| Denidenisa123455 a întrebat:

Arhanghelii de ex primul Arhanghel Mihail este mai puternic decât sfinții?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Arhanghelii sunt considerați a fi ființe spirituale foarte puternice. Prefixul "arh" înseamnă în grecește "conducător, căpetenie, lider." Tocmai de aceea, arhanghelii sunt consacrați ca și căpetenii ale îngerilor.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavrila sunt mai mari in rang decat sfintii obisnuiti, cu alte cuvinte arhanghelii sunt "mai puternici".

| iurii75 a răspuns (pentru Violleta2022):

N-am găsit nicăieri în Biblie sa vorbească despre "arhangheli". Doar despre un Arhanghel, Mihail. Îmi poți arăta unde se vorbește despre mai mulți?

| iurii75 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cer scuze, dar mai înțeles greșit. Nu am cerut surse extrabiblice, pe siteuri poți scrie tot ce dorești. Am cerut să-mi arăți unde în Biblie se vorbește despre mai mulți arhangheli. Personal am găsit doar de Mihai și doar "arhanghel", la singular, nici o dată la plural.
Iar referințele pe care le-ai dat, ( 7 arhangeli), seamănă a povesti fara nici o confirmare biblică.

| anonimg a răspuns:

Când auzi vorbindu-se despre Arhanghelul Mihail, este de fapt vorba despre Isus Hristos.
Mihail vine din ebraică și este scris cam așa: Mi'ca'El, care se traduce: "Cine este ca El (ca Dumnezeu). În mod normal niciun înger nu ar putea să fie deopotrivă cu Dumnezeu. Doar Domnul Hristos este Singurul deopotrivă cu Dumnezeu. De aceea Arhanghelul Mihail nu este un înger, ci este Mântuitorul Însuși.
Și da îngerii sunt și ei așezați într-o ordine ierarhică, pe grade: heruvimi, serafimi, etc.

Mai multe despre îngeri găsești în cartea "Adevărul despre îngeri", pe care o găsești și în format tipărit și în format electronic:
https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

https://www.viatasisanatate.ro/adevarul-despre-ingeri
(Și în librăria SolaScriptura din localitatea ta).

În aplicația EGW Writings 2 de pe Magazin play.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Ingerii sunt impreuna-slujitori cu sfintii lui Dumnezeu; nu cred ca isi pun problema care este mai mare dintre ei, acest lucru a fost stabilit de Hristos Dumnezeu, care a spus ca acel care se crede primul sa fie sluga tuturor. Daca sfantul a fost preot, atunci acel preot are puterea iertarii pacatelor, de la Dumnezeu, putere pe care ingerii nu o au!
"22. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute. " - Ioan 20