| anonim_4396 a întrebat:

Cati din voi stiti cu adevarat ce inseamna teoria evolutiei? sau v-ati interesat vreodata so aflati? daca nu o intelegi nu dati fuga la biblie si gandti rational

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cunosc teoria evolutiei, ea spune ca omul a evoluat dintr-o celula (protoplasma) la om prin regnul animal.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu doar omul si toate animalele tot ce exista a evolut deci eu prefer adaptat mediului in care a trait, omul este animal ema este mamuta de aia i se spune specia homos sapines inrudita cu specia cimpanzeilor printrun stramos comun, dovezi ca a existat evolutia exista multe adnul, fosile gasite in africa

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai ca de la o simpla celula si pana la complexitatea creierului uman este drum lung.

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Si de la o celula si pana la complexitatea creierului animal e drum lung
Asta este frumusetea evolutiei...

| EmaS a răspuns (pentru IMC90):

Continutul de informatii din creierul uman exprimat in biti este probabil comparabil cu numarul total de conexiuni intre neuroni-adica de aprox.o suta de trilioane de biti.Neurochimia creierului este uluitor de aglomerata.Sunt circuitele unei masinarii mult mai minunat conceputa decat oricare alta masinarie creata de oameni.De fapt, Sagan, a estimat continutul de informatie al creierului la echivalentul a douazeci de milioane de carti.Dar ramane o mare problema.De unde a venit prima forma de viata?

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Din miscare.

totul este format din atomi.

| EmaS a răspuns (pentru IMC90):

Chiar si microbiologul Michael Denton,desi el insusi ateu, adauga:,, Complexitatea chiar si a celei mai simple celule cunoscute este atat de mare incat este imposibil sa accepti ca ea ar fi putut fi ansamblata brusc printr-un eveniment ciudat si extrem de improbabil.Este un miracol!

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Nu a fost asamblata brusc, progresul a avut loc in milioane de ani.
Peste tot in jurul tau vezi evolutie, teoria evolutionista nu poate fi negata...
In schimb, amprenta divina nu poate fi observata. Uita-te in jurul tau : crime, furturi, coruptie, boli, moarte. De ce ar lasa un zeu atata suferinta, daca tine la noi macar putin? Daca intr-adevar a existat ceva care a facut scanteia in urma careia a pornit intreg procesul de dezvoltare a universului, acela sau e mort sau e indiferent (si nu e omnipotent)

| EmaS a răspuns (pentru IMC90):

Tot ceea ce vezi este rezultatul neascultarii de Dumnezeu.Trebuie sa suportam consecintele pacatului.,, Tu singur te pedepseşti cu răutatea ta şi tu singur te loveşti cu necredincioşia ta, şi vei şti şi vei vedea ce rău şi amar este să părăseşti pe Domnul Dumnezeul tău şi să n-ai nicio frică de Mine, zice Domnul Dumnezeul oştirilor.,,

Generarea spontana a vietii nu a fost observata niciodata.De cand Pasteur si-a sterilizat retorta, una din cele mai elementare observatii ale stiintei a fost ca viata apare numai dintr-o viata similara ei.Atunci de ce ajung darwinistii la concluzia ca prima forma de viata a aparut spontan din substante chimice anorganice fara vreo interventie inteligenta? Combinand substante chimice intr-o eprubeta, oamenii de stiinta nu au reusit sa obtina nici macar o molecula de ADN, cu atat mai putin viata!

Nu s-a observat niciodata ca selectia naturala ar crea tipuri noi.

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Locutiunea ''milioane de ani'', ce-ti spune?
Oamenii de stiinta n-au putut deriva sintetic nici macar solul, factor indispensabil agriculturii. Asta nu inseamna ca nu stim cum se formeazawinking
Nu avem inca tehnologia necesara sa producem tot ce-ti trece prin cap in laborator, dar asta nu inseamna ca nu avem idee cum se formeaza natural.

| Shinto a răspuns:

Bai, dar tu chiar nu intelegi? Au fost oameni mai rationali si decat mine, si decat tine, care ar fi putut sa inteleaga perfect teoria asta DACA ar fi fost valabila! Tu nu intelegi ca nu s-au gasit fosile intermediare adevarate? Tu nu intelegi ca nu-i normal sa fi evoluat numai omul, printre atatea mii de specii de alte animale? De ce n-a evoluat si cangurul, sau melcul, ei? Sau de ce exista azi, maimute care nu au mai evoluat in nimic, si au ramas tot maimute, hm? Tu, ce nu intelegi? Care-i bucata pe care n-o procesezi?

| Shaoran a răspuns:

Eu cunosc teoria evolutiei, foarte bine, de la un cap la altul, din o grama de carti nu cateva articole.
Dar cunoscand si biologia e un pic cam aiurea sa cred in ea, cunoscand complexitatea omului si toate celelalte, sa cred ca e la intamplare totul e absurd.
Dar tu, ai incercat sa-l cauti pe Dumnezeu? Sau ai dat fuga pe net sa vezi ce e in pas cu moda si ai gasit ateismul? Ai incercat sa patrunzi TRAIREA? Sa intelegi sentimentele? Sa cauti dovezi ale ortodoxiei? Sa zici "Doamne, Daca existi, lumineaza-ma sa te inteleg". Nu cred ca ai facut asta!

