| MorcovMajestic a întrebat:

Cate religii ati studiat pana v-ati ales-o pe a voastra? Sau nu a fost aleasa de voi? V-a zis mama si atat in ce sa credeti

27 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu la 19 ani mi-am pierut credinta inclusi v in existenta unui Creator.Am citit de toae, scrieri hinduse, mi-am cumparat si citit partial Coranul, scrieri new age, autori atei, istorii ale filosofiei, psihologiei, culturii si civilizatiei etc si am ajuns la cancluzia ca nimeni n- are cum sa fie sigur ca detine adevarul.La 24 de ani la sugestia cuiva L am provocat pe Creator daca exista sa mi se reveleze si in urma acelei experiente( pe care am descris- o pe larg la intrebarile mele) am revenit la credinta crestina axata pe Biblie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum vezi, un procent covarsitor cred ca religia care le-a fost impusa e cea corecta. Cred ca e clar ca procentul celor care aleg o religie pe baza unui studiu aprofundat e infim.

| halogen001 a răspuns:

N-am studiat, nu voi studia, n-am ales și nu voi alege niciodată vreo religie. De ce nu? Pentru că nu am nevoie de așa ceva. Religia e minciuna folosită de unii oameni pentru a-i înșela pe alții, deci e minciună și înșelătorie și nu am nevoie să fiu prostit și înșelat.

| ania a răspuns (pentru halogen001):

Ti se pare onest sa judeci ce nu cunosti?

| CostinAlamariu a răspuns:

Am studiat cam toate religiile mari înainte să ajung la a mea

| ReddY25 a răspuns:

M-am născut creștin ortodox voi muri creștin ortodox

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

M-am nascut in religia crestin ortodoxa, iar apoi le-am studiat pe celelalte din zilele noastre si pe inca cateva care au fost importante si am ajuns la concluzia ca a mea este cea dreapta. Daca te uiti la hinduism de exemplu, zeitatile lor sunt absolut jalnice.Este un zeu(Gashner parca il chema, dar nu mai stiu sigur)care este fiul lui Krishna(zeul primordial al hinduismului)care a fost decapitat de tatal lui pentru ca l-a prins vorbind cu nevasta-sa(adica mama lui)si credea ca nevasta-sa vrea sa il insele.Nu as putea crede intr-o asemenea fiinta.
Islamul este asemanator cu crestinismul din multe puncte de vedere, insa este o religie mult prea restrictiva, iar manifestarile practicantilor acestei religii sunt mult prea violente.
Cand vine vorba de grecii antici, acestia sunt imorali si mult prea asemenatori cu oamenii(ei de fapt oameni au fost, se vede dupa comportament).Un exemplu ar fi episodul Marului Discordiei, cand Hera a inceput sa o considere pe Afrodita drept dusmanca ei, deoarece Paris i-a inmanat ei marul, spunand ca este cea mai frumoasa.Nu numai ca asta e o intriga specifica omului, dar este si foarte puerila, ca sa nu mai spun ca Hera, din cauza asta, i-a facut zile fripte lui Aeneas, fiul Afroditei(vezi Eneida lui Virgiliu).
Cam acelasi lucru il pot spune si despre mitologia nordica, cu Thor, Loki, Odin si asa mai departe, insa nu am citit inca un text despre aceastea, insa stiu ca sunt tot niste razboinici.
Iar acum sigur poate ca ma vei intreba, de unde stiu ca religia mea este cea dreapta daca existau 4000. E, pentru asta iti mai dau un exemplu semnificativ.Inaintea erei noastre, poate cu mult inainte de aparitia primei carti Biblice in 1200 i.Hr., in Babilor exista un idol pe nume Eiki(parca asa se scria). Idolul acesta era reprezentat fie de o capra, fie de un tap, fie de un berbec(toate fiind identice cu modul in care este reprezentat Satan), iar acesta era numit zeul Intelepciunii si al Cunoasterii.Acesta este exact modul in care Satan i-a pacalit pe Adam si Eva in Rai sa pacatuiasca, iar aceleasi "valori" se gasesc si in Satanismul teist.Practic aceste religii de dinaintea Bibliei, este clar ca sunt inspiratii de natura satanica. Apoi, daca iei toate religiile si toti zeii astia si ii compari cu Dumnezeu Savaot, iti dai seama ca El este singurul care demonstreaza pana la capat ca este o fiinta superioara, care predica bunatatea si iubirea reciproca si care te indeamna sa te ingrijesti si de eternitate, nu doar de lumea materiala.Este cea mai profunda si cea care are cel mai mult sens.

| calutulfericit a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

"Practic aceste religii de dinaintea Bibliei, este clar ca sunt inspiratii de natura satanica. "-Esti sigur ca inferioritate lor nu e data de faptul ca au fost dinaintea zeului biblic, iar zeul biblic pare mai fain tocmai ca religia a evoluat pana a ajuns la acest zeu?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru calutulfericit):

Nu ma refeream la inferioritate cand am vorbit despre inspiratia satanica, ci la sursa.Iar cu privire la evolutie, religii noi au mai existat si dupa ce primele texte crestine au aparut si chiar si dupa infiintarea propriu-zisa a religiei crestine, iar niciuna nu s-a ridicat la nivelul crestinismului.Iar unul din motivele pentru care cred ca revelatia despre care se vorbeste in religia noastra este adevarata este ca se impotriveste dorintelor si impulsurilor umane.

| calutulfericit a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

In primul rand, daca mi ai citit topicurile si raspunsurile pe site ai fi vazut ca zeul biblic l am invalidat demult.Nu ai absolut niciun argument in favoarea argumentului cu Adam si cel mai vechi homosapiens.
In al doilea rand, exista si involutie si lipsa de imagine, cum promovezi noile religii?
Pentru ca nu se mai vrea religii de aia crestinismul inca mai e in top.Esti extrem de lipsit de intuitie la detalii.

| calutulfericit a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

"Iar unul din motivele pentru care cred ca revelatia despre care se vorbeste in religia noastra este adevarata este ca se impotriveste dorintelor si impulsurilor umane."-NU CRED CA ESTI DE ACORD CU ASTAlaughing laughing laughing laughing laughing laughinglaughing ba nu mai vorbi ma cu mine.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru calutulfericit):

Bine ca sunt eu lipsit de intuitie si tu nu happy.A, si inca ceva, daca tu chiar crezi ca ai "invalidat" Dumnezeul nostru prin niste relicve de acum nu stiu cat timp, atunci chiar te compatimesc.Tu chiar crezi ca milioane de oameni care au avut numai de castigat din credinta asta vor renunta pentru ca un neica nimeni a descoperit niste oase? Imi esti simpatic, serios, cel mai simpatic dintre toti ateii de pe site-ul asta.Si da, cred 100% ca unul din motivele pentru care religia noastra este adevarat este ca se impotriveste impulsurilor oamenilor.Nu am detaliat asta pentru ca am crezut ca tu ai destula intuitie(ca tot spui tu ca nu am eu) ca sa intelegi despre ce vorbesc.Greseala mea, insa sunteti destui care spuneti ca religia este o unealta de ademenire/manipulare, insa oamenilor li se spune constant de catre crestinism sa-si iubeasca aproapele indiferent de situatie, Dumnezeu spune sa ii ierti pe cei care iti fac rau, sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu preacurvesti, lucruri care sunt specifice naturii noastre josnice pe care tot noi ne-am indus-o. Daca ar fi o unealta de manipulare, ne-ar pacali sa traim imoral tocmai pentru dorintele noastre imorale.

| calutulfericit a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Dorințele nu sunt imorale.
Imi doresc sa ajung om de afaceri e imoral?
Ce e imoral e nihilism ul negativ, nu calea de mijloc.
"Tu chiar crezi ca milioane de oameni care au avut numai de castigat din credinta asta vor renunta pentru ca un neica nimeni a descoperit niste oase?"
Iar tu ești cel mai amuzant creștinlaughing laughing laughing
Da normal ca da, daca asta e ADEVĂRUL ATUNCI DA, CA SUNTEȚI VOI CU GICA CONTRA ASTA Elaughing laughing laughing
" neicanimeni"-ala e om de știință și tu un ciudat de pe netlaughing laughing laughing)

Indiferent ce zici, ARGUMENTUL ACELUI HOMOSPIENS E NEDEMONTABIL.

Plus de asta tu nu făcuși nimic altceva decât sa zici ca acel om de știință e neica omeni și ca doar a descoperit niște oase trecând peste analizele făcute oaselor și anii grei de munca pentru a ajunge în competenta de ale analiza. Ca nu analizezi doar oasele analizezi solul pentru a vedea ca perioada oaselor coincide cu solul și ca nu au fost puse acolo oase din alta perioada de către un escroc etc.

Minimalizezi totul exact ca un crestin. laughing laughing

| Dandinelle a răspuns:

M-am nascut om. happy parintii au ales religia cand m-au botezat. Nu m-am nascut in vreo religie. Si in ziua de azi se pare ca se practica presiunea asta din partea generatiilor batrane sa botezi copilul de la nastere pentru ca asa zice religia. Daca ne uitam toate religiile au "defectele" lor si in acelasi timp "calitatile" lor. Doar pentru ca suntem si am fost un popor traumatizat de comunism prin taierea cracii religiei pentru vreo cateva decenii asta nu inseamna ca toti se intorc sau s-au intors la religie sau o parere buna despre crestinism, ortodoxism ...ism ism. Si nu va ambalati oameni buni, asta e TPU laughing

| Pocait01 a răspuns:

L-am căutat pe Dumnezeu și L-am găsit în Biblie pentru că în Cuvântul Său și cu ajutorul Duhului Său cel Sfânt am găsit răspuns la toate întrebările.
Nu am fost interesat de vreo religie ci să-L cunosc pe adevăratul Creator.
Dacă vei căuta și tu să-L cunoști ți se va descoperi și ție. Matei 7:7.

| MorcovMajestic explică (pentru Pocait01):

De unde stii ca e adevaratul creator daca te-ai limitat la a studia doar Biblia?

| calutulfericit a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Nu are rost cu astia, am aratat ca zeul biblic nu e real deloc.
Am adus cel mai veridic argument, ca Adam e mai tanar d e15 ori decat cel mai vechi homosapiens si degeaba frate, nici cu dovezile in fata nu e bine.)))))

| Pocait01 a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Este adevărat că nu am studiat în amănunt celelalte mii de religii și cărți cultice, dar din câte am la cunoștință pot trage o concluzie care pentru mine a fost suficientă: toate celelalte religii îți spun cine este zeul în care să crezi și ce să faci ca să-l slujești pe când Cuvântul lui Dumnezeu mi-a spus ce a făcut El pentru mine(Ioan 3:16) și ce face în continuare în mine ca să fiu cu El(Gal. 5:22, 23).
Mi-a răspuns și la multe alte întrebări cum ar fi care este scopul vieții, de ce murim, ce este binele și ce este răul(nu ce este bine și ce este rău) ș.a.

| Holiday a răspuns (pentru Pocait01):

"...ce este binele și ce este răul..."

Biblia confirma in mai multe randuri ca binele, respectiv raul sunt relative. Mai nasol e ca povestea il foloseste in functie de interes.

| leo59 a răspuns:

N-am ales pentru că din fericire m-am născut în credința ortodoxă. Numele ei spune că este dreaptă și nu am nevoie să aleg sau să părăsesc credința părinților mei în cazul că n-au ales ei mai înainte. Cei născuți în Ortodoxie trebuie să fie fericiți că sunt fiii unei Bisericii care și-a păstrat valorile cu multe sacrificii. Aș aminti doar suferințele îndurate de unii mărturisitori din perioada comunist-ateistă. Ortodoxiei nu-i lipsește nimic, decât să fie cunoscută, trăită, iubită și mărturisită. Veșnică pomenire și Doamne ajută!

| iurii75 a răspuns (pentru leo59):

Isus a spus - 34. Va dau o porunca noua: sa va iubiti unii pe altii; cum v-am iubit Eu, asa sa va iubiti si voi unii pe altii.
35. Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii."
Adevărații creștini se recunosc prin iubirea dintre ei. De asemenea creștinilor li s-a spus - să nu ia armele în mână, cine ia sabia, de sabie va muri; sa nu se răzbune, răzbunarea e a lui Dumnezeu, să-și iubească chiar si dușmanii si multe altele de genul acesta.
Ținând cont că ortodocșii se urăsc și se ucid reciproc in Ucraina, ceva mai înainte si in Georgia, in Transnistria s-a.m.d, ca capii religioși justifică razboiul dintre frați si "sfințesc" armele, tehnica militară si rachetele, cum crezi, se încadrează ortodoxia in creștinismul fondat de Isus? Sau se încadrează in categoria celor ce-și ucid frații, iar despre aceștia se spune - 10. Prin aceasta se cunosc copiii lui Dumnezeu si copiii diavolului. Oricine nu traieste in neprihanire nu este de la Dumnezeu; nici cine nu iubeste pe fratele sau.
11. Caci vestirea pe care ati auzit-o de la inceput este aceasta: sa ne iubim unii pe altii;
12. nu cum a fost Cain, care era de la cel rau si a ucis pe fratele sau.

| Holiday a răspuns (pentru leo59):

"Aș aminti doar suferințele îndurate de unii mărturisitori din perioada comunist-ateistă."

Regimul comunist nu i-a casapit/arestat, etc pentru ca erau mistici, ci pentru ca erau legionari, taranisti, liberali, etc, adica impotriva sistemului comunist. Ca si alte zeci de mii de romani care nu erau popi, dar au patit acelasi lucru.
In conditiile in care chiar comunistii erau cei care organizau facultatile de teologie, ba mai mult, statul platea si atunci salariile popilor si alte cheltuieli pentru mizeria de BOR, sa crezi ca ar fi avut ceva cu popii e imbecilitate in forma pura. De fapt s-au folosit unii de altii, nu a existat animozitate intre BOR si PCR. Exact cum se intampla acum intre Putin (statul rus) si Biserica Ortodoxa Rusa.

| leo59 a răspuns:

Am mai răspuns la astfel de întrebări și este limpede. Cred că nu-l numărați pe Putin sau alți dictatori la credincioși. Ei sunt căzuți din credință pentru. că s-au abătut de principiile credinței cum sunt mulți alți dictatori sau eretici. Patriarhul Chiril și cei ce susțin războiul sunt obedienți unui regim represiv, nu sunt cu adevărat liberi în exercitarea credinței, deci necedincioși. Războiul nu-l duce Biserica, ci- l duce regimul represiv.

| iurii75 a răspuns (pentru leo59):

De fapt, Putin e fratele tău, e ortodox ca si tine. Nu la exclus nimeni.
Chiril nu este liber in exercitarea credinței? Este deci necredincios?
Cum poți împiedica un creștin adevărat sa trăiască după poruncile lui Cristos? - Nicicum. Creștinii adevărați niciodată nu vor lua arma in mână că să-l ucidă pe fratele sau, chiar daca aceasta va însemna să-și piardă propria viață.
Si tu deci așa dintr-odată, ai sters ortodoxia rusa de pe lista creștinilor? laughing Dar mai este di Vladimir al Moldovei, tot sub Chiril este si il susține... Deci pe ortodocșii Moldovei la fel îi ștergem...
" Războiul nu-l duce Biserica, ci-l duce regimul..." Ba nu, cei ce luptă nu sunt cei de la putere, sunt in majoritate ortodocși obișnuiți. Iar Biserica este alcătuită din totalitatea membrilor ei, a celor ce se urasc și se ucid reciproc...
Nimic comun cu creștinismul fondat de Isus.

| PatrascuVoda a răspuns (pentru iurii75):

Eu fiind din Moldova aș putea să-ți spun care sunt părerile tale greșite. În primul rând în fiecare duminică, la noi la biserică, imediat după evanghelie se citește rugăciune de încetare a războiului. Un alt moment este faptul că acum la mănăstirea Hâncu, nu demult a fost serbată Sfânta Parascheva, mitropolitul a îndemnat ca toți să se roage împreună pentru a opri războiului deoarece se știe că rugăciunea în grup e mai puternică. Nu te teme nimeni în b Biserica ortodoxă nu vrea război și se roagă necontenită pentru a fi oprit

| iurii75 a răspuns (pentru PatrascuVoda):

Dacă nimeni in biserica ortodoxa nu ar vrea război, atunci nu ar fi război. Deoarece cei ce se ucid reciproc sunt anume ortodocși. Cum a fost și in Transnistria.
Cat privește afirmația ta despre rugăciuni pentru încetarea războiului - mitropolitul este mai fățarnic decât toți fariseii la un loc.
"Potrivit presei de la Chișinău, la sfârșitul săptămânii trecute, ÎPS Vladimir a oficiat, în locul patriarhului Kirill, bolnav în acea zi, o liturghie festivă la Serghiev-Posad din Rusia, unde clerul prezent s-a rugat pentru comandantul suprem al Rusiei, Vladimir Putin. Ulterior, Mitropolia Moldovei a precizat că ÎPS Vladimir nu subscrie îndemnului respectiv și că acesta a fost „valabil doar pentru spațiul Federației Ruse".
Deci cum bate vântul, așa și îl poartă.
Este o diferență enormă între poruncile lui Isus si faptele ortodocșilor.

| calutulfericit a răspuns:

5 religii si 7 filozofii