| anonim_4396 a întrebat:

Cati crestini atesta existenta big-bang-ului?

50 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu nu pot sa cred ca din nimic printr-o explozie a aparut totul!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Este mai usor sa crezi ca exista un Creator, o Fiinta extrem de inteligenta, atotputernica decat sa crezi ca din nimic printr-o explozie a aparut totul si exista un echilibru atat de perfect.De ce nu mai apar si acum din nimic si alte cele?

| Buresbista123 a răspuns (pentru EmaS):

E mai greu e mult mai usor sa pleci capul la ce zic altii si sa accepti o minciuna decat sa incerci sa gandesti singur pentru tine si sa nu te minti cu tot felul de lucruri care nu sunt reale si de unde stii tu ca acum nu se creeaza ceva? poate tu nu vezi,poate e in alt univers, alta dimensiune, tu chiar crezi ca cu corpul uman poti stii totul, dar oare ce inseamna totul, te ai gandit?

| EmaS a răspuns (pentru Buresbista123):

Pentru mine este o certitudine nu merg pe dibuite, bajbaind.

Răspuns utilizator avertizat
| Buresbista123 a răspuns (pentru EmaS):

Daca e o certitudine probabil te bazezi tu pe ceva dovezi concrete, daca iti bazezi viata pe credinta oarba ori esti nebuna ori copil inca...

| EmaS a răspuns (pentru Buresbista123):

Sunt foarte matura spiritual si convinsa suta la suta ca Dumnezeu exista.

| Buresbista123 a răspuns (pentru EmaS):

Posibil eu ma refeream la intelect...

| RAY a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Gandesti rational ma bucur

| EmaS a răspuns (pentru Buresbista123):

Intelectul nu are de-a face cu credinta.

| Buresbista123 a răspuns (pentru EmaS):

Se pare ca nu...

| EmaS a răspuns (pentru Buresbista123):

Nici nu trebuie sa recunosti tu, dar sunt multi oameni foarte inteligenti si de caracter in randul crestinilor.

| martzian a răspuns (pentru EmaS):

Ema, nu are rost sa te complici, raspunzand cu bun simt la misto-uri. Vine bac-ul, imediat, si voi face publice din nou (ca si anul trecut) rezultatele liceelor crestine! Iar cei care fac misto pe aici (ma refer la cei ce termina liceul acum) vor putea sa-si compare propriile note cu acelea. Vor trece, vai de vai, de la Bing-Bang la Kutzu-Kutzu, in campul muncii, unde nu te mai tin parintii acasa, ca sa injuri pe TPU... sad

| EmaS a răspuns (pentru martzian):

Ai dreptate, draga Martzian, salutari sfinte in numele minunat al Domnului Isus!

| danay72 a răspuns:

Un crestin adevarat care studiaza cu atentie Biblia crede ca totul a fost creat de Dumnezeu nu in urma bing-bang-lui.

| RAY a răspuns:

Nici unu asa cum nu pot accepta teoria evolutiei asa nu accepta nici acel big bang, ambele demonstrate cu dovezi stiintifice

| Mădă0611 a răspuns:

Crestinii mai invatati accepta teoria, aia fiind catolicii din Europa (nu toti), ca doar papa a zis ca e posibil sa fi existat acea explozie, asa ca accepta si evolutia formelor de viata, siiiiii vorba nu stiu cui, ca isi tot schimba numele/conturile, dumnezeu e maimuta. laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Ce te streseaza astia cu matematica laughing Pe viitor fa-ti alt cont si intrebarile de genul pune-le de pe ala, sa nu te mai streseze.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Eh,ce sa le faci lasa-i sa vorbesca ca loc aulaughing

| milan9 a răspuns:

Dacă textul biblic al CREAŢIEI ar putea fi văzut ca metaforă a creării lumii, a cauzelor apariţiei ei,
Big-gang-ul nu este altceva decât transpunerea în algoritm şi cod ASCII a "metaforei" respective;

