai spus ca Mihail avea rang mai mare ca Lucifer.

| IvanMihai a răspuns (pentru drutzix):

Nu este asa de important... Pana la urma vorbim de lucruri netestabile care pe deasupra mai sunt si mituri! Nu am nici cea mai vaga idee cum poti afla adevarul cu privire la acestea!

| drutzix a răspuns (pentru IvanMihai):

Pai vorbeam din punct de vedere al mitologiei, asa as vorbi si de Zeus, Odin si ceilalti.
In plus ma enerveaza rau astia ca danut care urla din toti rarunchii ca ei au dreptate si religia lor e cea mai buna dar habar nu au ce spune religia lor.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Cum nu gasesti "piatra" in Biblie iar sensul acesteia este dat de forma sa se articulare in greaca.
Pai daca MII CA EL se refera la Dumnezeu iar daca in Biblie nu se vorbeste decat de doua ori despre auzirea Dumnezeului Tata (Teofanii) atunci este logic ca toate celelalte referiri sa se faca la Dumnezeul Fiul, Domnul Isus Hristos. Traducerea cuvantului arhanghel tine de religia greaca, nu de sensul cuvantului, iar religia greaca nu are noima ppentru mine.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Pai dupa cum bine stii o mare parte din biblie a fost scrisa in greaca deci nu tine de 'religia greaca' ci de persoana care a scris Biblia. Iar in greaca arhanghel = capitan-inger cuvantul fiind format prin compunere.
Tocmai aici gresesti Mihail se refera la un inger. In caz ca nu stiai toti arhanghelii au astfel de nume compuse. Evreii au 7 arhangheli dar nu stiu daca apar (am uitat ca nu am citit-o de mult) dar stiu sigur ca primii 3 sunt in biblie si sunt considerati canonici restul in gasesti in alte opere ale poporului evreu.
Mihail - Cine e ca Dumnezeu
Gavril - Dumnezeu este puternic
Rafael - Dumnezeu vindeca
Uriel - Dumnezeu este lumina
Remiel
Raguel
Saraqael

Uite si un citat in biblie care spune ca Mihail este arhanghel.
Iuda 1:9 "Arhanghelul Mihail, când se împotrivea diavolului şi se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să rostească împotriva lui o judecată de ocară, ci doar a zis: „Domnul să te mustre!" "

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Pai cine se certa cu diavolul pentru trupul lui Moise, nu Yahve, Dumnezeu Fiul, iti trebuie mult studiu tinere pentru a pune cap la cap toate.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Renunt. Esti prea fanatic ca sa poata cineva avea o discutie interesanta cu tine.
De ce ar zice Dumnezeu:,, Domnul sa te mustre!"? Are si dumnezeu un dumnezeu?
Nu ai habar de nimic, nici macar de propria ta religie de care te lauzi ca este cea cea corecta.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Fanatici sunt cei ce nu sunt de acord cu aberatile tale, ok

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Fanatici sunt aia care oricat le-ai demonstra un lucru continua sa vorbeasca aiurea.
Oricum esti prea cu 'nasul pe sus' si prea te crezi 'buricul pamantului' ca sa poata discuta cineva cu tine.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

De ce ai fi tu exponatul alfa ca noi ceilalti sa luam in seama ceea ce spui, ai generat pana acum vreo judecata de valoare pe care noi celalti am ignorat-o? Unde e?

| danay72 a răspuns:

Singurul arhanghel e Mihail sau Isus, nu există alții. Apoi Satan e heruvim și a fost creat după Isus. Coloseni 1:15-17,Ezechiel 28:13, 14

| RAY a răspuns:

Propun sai testam pe ambii sa vedem care e mai tare, cata prostie, ambele personaje find fictive NU EXISTA cum sa fie puternice /slabe?

| milan9 a răspuns:

Ai grija la aceste lucruri de finete... iehovistii confunda creatia cu Creatorul, confunda pe ingeri sau arhangheli (care sunt creati de Fiul lui Dumnezeu) cu Creatorul- Fiul lui Dumnezeu- Mantuitorul.

| milan9 a răspuns:

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| mentholinks a răspuns:

Zi tu un nume de sfânt în ochii lui Dumnezeu. Nici măcar Isus nu este numit sfânt.

| alexandrei7777 explică (pentru mentholinks):

Sf Iov, Sf Ion, Sf Nicolae s.a.m.d.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Lucifer este una, satana alta iar diavolii altceva.
Crestinii i-au bagat pe toti in aceeasi oala.

| alexandrei7777 explică (pentru TrăieşteClipa):

Pai Lucifer nu e cunoscut ca si Satan?
Gasesti in Isaiah:
Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!
16. Cei ce te văd îşi întorc privirea în spre tine şi se uită cu luare aminte zicând: "Oare acesta este omul de care tremura pământul şi împărăţiile se cutremurau?"
17. Oare acesta este cel ce prefăcea lumea în pustiu şi cetăţile le dobora şi nu da drumul robilor săi?"
18. Toţi împăraţii popoarelor se odihnesc cu cinste, fiecare în locaşul său.
19. Şi numai tu eşti azvârlit departe de mormântul tău, ca o ramură fără de preţ, ca rămăşiţele celor care au fost ucişi cu lovituri de sabie, zvârliţi pe pietre de mormânt, ca un hoit călcat în picioare.
20. Tu nu te vei pogorî în mormânt, căci tu ai pustiit pământul tău şi pe poporul tău l-ai ucis! Niciodată nu se va mai vorbi despre neamul celor răi!

| alexandrei7777 explică (pentru TrăieşteClipa):

Cine e Lucifer si Satan pentru tine? Sunt personaje biblice diferite?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru alexandrei7777):

Faci aceleasi erori ca cei care cred orbeste ce aud pe la adunari si sunt orbi si surzi la adevar.
Incearca sa gandesti cu propriul creier daca intr-adevar ai unul.
Cauta si vei gasi.
Nu dau mura in gura.

| VelaJohnny a răspuns:

laughing Arhanghel inseamna Capetenie a ingerilor. Acel Arhanghel Mihail a primit autoritate de la Dumnezeu sa fie in functia aceea, gandeste-te cand lupta este castigata, cine primeste meritele? Nu i se datoreaza celor ce sunt in frunte?

