| Inferno a întrebat:

Crestini, daca Big Bang-ul este fals, cum explicati existenta radiației de fond("radiație cosmică")?

16 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Ce ai ma? pai nu am spus noi ca este fals, tot oamenii de stiinta au spus ca universul este mai vechi de 120 miliarde de ani asa ca astia cu bing bangul au ramas de bufoni,nu te tin eu sa crezi sau nu, este treaba ta credinta ta bing bangul vostru c,,,, vostru nu stiu de ce trebuie sa amesteci si pe altii in r,,,,, voastre. Uite ca sa vezi cit sunt de cosmopolit am si eu o sonerie ruseasca bing bang, acum esti multumit?

| Inferno explică (pentru Urzi23):

Sa inteleg ca teoria big bangu-lui a cazut?

| Urzi23 a răspuns (pentru Inferno):

Vezi mai omule ca mai nou universul este datat la 120-180 miliarde de ani mai da si tu o serciuiala, sunt satul cite linkuri am pus. vorbesc serios.Din partea mea crezi in ce ai tu chef.

| Urzi23 a răspuns (pentru Inferno):

Mai omule nu scriu in bataie de joc cauta prin raspunsurile mele dadeam si un link spre o centura de galaxii estimata ca virsta la 120-180 miliarde de ani in acel articol sa vezi comentarii serioase, nu mai am chef sa caut eu pentru tine.Din partea mea crezi ce vrei, poti sa ma pui si la usseri ignorati daca te simti bine ca nu ma deranjeaza

| MortemAeternum a răspuns:

Ma toti crestinii care sustin ca pamantul are 6500 de ani sunt ignoranti. In primul rand nu cunosc deloc argumentele evolutiei si pe ce se bazeaza, dar ei le contrazic prin "argumentele" lor pline de intelepciune.Majoritatea crestinilor adevarati cred in evolutie. Toti crestinii care cred ca Dumnezeu a creat lumea prin hocus pocus sunt niste ignoranti, care nici macar nu se obosesc sa invete stiinta elementara.Ei pur si simplu nu vor sa te asculte, isi pun mainile la urechi, inchid ochii si striga lalalalalalala. Eu zic sa nu te mai obosesti cu aceste intrebari fara rost, mai ales ca statistic vorbind, in lume cei mai multi oameni care sustin evolutia sunt crestini.

| MortemAeternum a răspuns:

Apropo teoria Big Bang a fost propusa de catre un preot catolic pe nume Georges Lemaitre, deci chiar un crestin a descoperit aceasta teorie, iar acum tot niste crestini i se opun laughing.

| William a răspuns:

Fii atent, tu daca citesti crezul o sa afli raspuns la o gramada de intrebari pe care altfel le-ai posta aici.

| Shaoran a răspuns:

Stai, pauza. Unde in Creationism se neaga existenta radiatiei de fond? A zis cineva "Nu exista"? Nu cred, deci de ce ar fi o dovada pentru teoria Big Bang?

| Inferno explică (pentru Shaoran):

Voi crestinii(majoritatea) spuneti ca Bigbangul nu a existat. Deci cum explicat existenta radiatiei de found din moment ce BiG Bangul nu a existat?

| iRaul a răspuns:

Daca citesti crezu si biblia nu afli nimic. In afara ca existau oameni uriasi inainte pe pamant si oameni pasare si alte bazaconii.

| bodysun a răspuns:

Big Bang-ul dupa parerea mea nu este cea mai buna explicatie, nu a-ti observat ca daca explodeaza ceva, bucatile din acel ceva nu sunt la fel? In cazul planetelor "sferice" daca ar fi explodat ceva cu siguranta toate aceste planete nu ar fi putut avea aceeasi forma.

| Vladuthz a răspuns (pentru bodysun):

Ai auzit de gravitatie? raised eyebrows

| Inferno explică (pentru bodysun):

Ba omule. Sti ce este ala Big Bang-ul?
La inceput era un singur punct. Punctul ala nu continea planetele si stelele asa cum le vedem noi astazi.Continea energie. Cand a explodat praful gazele s-au imprastiat in tot universul.
Acele gaze au fuzionat formand stelele. Planetele s-au format din resturi. (praf cosmic)
Acele particule de praaf cosmic s-au unit intre ele formand bucati mai mari(meteoriti)
Meteoritii s-au ciocnit intre ei formand o bucata suficient de bare incat sa aiba gravitatie proprie. Acea bucata a atras alte bucati pana cand s-a format o planeta. De ce e planeta rotunda? Datorita gravitatiei.

| ania a răspuns:

Sunt si autori crestini care sustin teoria evolutie si Big Bangul, de exemplu Dinesh D" Souza care in cartea sa What’’ s so great about Christianity, face o pledoarie pentru faptul ca radiatiile de fond dovedesc Big- Bangul, deci ca universul are un inceput, adica necesita un Creator. Si el si Francis Collins de exemplu, cel care a condus proiectul ce a dus la prima decriptare a genomului uman si care a scris o carte autobiografica extrem de interesanta ( in care explica migrarea lui de la ateism la crestinism) „"Limbajul lui Dumnezeu, un om de stiinta aduce dovezi in sprijinul credintei" considera ca cea mai plauzibla teorie ce explica multiplicarea formelor de viata pornind de la prima celula replicabila e evolutia. Ei considera ca prima celula replicabila e creatia directa a lui Dumnezeu, doarece e atat de complexa incat toate varstele avansate pentru pamant si pentru univers sunt probabilistic de departe insuficiente.Ei considera ca primele capitole al Bibliei pot avea semnificatie alegorica adica daca se spune ca Adam a fost luat din pamant, poate insemna ca a luat de fapt trupul unui animal si ca omul a devenit om atunci cand Creatrul a pus in el constienta de sine.Ei sustin ca aparitia varietati foremelor de viata pornind de la o singura celula replicabila e o minune mult mai mare decat o creatie punctula care vorbeste cu atat mai mult despre inevitabilitatea unui creator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diavolu s-a jucat cu artifici si a dat radiati in tot universul

| SweetSacrifice a răspuns:

Hai ma, nu vezi ca deja ne-ai plictisit. Citeste Biblia.Nu crezi, asta e.Nu crezi.