Big-bang-ul este un creaţionism pe pâine...

| sublime89 a răspuns:

Nici nu mai conteaza, ca la ei big bang=dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Stiam,dar voiam sa vad cat de evoluatii sau incuiati sunt

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

E cam clar deja

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

''Stiam,dar voiam sa vad cat de evoluatii sau incuiati sunt''

Fiecare 3-5 minute petrecute la citirea, reflectarea, amuzarea si raspunderea unui raspuns oferit de un religios crestin ar insemna irosirea timpului pe care il puteai folosi in scopul cunoasteri si dezvoltari tale personale.
Poi cum asa? sunt doar cateva minute!
Daca la o intrebare a carui scop nu este decat amuzamentul primesti cate 25 de raspunsuri, fiecare raspuns necesita aproximativ 3 min de atentie (daca nu si mai mult)
3 minute la fiecare dintre cele 25 de raspunsuri ar insemna in jur de 75 minute (Peste o ora) irosita, timp pe care il puteai folosi in scopul dezvoltari tale personale.

Nu o lua in nume de rau..Asta mi se aplica si mie!

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Stiu,chiar de curand am avut o stare proasta iar NLP-ul chiar mi-a fost de ajutor.

| martzian a răspuns:

Nu exista nici macar in lumea academica cineva care sa "ateste" b-b-ul.

| Exilee a răspuns:

Vai de mine. Tu esti praf cu materia scolara, dar iti permiti sa vorbesti de teorii pe care nici nu poti sa le explici. Ce este aceea particula infinitzimala?

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

De fapt, te rog sa ma ierti! DIn cate vad pe-aici, nu prea este si loc pentru mine happy. Sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

Poate,nu stiu eu prea bine fizica, si matematica, dar cunosc destul de bine teoria Big-Bang, pana la urma pe site-uri precum descopera.ro,descopera.org sunt destul articole care sa ii explice teoria si unui copil de VII clase nu trebuie sa fi geniu in stiinta, dar am sa invat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aproape toți.Cu siguranță.
Întreabă tu un creștin fanatic ce e ăla big-bang. laughing

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauta in DEX semnificatia verbului "a atesta".

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea crestinilor care lucreaza la Universitati ca Harvard, Standford, MIT (adica Massachusetts Institute of Technology, dar cred ca o cunosti mai bine sub numele de MIT), Universitatea Cambridge, etc.
Si in mod sigur de crestinii care fac parte din MENSA.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Caută-mi tu.Eu sunt cam amețit.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Scuză-mă,nu te-am văzut.De fapt întrebarea era dacă creștinii cred în existența big-bang-ului.A atesta= A face dovada; a confirma un adevăr.Eh,nu-i nimic.Greșeala mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa fi crestin ca sa atesti ca big-bang este o minciuna!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,si vrei sa ne luminezi cum a aparut Universul

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu luminez pe nimeni, multi stiu deja ca Dumnezeu la creat!

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

Da tu n-aveai de invatat la matematica? In loc sa pierzi timpul pe TPU, gandeste-te la viitorul tau si la mate! Nu iti spun asta ca sa fiu rea happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sigur,la fel si eu sunt martian.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca Big-Bang a creat universul, Budha e tata! Daca vrei sa o luam asa nu mi-e greu sa spun si eu ceva de genul!

| anonim_4396 explică (pentru Kalla):

Da,da stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niciunul banuiesc.

| Mikhtarian a răspuns:

Un crestin crede in Dumnezeu, nu intr-o minciuna ca bing bang.

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Eu nu atest asemenea minciuni.
Please no comment.

| Al99 a răspuns:

"Cel care a emis si sustinut pentru prima oara ipoteza Big Bang-ului a fost un abate romano-catolic: monseniorul Georges Lemaître (1894 - 1966), preot belgian si, in acelasi timp, profesor de fizica si astronomie al Universitatii Catolice din Louvain."