Uite ce spune Biblia in Apocalipsa 12:7-9 „Şi în cer a izbucnit un război: Mihael şi îngerii lui s-au luptat cu balaurul, iar balaurul şi îngerii lui au luptat şi ei, dar acesta n-a biruit, nici nu s-a mai găsit loc pentru ei în cer. Astfel, balaurul cel mare, şarpele cel vechi, cel numit Diavol şi Satan, care induce în eroare întregul pământ locuit, a fost aruncat jos. A fost aruncat pe pământ, iar îngerii lui au fost aruncaţi împreună cu el."

Cat despre cartea aceea? Cat de adevarate sunt afirmatiile din ea? Nu scrie nicaieri in Biblie cine e mai mare la varsta.

Apoi, arhanghel e unul singur, despre Gavril se scrie ca este doar un inger, nu scrie ca ar purta functia de arhanghel. In toata Biblia nu scrie „arhangheli" ci numai la singular.

Apoi, Satan si demonii nu sunt mai puternici toti la un loc decat un singur inger, deoarece Dumnezeu este de partea lor, intrucat ii sunt fideli. Nu le pot face nimic. OBserva asta in Iuda 6
„Iar pe îngerii care nu şi-au păstrat locul iniţial, ci şi-au părăsit locuinţa potrivită pentru ei, i-a păstrat pentru judecata zilei celei mari, cu lanţuri eterne, în întuneric dens. " Observi, sunt in lanturi, deci sunt limitati. Daca ar putea, ar demoniza oamenii cum faceau pe vremea lui Isus, chinuindu-i cumplit si controlandu-i. S-ar putea intrupa cum au facut pe vremea lui Noe, cand s-au casatorit cu femei umane. Totusi, nu isi mai permit, Dumnezeu nu le permite.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pardon, reformulez, despre GAVRIL se spune ca este doar un inger, oamenii insa au spus ca este arhanghel, dar nu e nici o dovada biblica care sa sustina afirmatia.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Da, diavolul este puternic. Dar, nu poate fi mai puternic decat Dumnezeu si pe cine face Dumnezeu puternic.
Arhanghelul Mihail a oprit revolta ingerilor, trezindu-i putin la realitate, sa vada ca fara Dumnezeu nu este bine.
Mi-ca-El (de unde vine "Mihail") inseamna pe ebraica "Cine este ca Dumnezeu?" si raspunsul este : nimeni.
Eu cred ca toti ingerii sunt "frati" pentru ca toti au acelasi Creator.
Diavolul nu poate muri, adica sa treaca in nefiinta, fiindca Dumnezeu cand a facut fiintele ceresti a promis ingerilor viata eterna. Ca sa arate ca este drept, i-a lasat pe demoni sa plece de la El, daca ei asa au vrut. Dar se zice ca Dumnezeu i-ar primi inapoi cu tot dragul, dar ei sunt prea mandri ca sa ceara iertare. Dumnezeu stie ce a fost acolo, noi suntem deocamdata prea limitati ca sa intelegem ce a fost si ce se intampla.
Intr-un fel, sfintii pot sa-l biruiasca pe Satana, cu ajutorul lui Dumnezeu, altfel nu ne-am putea mantui.
Si Sf. Gaviriil si Rafail sunt arhangheli, desi unii neoprotestanti nu vor sa creada. Stii, adevarul nu s-a pastrat doar in Biblie, pana a nu fi scrisa Biblia cuvantul s-a propovaduit prin viu grai, pe cale orala, si noi numim acele invataturi adevarate nescrise in Biblie, Traditie. Prima carte din Biblie, Ev. dupa Matei, a fost scrisa in jurul anilor 40-50, deci in acei ani invatatura se transmitea doar oral.
Satana este foarte puternic, foarte viclean, un bun strateg, dar nu este de neinvins.

| RAY a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Da este foarte puternic, foarte viclean, un bun strateg
conform Bibliei, Satana/Lucifer/Dracul/Diavolul a omorat doar 10 oameni: cei 7 fii si cele 3 fiice ale lui Iov in comparatie cu dumnezeu satanel e un glumet, sa fim seriosi asta a omorat tot ce era cand a dat potopul

| YouDieAsYouLived a răspuns:

In primul rand Mihail este level mai mare decat restul sfintilor, in al doilea rand Mihail mai are si capa magica cu tarie +20 impotriva lui Satan.

| mistico23 a răspuns:

Salut! Lucifer a fost primul creat si dupa Arhanghelul Mihai si Gavril etc.
Lucifer nu a fost niciodata un Arhanghel ci un Heruvim, uite si dovada : Erai un heruvim* ocrotitor, cu aripile întinse; te pusesem pe muntele** cel sfânt al lui Dumnezeu şi umblai prin mijlocul pietrelor scânteietoare-Ezechiel 28:16.
Heruvimii sunt a doua ceată - după Serafimi - din prima ierarhie cerească. Înseamnă "înțelegere, revărsare de înțelepciune. Ingerii cei mai mari sunt cei care stau langa tronul lui Dumnezeu. Sper ca te-am ajutat?