| anonim_4396 a întrebat:

Cate religii exista? Vreau ca o data pe luna sa imi schimb religia tongue

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Sunt multe religii monoteiste, politeiste.Care te-ar interesa?

| MauiStatue a răspuns (pentru EmaS):

Alea mai costisitoarehee hee

| EmaS a răspuns (pentru MauiStatue):

De ce, nu stii ce sa faci cu banii? Trebuie doar sa deschizi ochii sa fi receptiva la nevoile celor din jur. Nu o sa iti ajunga.

14 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Vezi ca este costisitor ca toate cer donatii

| MauiStatue a răspuns (pentru Felys):

Deja imi scot sacii de mii de euro din beci.

| richarddawkins a răspuns:

Auzi nu vrei sa ne casatorim in 6500 de religii?

| PulbereDeStea a răspuns:

Ar trebui sa crezi in religia ortodoxa tot mai mult in fiecare luna, zi, ceas, minut, secunda.

| anonim_4396 explică (pentru PulbereDeStea):

Prefer sa cred in mine mai mult.

| Luchian_Elena_1995 a răspuns:

"In primul rand este important sa clarificam prin ce se diferentiaza religiile si cum pot fi grupate. Daca iei ca punct de plecare Cuvantul scris, adica Biblia, Coran, Tora… si "dumnezeii" la care se inchina gruparea respectiva sau ritualurile facute, atunci exista cateva mii de religii (numarul aproximativ al religiilor este 930284). Conform Profesorului David Barrett (Universitatea Regent) in lumea intreaga exista in jur de 10000 de religii, dintre care 270 din ele au mai mult de 500000 de ’subgrupari’. In cazul in care vrem sa luam in vedere felul in care credinciosii se raporteaza la Dumnezeu / "dumnezei" lor atunci numarul religiilor este egal cu cel al oamenilor de pe pamant. Fiecare isi traieste ‘religia lui’ altfel."

Tot la aceasta tema am gasit urmatoarele procente: