| SaveTheNature a întrebat:

-Ce va faceti sa credeti ca religia voastra este cea corecta?
-Ce trebuie sa stie oamenii despre religia voastra? Si care sunt aspectele care o fac sa fie "religia corecta"?
-Cate religii ati studiat, pana sa ajungeti la aceasta concluzie?
-De obicei ascultati parerile si teoriile protestantilor, musulmanilor, sau fugiti de ei, si nu ii ascultati(pentru ca spun prostii).
-Cu cati preoti din alte religii ati discutat pana acum?
-De ce nu se casatoresc preotii Catolici si Papa?
-De ce nu s-a casatorit nici Isus?
-De ce apostolii au renuntat la familie?
-E pacat daca intrati in alte Biesrici, din alte religii?
-De cate ori ai voie in religia ta sa divortezi?
Va rog sa ma scuzati ca am pus atatea intrebari odata. Aveam mai multe dar m-am limitat la cateva. Vreau sa imi fac o idee,
Multumesc pentru raspunsuri si intelegere.

18 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Mama, cate intrebari.
Ei bine, o luam cu inceputul:
-nu stiu daca religia mea, satanismul modern, e cea corecta.
-sa stie ca nu ne inchinam satanei.
-multe religii.
-da, imi place sa ascult si parerile altora cand vine vorba de religie.
-catolic, ortodox, reformat, cam atati preoti din alte religii am intalnit.
- thinking
-de misogin thinking
-ca sa-i arate lui Iisus cat de mult il iubesc.
-nu vad de ce ar fi pacat.
- fara numar, fara numar laughing serios, n-am intalnit nicaieri ceva de genul : " Satanistii moderni au voie sa divorteze de x ori"

| SaveTheNature explică:

Bravo prietene. Daca ar gandi toti ca tine,Romania nu ar mai fi in starea care este acum.
Ai raspuns rational,logic,frumos,educat. Fara critici, jigniri adaosuri si contraziceri.
Fara a face precizari la calitatea intrebarii, sau la continutul ei.
Putini de pe TPU inteleg logica tuturor intrebarilor.Si putini reusesc sa raspunda fara sa critice.
Putini au inteles ca rostul intrebarilor mele, nu e aflare ci statistica. Sa vad cum gandesc ceilalti.Si in felul acesta imi confirm ca starea Romaniei este cauzata pur si simplu de romani.De atitudinea lor.
Tu poti emigra linistit ca ai sanse de reusita. Insa multi de pe aici vor da de o lume contrar asteptarilor si ideilor lor. Fixisti, critici, autoritari, narcisisti etc!
Inca odata Bravo!
Imi permit sa te intreb:
De ce te-ai intitulat Antipaticul?
Ce religie esti? Si daca esti ateu, esti unul din putinii atei cu bun simt.
Si ce studii ai? Mersi.

| seagate a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ai reusit sa fii de acord cu un troll de clasa a 4-a.Esti epic.

| SaveTheNature explică (pentru seagate):

O fi in clasa a 4 -a.Cu atat mai mirabil. Putini sunt atat de rationali in clasa a 4-a.
Si in general multi atei critica crestinii.
Multi fanatici critica ateii.
Uita-te la raspunsul dat.
nu a jignit
nu a adus critici
nu s-a contrazis.
Bravo lui.In clasa a 4 a dar gandeste mai bine ca multi de 25 de ani. Asta e adevarul.

| ZvT a răspuns:

Ca să fac o analogie, nu e de ajuns să vezi un singur film să spui că acela a fost cel mai tare film care a existat vreodată.

Uite părere savantului Albers Einstein adresată printr-o scrisoare filozofului Eric Gutkind : In scrisoare, datata 3 ianuarie 1954, savantul scria: "Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", adauga acesta.

| Vladuthz a răspuns:

-Absolut nimic

-Oamenii sa stie despre,, religia mea" ca promoveaza moralitatea, nu e nevoie sa cunoasca si alte aspecte (care sunt total stupide si penibile)

-Nu multe, vreo cateva, teoretic sunt crestin-ortodox, practic liber-cugetator

-Depinde de cat de bune sunt acele pareri si teorii, daca merita le iau in considerare, daca nu, nu

-Cu 0.

-Deoarece este interzisa homosexualitatea, mama ce intrebare rolling on the floor

-Pentru ca teoretic el a trebuit sa sufere pentru omenire. Dar tot nu vad rostul, daca un singur om a fost rastignit si a fost facut sa sufere, asta inseamna ca ceilalti nu mai au pacate sau ce? Mare prostie.

-Pentru ca sa poate sa se dedice credintei, sa poata sa o imprastie pe tot globul (manipularea maselor)

-Normal ca nu, de ce sa fie pacat?

-De cate ori vreau.

| AnghelB a răspuns:

Religia se practica frate PeaceInHeaven. Iar treaba cu cea adevarata se simte.

P.S. De ce calendarul tine seama de Hristos si nu de Mahomed sau Buddha?

| seagate a răspuns:

Te repeti,te repeti, te repeti.
Frate blablabla, ma doare undeva de religia ta.
Alte nelămuriri?

| CristiB93 a răspuns:

Imi pare rau ca ai parasit ortodoxia, sa stii ca ea este dreapta credinta si vreau sa te intreb de ce ai facut lucrul acesta?

| SaveTheNature explică (pentru CristiB93):

Din mai multe motive:
-preotii sunt mult prea implicati in "a avea" fata de multe alte religii
(si preotii ar trebui sa fie un bun exemplu)
- religia ortodoxa nu se adapteaza la nivelul secolului 21.Prin atitudinile ei nu face decat sa para un trib cu multe superstitii,dogme si doctrine.
- lipsa totala de organizare. Oameni ce se imping la pupat moaste, la apa sfintita, si multe alte traditii si dogme(nu intru in detalii)-multa dezorganizare.
-taxe.Preotii avand familii si fiind casatoriti, normal ca vor sa dea un trai decent familiei.Si astfel multi dintre ei cad in patimile pamantesti, si devin mult prea implicati in viata pamanteasca.Deci uita de spiritual.
-Uita-te putin la ortodocsi,sunt atat de superstitiosi si atat de indoctrinati incat nici nu mai stiu ce e ala pos(la ei post inseamna sa nu mai mananci carne, si "de frucT", prea multa nebunie cu mancatul si nemancatul
Nu asta e post! Postul este sa te abtii de la placeri! Simplu.Iti place televizorul,tigara? renunti la ele. Simplu.
-Ortodoxia neavand organizare, enoriasii se pierd in doctrine. lumanari, aghiasma si tamai.Nu asta te vindeca.Nu asta te duce in rai! Ci simplul decalog! Si iubirea de aproapele.
-Preotii nu trebuie sa te sperie prin barba lor mare.Simplu din nou.Pentru ca sunt norme de simpla igiena.Barba e inestetica,si incomoda.
Din nou,din lipsa organizarii,se tine cont de barba in loc de Adevarata esenta a Crestinismului. Pe vremuri ei nu se barbiereau caci nu aveau conditii(daca acum ne putem barbieri,de ce sa purtam barba)? ajungem in rai cu barba.
-Coroanele alea de regi,iar.Ce sunt ei regi? sunt oameni,.(la punctul asta nici la catolici nu sunt de acord ca papa poarta-insa doar la nanumite evenimente, in rest poarta o simpla "cipilica".
Prea multa indoctrinare, mult prea multa.Nu asta vrea Dumnezeu.
Prea multe teorii ce complica lucrurile in loc sa le simplifice.-in ortodoxism.
-inca ceva.In catolicism niciodata nu te invata"ceilalti gresesc" ci uite ce anume fac bine ceilalti.Hai sa vedem ce e bine la protestanti,la musulmani(nu ce e rau)
La ortodocsi iti arata partea rea a celorlalti. Uite ca ei gresesc,ia uite cum gresesc protestantii.O sa arda in iad. Pcatosii!
Catolic inseamna -universal(insa nu denumirea conteaza) ci ideea-adica sa-i acceptam pe toti,sa-i iubim pe toti,nu sa-i convingem sa vina in religia noastra,Ci sa le aratam iubirea Atat!
Uita-te la copii,ei nu tin cont de rasa,de religie, de etnie de nimic, Si totusi prin simplitatea lor respecta perfect legile lui Dumnezeu!
Noi le complicam
Dumnezeu e simplu! Noi il complicam.
Catolicismul ma apropie mai mult de Dumnezeu!

| witchcraft a răspuns:

Mama ce de intrebari! Pai hai sa vedem...1.Niciodata nu am considerat o anumita religie cea adevarata!
2.cei curiosi despre religia mea sa-mi puna intrebari, si nu exista "religie corecta".
3. 4 religii- crestin ortodox, crestin catolic, islamul, paganismul(mai exact wicca)
4.nu fug dar daca ii ascult risc mult sa ma cert cu ei, pentru ca sunt prea orbi sa vada si greselile din religia lor, caci ei o considera perfecta.
5.nu am avut onoarea dar mi-ar fi placut sa discut cu un imam
6.de ce nu il intrebi pe Papa direct?
7.cine a zis ca nu s-a casatorit Isus? Nu rumaresti documentarele de pe History? Cica ar fi fost casatorit cu Magdalena happy
8.Asa spune Biblia ca au renuntat saracii apostoli la familie, dar cine stie adevarul?
9.de ce sa fie pacat sa intri in alte biserici? curiozitatea este umana!
10. Teoretic nici o religie nu permite divortul cica... ce a unit Dumnezeu sa nu desfaca omul. A! Stai asa! Islamu permite-scrie in coran happy
Si mai stii ceva? Nu este nevoie sa apartii unei religii pentru a crede in Dumnezeu, religia este de fapt ceva care sa te tina sub control pentru a nu savarsi crime, furturi si alte daune celui de langa tine si psihicului tau. Netinand cont de Dumnezeu, daca ai ucide un om cu sau fara motiv, ai putea dormi linistita? Ai avea constiinta impacata? De ce se roaga unii la Dumnezeu doar cand au necazuri sau nevoie de ceva anume? De ce exista religia? Pantru ca fara ea ar fi haos total!

| reebexIulian a răspuns:

Crendiciosii Ortodoxi sunt cei mai aproape de Dumnezeu. Dupa modul de sciere, faci parte din ceva gen Martorii lui Iehova, baptisti...

| SaveTheNature explică (pentru reebexIulian):

Sunt catolic.Fost ortodoxwinking

| Anonymus314 a răspuns (pentru reebexIulian):

Iti pui prea multe intrebari, stii deja raspunsul la toate intrebarile, nu inteleg de ce ne ocupi timpul degeaba, timp foarte scurt.

| Anonymus314 a răspuns (pentru reebexIulian):

Sorry, nu era pentru tine laughing
pentru tine era:
forma corecta este: credinciosii ortodocşi

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Draga usere, am observat ce minte infantila ai si de aceea o sa fiu bucuros sa iti explic.
La cele cu religia corecta sunt prea banale si nu o sa imi irosesc din timp sa-ti raspund, insa:

- preotii catolici nu se casatoresc ca vor sa isi dedice viata lui Dumnezeu, Papa deastfel fiind un calugar care a depus voturile nu are voie sa fie casatorit.

-Iisus nu a venit pe pamant sa isi faca o familie, ceva banal pentru ca noi eram deja fii Lui, ci a venit spre mantuirea noastra.

-BOR admite sa te casatoresti pana la a 3 a in caz de divort sau de vaduvie.

| SaveTheNature explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Nu-ti plac intrebarile mele- nu raspunde.(chiar te rog)pa

| SaveTheNature explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Eu cand intru sa dau raspunsuri, chiar nu le caut pe cele banale, sau infantile.De ce? SIMPLU foarte simplu. Exista multi infantili ce au timp sa raspunda intrebarilor infantile.
Dar nu intru cand vad o intrebare "infantila" sa raspund "critic" ca sa ma dau "inteligent"
Si nici nu critic"calitatea"intrebarii.nu-mi pierd timpul cu asa ceva.
3.Intrebarile simple au si multe raspunsuri.(majoritatea intrebarilor le pun sa aflu opinii- si sa trag propriile concluzii tinant cont de mentalitati.- adica sa aflu cum gandesc oamenii.
Cand faci promoitii(de exemplu) tii cont de "majoritatea" nu de cei cu un iq ridicat.
Eu aici vreau sa aflu cum gandesc "majoritatile".
Pnetru mine suresle adevarate de cunoatere se afla in unele carti,in unele site-uri, in scoala. Nicidecum pe TPU.
Ce ma deranjeaza pe mine nu sunt raspunsurile gresite, sau contrar iedilor mele. Ci ma deranjeaza grosolania.Jignirile.Dobitocismul.
Desi stiu ca multi isi merita pe deplin jignirile ma abtin. simplu.Ma simt educat.(nu inteligent- EDUCAT!).