Întrebare recomandată | zurick a întrebat:

Cat la suta aveti incredere in preot? Si inevitabilul de ce?

43 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

0%. Pentru că mai mult nu merită (nimic personal).

NOname
| NOname a răspuns:

P.S. http://www.tpu.ro/......aniei-are/

| 4b a răspuns:

BIBLIA SPUNE: ''Nu vă încredeţi în cei mari, în fiii oamenilor, în care nu este ajutor.''
Sanatatewinking

| milan9 a răspuns:

100% în cei care, copii, tineri de vârsta ta sau a mea, au ştiut ce misiune grea aleg! Atunci cu adevărat s-au pus în serviciul lui Dumnezeu.
Dacă s-au rătăcit acolo pentru a profita de pe urma Bisericii lui Hristos, atunci el devine cel mai mare duşman posibil al Bisericii Noului Testament!

N-aş avea încredere în cel care ştiind să meargă pe bicicletă, se aventurează nechemat de nimeni să conducă local o Biserica, manşa "avionului" în care mă aflu.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Biserica Noului Testament este Una Singură, şi tot la fel Preoţia instituită de Hristos este tot una singură!

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: BISERICA pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat PREOŢIA CREŞTINĂ!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

El a întemeiat-o, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii (prezentată la singular în toată Scriptura). El s-a identificat cu ea şi s-a numit pe Sine în repetate rânduri,, Cap al Bisericii".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Preoţia instituită de Hristos este de asemenea, tot una singură:

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

NU, BIBLIA SPUNE CU TOTUL ALTCEVA despre PREOŢI:
- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."

5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat (episcopului, preotului), pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
11). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
12). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
13). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
14). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică.", etc...

| zurick explică (pentru milan9):

Da...Spune ce ar trebui sa faca.Dar oare fac?(ma refer la majoritatea, nu la toti)

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

De învăţat învaţă ei NUMAI adevăruri biblice, problema vine atunci când se întâmplă să să stea prost cu orientarea în spaţiu. Întotdeauna Bisericile cele mai frumoase au fost cele mai modeste, iar unii din Sfinţii Bisericii chiar au amintit în vremea lor că atunci când se vor Biserici mari va fi semn al slăbirii credinţei...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu este nimic nou în zilele noastre. Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doresc să poarte o astfel de sarcină a preoţiei:

1). - Timotei 5, 22:,, Nu-ţi pune mâinile degrabă pe nimeni (pentru a transmite harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat."
2). - Timotei 5, 17:,, Preoţii, care îşi ţin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
4). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."
5). -I Petru 5, 1-2:,,Pe preoţii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere.
Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
6). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
7). -I Tim. 4, 14:,, Nu fi nepasator faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea miinilor mai-marilor preoţilor."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Chiar în ciuda unor exemple negative referitoare la preoţia evreiască a fariseilor, Fiul lui Dumnezeu a inclus cu toate acestea misiunea preoţilor în linia activităţii Bisericii pe care a întemeiat-o pentru mântuirea oamenilor (subliniind durata misiunii lor: „până la sfârşitul veacurilor"). A considerat lucrarea lor de transmiterea a învăţăturilor şi harului ca fiind indispensabilă Bisericii Sale.

Preoţia Noului Testament are sarcini foarte precise şi se bazează pe transmiterea neîntreruptă a harului, de la apostoli!

Hristos nu a glumit când a spus:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." (Fapte 20, 28)

| sublime89 a răspuns:

De ce as avea incredere in preot? Meseria de preot este o hotie, pentru ca nu se bazeaza pe niciun adevar. Doar vorbe goale.

| zurick explică (pentru sublime89):

Bun ai uitat sa raspunzi la DE CE?

| sublime89 a răspuns (pentru zurick):

Cred ca m-am facut inteles.

| zurick explică (pentru sublime89):

Adica as mai dori doar sa-mi spui cum ai ajuns la aceasta concluzie si atat

| eu123456789 a răspuns (pentru sublime89):

Iar raspunsul tau se bazeaza pe vorbele diavolului.

| ErrorFound a răspuns:

-99,9999%(adica cu minus) Daca e vorba de religie/biserica.
50% daca vorbim de orice altceva in afara de ce am scris mai sus.

| greyhound a răspuns:

In preoti si biserica n-am nici un fel de incredere. Si nu inteleg de ce toti tantalaii credinciosi pur si simplu nu sar peste intermediar si discuta direct cu Dumnezeu daca au ceva sa-l roage sau sa-i multumeasca.

| Fridăm a răspuns:

Aproximativ 0%. De ce? Fiindcă ştiu doar să fure şi să profite.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Te-ai intrebat vreodata, ce rol are aceasta falsa preotie, si a cui slujitorii sunt? nicidecum ai adevaratului Dumnezeu. daca doresti citeste in Biblia daca o ai, in Maleahii: 2:2-8., Matei 23:5-33.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu ofer incredere in procente. Ori am incredere, ori nu am. Daca te referi la increderea pe care trebuie sa i-o dau dupa ce imi spune ca ma va ajuta dumnezeu daca urmez x obiceiuri, atunci nu se poate vorbi nici macar de atentie din partea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am de ce și nevoie să am încredere în vreun preot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

0%, mai mult nu merita.

| gingergirl1 a răspuns:

Intr-un preot?! Meseria de preot e hotie dupa mine,inmormantare, iti cere bani, nunta la fel, botez, si pe deasupra! La pocaiti nu e asa! Deci mai bine ma duc la un pastor laughing

| Mikhtarian a răspuns:

