| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cati oameni au murit in ziua de azi pentru ca nu au ascultat de Dumnezeu si poruncile lui? Mai exact, cati a omorat?

43 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dumnezeu decide pentru fiecare om câte zile ne ține pe pământ și când ne mută de aici, nu e dator să informeze pe nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar ce a zis Dumnezeu? thinking

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Nici unul. Exista in lume factori care expun la riscuri. Orice pacat expune la riscuri ce privesc in primul rand sufletul dar si trupul.
Inasa unele exprimari din Vechiul sunt total nefericite. De multe ori unii autori au atribuit direct lui Dumnezeu lucruri care nu au depins de initiativa divina, ci de cea umana. Tineau fie de nefirescul razboaielor, al bolilor, al indepartarii si parasirii sprijinului si protectiei divine...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"De multe ori unii autori au atribuit direct lui Dumnezeu lucruri care nu au depins de initiativa divina, ci de cea umana."

Deci Biblia transmite informatii gresite.
Cum distingi erorile de lucrurile adevarate, in afara de "asa imi convine"?

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns:

Daca nu iti spune nimeni, va trebui sa te avertizez eu...

Se pare ca o iei pe aratura.

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exista explicatii si corecte si incorecte.

Poate intrebarea ridica semne de intrebare...

Este precum intrebarea aia, daca am un cutit si omor un om, pe unde sa ii scot inima sa i-o mananc, prin fata pieptului sau prin spatele pieptului?

Cand pui aceasta intrebare, chiar ai probleme.

Prin asemanare, intrebarea originala ridica si ea intrebari.

Nu de o asemenea gravitate si seriozitate, dar reuseste sa adune semnecde intrebare.

Doar despre acele semne de intrebare voiam sa te atentionez.

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cartea e scrisa de oameni pentru oameni. Si in plus e scrisa in asa fel incat sa insemne si da si nu.

Problema nu este ce scrie cartea, ci cat adevar are.

Iar la final, din ce am inteles eu, este ce faci cu invatatura de acolo...

| cristimihailov a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cate femei a pedepsit si cati barnati a pedepsit Dzeu?

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si pentru ceea ce scrie in manualul de geografie ai fii fost omorata acum cateva sute de ani.

Oamenii omoara oameni.
Nu biblia si nu Dzeu.

Asa ca e mai usor sa nu mai consideri povestea.

E ca in Greuceanu. Ala omoara o familie muncitoare de zmei (aveau case, ograzi, totul crestea mare si frumos) ca i se sculase lui.

Lumea e corecta?
Nu. Dar asta nu e alegerea luiDzeu. Ci a lumii.

Asa ca ma gandesc ca cel mai bine este sa te adaptezi, deoarece lumea nu se va schimba pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Banuiesc ca daca crezi faza cu potopul, ai putea sa crezi si in existenta lui Harry Potter, micul magician.

Si el a salvat lumea de la o catastrofa, sa fie preluata de ala rau.

Cand cresti vei vedea ca sunt povesti si povesti. Tu doar citeste si deschide-ti ochii, pentru a nu fii precum proverbul: daca citesti, vei vedea lumea prin ochii tai. Daca nu citesti o sa vezi lumea prin ochii altora.

Repet, nu face o problema a ta dintr-o problema a altora.

| cristimihailov a răspuns:

Aaa... ca tot veni vorba undeva mai jos, zi-mi si mie raspunsul la intrebarea mea:

Daca Dzeu e atat de puternic si cunoscator, poate face un nod atat de complicat incat nici el sa nu il poata desface?

Ca daca poate sa faca si sa nu il desfaca, atunci nu e atoate cunoscator. Invers e la fel.

Si incearca sa raspunzi la intrebare, simplu. Fara chestii de genul ca n-are motive, e plictisit si alte astea.

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Spune-i Allah...

| cristimihailov a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dzeu nu exista pentru tine.
Mai asteapta un pic si vei vedea cum incepi sa arunci rugaciuni la el.

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cat despre planul divin, te declari o persoana ateista.
Si totusi pui mai multe intrebari decat una credincioasa.

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De cand le pasa.

| StrongHeart a răspuns:

Tocmai de aia ii respect poruncile.Cine sunt eu sa ma impotrivesc legilor firesti? Da, au murit pentru ca s-au opus firii.Ce ti se pare anormal? Daca pui mana pe foc, te arzi.La fel si cu poruncile, daca iti place sa te joci cu natura, te arzi.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa ucizi e firesc? Sa furi de la altul e firesc? Sa ravnesti la avutia altuia e firesc? Sa mananci peste masura e firesc? Sa bei peste masura e firesc? Cum crezi ca apar boli si razboaie?
Ce se intampla daca faci lucrurile astea? Ce consecinte sunt?
Oamenii cauta orice portita,de fapt rectific,omul, inspiriat de diavol, in crestinism "satan", in islam "Iblis" cauta orice, doar legea Lui Dumnezeu sa nu o respecte.
Legile fizicii tot de Dumnezeu sunt date.Matematica e doar un mod de a intelege Universul, natura.Cine a creat numerele? Dar cuvintele?
Toate ne-au fost date de Creator,de o Constiinta mult superioara noua,unii ii zic Allah,altii Dumnezeu, exista multe nume, dar puterea e reala si ne afecteaza viata de zi cu zi, daca negi puterea asta, ai mult de pierdut.
Dumnezeu este deasupra tuturor.Cand negi existenta Lui, negi si existenta ta.Nu suntem primate, suntem fiinte spirituale, cazute ce ne aflam intr-o realitate transcendenta.
Nu te pierde in teorii ce dispar in timp, cauta Adevarul, in sine.Cauta dragostea.adevarul si viata vesnica, restul sunt doar iluzii, iti garantez.Toti avem o sarcina de indeplinit, care e aia, nu stiu, e diferit pentru fiecare.

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz a răspuns:

Niciunul. Dumnezeu iubeste pacatosii. Îi si sustine. Avand in vedere ca se uita la ei cum comit lucruri grave si nu intervine. Singurul lucru pe care nu il suportă e sa nu venerezi narcisismul din el.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai45665445676 a răspuns:

Nu nu nimeni nu a murit pentru Dumnezeu, DUMNEZEU nu omoară oameni, au murit după sălbatici isus și Mohamed profeți aia doi, Pentru Dumnezeu nu moare nimeni,

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai45665445676 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bai du-te cu cărțile tale de aici, bai asta Dumnezeu nu scrie cărți ai înțeles,. Ce scrie în cărți sunt scrise de oameni pe interes care nu au treabă cu divinitatea și ei cred în isus și Mohamed nu mai spune că Dumnezeu a scris cărți sau daca ai o carte și găsești în ea că așa spune Dumnezeu în carte atunci sa nu crezi că Dumnezeu nu-i așa cum cărțile de 2 bani îl vorbește pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai45665445676 a răspuns:

Https://www.google.com/......Https?/url Uite aici o carte foarte importanta daca tot mai enervat să zic așa că Dumnezeu e cel mai bun prieten și eu am dreptul să-i țin apărarea în fața lumii, așa că uite accesează site-ul pe care ți l-am trimis și vezi că în câteva secunde o să-ți de-a să descarci o carte în format PDF, cartea merge citita pe mobil sau PC, se numește mântuirea după cumplita rătăcire, acolo vorbește despre religi isus Dumnezeu și altele, e interesantă totuși,
Deci fără isus sau Mohamed, Stop!

Răspuns utilizator avertizat