| unprietenaproape a întrebat:

Se spune ca satan a convins o treime din ingeri sa i se alature, printre ei au fost si fete? din ambele categorii si heruvimi si serafimi? ele se deosebesc de baieti? ma refer la felul cum arata

15 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Si unde se spune asta? big grin

| lpavel a răspuns:

Sau yehovisti prosti! Eu sunt crestin dar inca nu am auzit de asa ceva, deci mai calm cu presupunerile!

| lpavel a răspuns:

Iar tu esti un prost cu 2 fețe! degeaba ti-ai schimbat numele de utilizator...

| SG1995 a răspuns:

Pai nu ne este descris sexul ingeriilor, si in general n-am auzit de femele angelice, dar femei exista in demonologie pe de-alta parte. Se pune ca ingeri n-au sex, dar teoria cade, deoarece Enoh aka Metatron ne spune cu ingeri de sex masculin si-au tras-o cu femele umane si au facut hibrizi.

| mentholinks a răspuns:

Satan nu a convins pe nimeni de nimic. El nu este nicidecum impotriva lui Dumnezeu si nu lucreaza fara acordul lui.

| Nilsson a răspuns:

Isus spune ca in Imparatia cerurilor oamenii nu se vor insura si marita, ci vor fi ca ingerii, de aici as intelege ca nu au un gen clar definit.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

1. nu a convins o treime oricum ai sucio
2.ce conteza? Crezi ca D-zeu facea discriminare?
3.chiar nu-mi pasa atata timp cat nu rezolva de fapt nimic.

| Golyat18 a răspuns:

Ma lasi ma cu rahaturi din astea. Voi nu va dati seama, cartea lui Enoh e un mit adica ingerii daca aveau organ sexual pana sa apara femeile ce faceau la#a? rolling on the floor rolling on the floor

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Au căzut mulți îngeri, din toate categoriile ( Serafimi, Heruvimi, Arhangheli, Scauni etc. ) dar nimeni nu spune exact câți au căzut, tot ce ştim este că Arhanghelul Mihail a oprit căderea prin cuvintele pe care şi astăzi le foloseste preotul în timpul sfintei Liturghii " Să stam bine, să stăm cu frică, să luăm aminte...".
Îngerii nu au sex, de vreme ce ei sunt doar spirite.
Bineînțeles, în Vechiul Testament apar nişte îngeri căzuți, ce s-au " împreunat cu fiicele oamenilor " şi s-au născut nefilimii.
Asta este una din marile dileme ale teologiei...

| xerxes1 a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Nu spune nimeni pentru ca sunt minciuni inventate de crestini.

| iurii75 a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

"tot ce ştim este că Arhanghelul Mihail a oprit căderea prin cuvintele pe care şi astăzi le foloseste preotul în timpul sfintei Liturghii " Să stam bine, să stăm cu frică, să luăm aminte...". " - și de unde știi aceasta? Ai citit undeva în Biblie despre aceasta? Sau sunt povești băbești?!
"Asta este una din marile dileme ale teologiei..." - nu e nici o dilemă, au venit pe pământ luânduși corpuri omenești, (sau materializat), și și-au luat soții.

| HeillÓðinn a răspuns:

Unde anume se specifica sexul ingerilor? Ingerii sunt asexuati, iar pentru a afla informatii corecte despre religia crestina ar trebui sa faci un studiu biblic individual, cel mai probabil realizand astfel ca este conceputa cu scopul inrobirii si subjugarii maselor.

| SG1995 a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Religia ebraica nu ii trece asexuali, doar crestini, care-s pudici.

| HeillÓðinn a răspuns (pentru SG1995):

ASEXUÁL, -Ă adj. indiferent față de relațiile sexuale. (< engl. asexual)

ASEXUÁT, -Ă, asexuați, -te, adj. (Despre plante și animale) Care nu are caractere de apartenență la unul dintre sexe. ◊ Reproducere asexuată = reproducere prin spori sau prin diviziune. [Pr.: -xu-at] – Din fr. asexué.

| SG1995 a răspuns (pentru HeillÓðinn):

Deah in mitologia ebraica spre deosebire de cea crestina nu sunt nici asexuali nici hemafroditi. Citeste "Cartea lui Enoh" abordeaza subiectul asta, in plus mai recomand "Testamentul lui Solomon" ca sa vezi cum e vazuta demonologia in cultura ebraica.

Întrebări recente