Indeajunsa in cat sa-mi marturisesc toate apasarile.
De ce? Pentru ca asa simt nevoia, imi marturisesc pacatele dupa care vorbesc cu el, ma sfatuiesc.
Imi asum propria vina daca se intampla ceva, desi nu cunosc / auzit vreun preot care sa divulge pacatele cuiva, asta sunt aiureli facute de cei care " preotii fura sus si jos".

| zurick explică (pentru Mikhtarian):

Poti sa te spovedesti online?! Oricum pentru ca e singurul lucru gasit pe goagal
https://www.google.ro/......https?/url
si Eu știam și vă rog să mă corectați dacă greșesc, că sunt niște oameni care au secretul profesional ca mod de viață. Psihiatrii, psihologii, avocații, medicii și nu în ultimul rând, preoții.

Un adolescent de 17 ani din Iași și-a ucis mama și bunica, marți seară, după ce a cerut bani de suc și nu a primit. Imediat după ce a comis fapta, adolescentul a mers la o biserică, unde s-a spovedit. Ulterior, preotul a alertat Poliția.

Am impresia și iară aș vrea să fiu corectat dacă mă înșel, că secretul spovedaniei este inviolabil, indiferent despre ce povestești, fiind o discuție între tine și dumnezeu, intermediată de un preot.

Deci, preotul și-a încălcat secretul profesional sau nu?

PS: A nu se înțelege că îl condamn. Eu, în această situație, aș fi făcut fix la fel. Dar eu nu sunt preot. Sunt curios care e opinia generală, în special a dreptcredincioșilor.''

| RaduMD a răspuns:

Eu am incredere de aproximativ 97 %.
Aceasta, fiindca am cunoscut cam 30 de preoti. 27 dintre ei erau oameni OK sau chiar minunati, in timp ce unul nu avea insusirile minime necesare unui indrumator de suflete, suferind de boala mandriei.

| zurick explică (pentru RaduMD):

De fapt care-s mai multi dupa parerea ta? Preoti demni de aceasta denumire sau cei care nu-s demni?

| Wøodenpints a răspuns (pentru RaduMD):

Logica și cunoștințele matematice pe care ar trebui să le ai dacă te-ai apucat să vorbești în procente, îți spun că 27 înseamnă 97% din 30?

| HDeNiSaR a răspuns:

Ce încredere să mai ai în preoţi? pe lângă faptul că învaţă numai neadevăruri acum mai nou construiesc biserici-club

http://videonews.antena3.ro/......oapte.html

| vitbsk a răspuns:

Cea mai mare încredere o am în Dumnezeu, pentru că ştiu că Domnul nu va lăsa ca prin micimea omenească să se piardă suflete.

Deci înainte de a căuta un preot e bine să te rogi lui Dumnezeu să-ţi scoată în cale exact duhovnicul de care ai nevoie şi să pună în gura lui cuvintele ziditoare la dilemele vieţii.

Şi preotul are scăderile lui, dar, deasupra preotului se află Dumnezeu care nu-l va da afară pe cel ce vine sincer către mântuire şi nici nu-l va pierde.

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Cat la suta ai si in restul oamenilor.da na acum depinde si de fiecare om...ca si popa e tot om.

| David98TM a răspuns:

(Sunt pocait)
"Cat la suta aveti incredere in preot?" 100%

| vitbsk a răspuns (pentru David98TM):

De fapt nu în preot crezi ci în puterea lui Dumnezeu de a răspunde rugăciunii tale şi de a-ţi trimite preotul de care ai nevoie în acel moment de încercare al vieţii.

| David98TM a răspuns (pentru vitbsk):

Ai dreptate.Multumesc de raspuns

| Thunderstruck a răspuns (pentru David98TM):

Imi pare foarte rau pentru tine.

| AlessandraCoco a răspuns:

In preoti am incredere 0% pentru ca sunt pacatosi si ei deci nu vad ceva divin in asta. Eu cred doar in Dumnezeu big grin

| Rock10 a răspuns:

In profesia lui 0 absolut. In afara profesiei poate fi catalogat ca orice alt om.

| DaimlerAG a răspuns:

Depinde.Daca merg la o manastire, iar in parcare vad masini de zeci de mii de euro, nu stiu ce sa cred despre acei oameni.E adevarat ca la televizor arata doar ce e rau.Eu am incredere in preoti.

| Copildeciocolata a răspuns:

Nu am incredere in biserica in general si nici in religie. Biserica mi se pare mai mult o politica manipulativa ( Sunt ateu )

| ucatati a răspuns:

Am încredere. Cea mai multă încredere. De ce? Am merg la mărturisit mereu când am avut o problemă. Tatăl meu cunoaște toți preoții, și inevitabilul ar fi fost ca preotul să-i spună tatei tot ce-am zis eu. Dar, nu s-a întâmplat așa. Duhovnicii m-au tratat cu multă atenție și cu mult respect, considerându-mă o adultă. Îmi dădeau cele mai bune sfaturi.

| M600 a răspuns:

Depinde de preot.
Unii sunt competenți, altii mai putin.
Unii sunt credinciosi altii sunt atei.
In atei nu am încredere, indiferent de meseria lor.

| Andrey_Bostan_1992 a răspuns:

Sincer ar trebui sa ai, dar cate fac si ei in ziua de azi te face sa numai crezi in ei oh go on deci daca vrei sa ai incredere in preoti alege unu bun!