P.S. Incearca sa scrii corect gramatical.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Deja devi banal pe langa faptul ca esti obsedat de chestiile asta cu religia. GET A LIFE!

| NeimaginabilA a răspuns:

Eu o am la scoala stiu ceva ceva dar e un paradox, care este sensul vietii daca d-zeu nu exista?

| GothicTiamat a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Pai si care e sensul vietii daca Dumnezeu exista? Te ajuta cu ceva?

| anonim_4396 explică (pentru NeimaginabilA):

Eu am un scop in cea ce fac nu cred ca vine vreun zeu care sa te ajuta sa iei un examen, interviu etc personal cred ca viata e o incercare spre cea ce isi doresti pardon incercarii unele reusite altele nu, acum ca nu exista scop fara un zeu mi se pare aiurea din contra esti si mai ambitios ca sti ca dupa viata asta numai urmeaza in veci nimic

| NeimaginabilA a răspuns (pentru GothicTiamat):

Ma simt si eu iubit de cineva, oamenii ma parasesc tot timpul.
Singur singurel pe lumea asta, am inceout sa-nebunesc sa incerc sa experimentez pe propiul meu corp, pana l-am acceptat pe Dumnezeu, acum tot am ramas un ciudat, dar un ciudat bland si plin de dragoste happy

| NeimaginabilA a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba, eu nu-s genul care stau si asteapta sa-mi pice o para in cap.
I-mi iau responsabilitate in tot ce fac. Tu ai propriul tau corp ca zeu eu am sufletul meu ca zeu, simplu.
Eu urasc viata pe care o am acum deoarece eu am vazut ceea ce-nseamna existenta, care nu poate fi explicata stiintific

| anonim_4396 explică (pentru NeimaginabilA):

Sincer te inteleg, am mai cunoscut pers ca tine asa e oamenii doar interese au si te parasesc la greu majoritatea, find singur e clar ca simnti nevoia emotionala sa crezi in ceva pana la urma daca te ajuta crede eu nu te opresc dar asa ca cultura generala sa vezi si tu teoria asta

| GothicTiamat a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Dar te tine Dumnezeu noaptea in brate in pat? Deci tot singur esti, nu ai rezolvat nimic.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru GothicTiamat):

Atata timp ca eu nu ma simt singur nu-mi pasa daca el e langa mine in mod fizic sau nu

| NeimaginabilA a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stau in Suedia iar acolo cultura generala e sa fii ateist, a fii crestin este ceva rar in suedia. Eu nu-s influentat de cultura, asta a fost alegerea mea.
Eu sunt mai mult perceptiv decat rational, nu inseamna ca sunt prost dar eu cred mai degrama in ceea ce sint decat in ceea ce vad sau ce ar fi logic sa cred

| GothicTiamat a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Da asa e, masturbarea ajuta big grin

| NeimaginabilA a răspuns (pentru GothicTiamat):

Esti amuzanta sa vezi ce faza: Nu ma masturbez
Masturbarea te ajuta pe termen de 2-3 min dupa aia cad intr-o depresie de 5-6 ore se merita? NU!

| GothicTiamat a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Eu incerc sa fiu rautacioasa sa vad cat rezisti pana ma injuri dar ma las pagubasa ca e tarziu si nu mai am chef. Nu am nimic cu credinta ta dar sa nu fie doar de fatada, daca esti credincios fa-o pana la capat si nu doar cand ai nevoie de ceva in care sa crezi. Cei mai multi asa fac si se bat cu pumnul in piept ca ei sunt credinciosi si ca atei sunt tampiti.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru GothicTiamat):

Nu am zis ca ateii sunt tampiti doarece ateismul nu iti schimba inteligenta. Sunt ateisti prosti si sunt ateisti inteligenti. Crede-ma nu ai cum sa ma enervezi deoarece nu am nicio asteptare de la tine, dar de ce sa dovedesti ca esti neinteligenta pana la urma urmei? Tie insuti iti faci rau la sfarsit.

| GothicTiamat a răspuns (pentru NeimaginabilA):

Nu am zis ca tu zici asta ziceam asa in general ce zic unii mai ales aici pe TPU. Voiam doar sa iti testez rabdarea pentru ca din ceea ce ai zis pareai adica chiar pari o persoana intelegatoare si calma, nu de alta dar multi cedeaza repede big grin

| NeimaginabilA a răspuns (pentru GothicTiamat):

E ok happy nu-s o presoana rabdatoare dar nu imi sare tandara daca cineva ma jigneste, poate ca am inteles eu gresit sau poate ca ma testeaza, nu sar la concluzii deoarece asa fac si eu cu "sfintii pe pereti" deci te-nteleg.

Răspuns utilizator avertizat