| 6684464 a întrebat:

Cate tipuri de ingeri aminteste Biblia?
Lucifer a fost de lumina, altceva?
Mai era ceva cu Heruvimi/Serafimi care au 4 sau 2 sau 6 aripi...
Altcineva mi-a spus ca ar fi pe categorii gen razboinici, intelepti si gardieni...

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este un arhanghel care e Isus, apoi sunt heruvimi, serafim și îngeri.

| milan9 a răspuns:

Ai grija la aceste lucruri de finete... iehovistii confunda creatia cu Creatorul, confunda pe ingeri sau arhangheli (care sunt creati de Fiul lui Dumnezeu) cu Creatorul- Fiul lui Dumnezeu- Mantuitorul.

| milan9 a răspuns:

Vad ca "Martorii lui Iehova" confunda pe Creatorul Universului cu ingerul (arhanghelul) Mihail, dar sunt ca de fiecare data intr-o teribila EROARE... thinking
Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia (Mica) 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arhangheli.

| 6684464 explică (pentru anonim_4396):

Asta la ce categorie? Ca am amintit vreo 3. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 6684464):

Uita-te la link-ul pe care ti l-am dat. Strict pe Biblie, apar doar serafimi, terafimi, arhangheli, tronuri, domnii, heruvimi (conform lui Isaia Lucifer era heruvim).

Întrebări recente