| dany1988122 a întrebat:

Cati fii a avut Absalom?

29 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Scrie în Biblie. Dacă vrei sa aflii te sfatuiesc s-o citesti

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Citeste-o tu, ca habar nu ai rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Pai cine vrea sa afle cati fii a avut Absalom? Tu sau eu? Daca eu as vrea sa aflu nu as veni pe TPU sa intreb ci as citi sursa. Asta trebuie sa faci si tu daca te roade asa tare curiozitatea

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Deci vrei sau nu sa aflii? pentru ce ai mai pus intrebarea?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Difera in Biblie rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Dovedeste ca difera

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Iar? E ultima data cand dovedesc.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Pai da iar ca de fiecare data când afirmi ceva trebuie sa dovedești. Scrie clar ca avea 3 fii si o fiica.
După Absalom spune ca "nu avea fiu care sa-i poarte numele mai departe". Asta nu înseamnă ca n-are sau n-a avut niciodată un fiu. Exista o gramada de explicații. Fie i-au murit toți fiii, fie întâmplările nu sunt cronologice și asa mai departe. Nu exista nicio contradicție cata vreme exista explicatii

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ce e asta? rolling on the floor Vezi ca in Samuel 2 14:27 avea, si in 2:18:18 nu mai avea rolling on the floor Ce e asta?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Si cum o chema pe fiica lui?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Te faci de ras rolling on the floor Chiar asa de jos vrei sa ajungi? rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Unde scrie ca au murit?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci vrei sa zici ca nu sunt cronologice? rolling on the floor Stii ca si asta te afunda, nu?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Lasa explicatiile. Dovezile se bazeaza pe probe, nu pe presupuneri

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Am spus ca exista posibilitatea sa fi murit. Nu tot ce se intampla trebuie scris in Biblie. extrem de multe detalii sunt trecute cu vederea pentru ca sunt neimportante

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu se pune. Se pun datele exacte. Neimportante? rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ce sa nu se pună? Efectiv nu era important de precizat. Niciun scriitor biblic n-a intentionat niciodata sa puna intreaga viata in detaliu a personajelor biblice

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu e vorba despre omitere, ci despre contradictii. Si despre omiteri, ca si alea pot sa fie contradictii. Mai importanta faza aia cu ''Cum sa se imbrace, cum sa faca treaba mare evreii, etc. rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Omiterile nu sunt contradictii. invata ce inseamna cuvintele astea inainte sa le folosesti. o contradictie are loc doar atunci cand nu exista nicio explicatie posibila pentru doua informatii aparent paradoxale.

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ba pot.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ce poti?

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ba pot sa fie contradictii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Sunt informatii insuficienta ca sa se poata spune ca sunt in contradictie

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Ba sunt contradictii

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Contradictiile pot aparea doar daca ai informatii suficiente. In situatia in care informatiile nu sunt suficiente nu existe suficiente premise pentru a dovedi contradictia. Ce faci tu acum e doar sa presupui, sa bagi din burta, cum iti place sa zici, dar in lipsa informatiilor aditionale e imposibil de dovedit o contradictie

| dany1988122 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu neaparat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Ba neaparat deoarece in lipsa de informatii complete nu poti trage o concluzie. Orice domeniu stiintific stie asta