| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cat dura un an pe vremea celor cu varste exagerate din biblie? 365.25 zile? Pe vremea aia nu cred ca erau oameni de stiinta, cel putin crestini.Se stie ca cei din Mesopotamia "ardeau" si cu astronomia, dar nu cred ca au masurat anul.

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Părerile sunt împărțite. Eu cred că un an era un ciclu complet al lunii, adică 30 de zile. Cel mai bătrân om din vechiul testament a trăit aprox. 900 de luni, adică 75 de ani, ceea ce era foarte mult pentru vremea aceea.

33 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat