| SaintOcea a întrebat:

Câţi oameni mor zilnic în chinuri groaznice sub atenta supraveghere a lui dumnezău?

Răspuns Câştigător
| Damasc a răspuns:

Http://www.worldometers.info/. Prea multi dupa parerea mea pentru a mai crede ca undeva acolo,exista si un facator de bine, dar stii cum e, se presupune ca toate lucrurile se intampla cu un motiv anume.

92 răspunsuri:
| Anonim a răspuns:

Oamenii mor pentru ca au nesocotit grija primordiana a lui Dumezeu. In Rai nu se murea. Odata picati din Rai, a intervenit moartea. Indiferent ce fel vom muri, fiecare dintre noi suntem datori cu aceasta moarte care, daca viata noastra a fost una curata, ne va duce la Viata Vesnica. Ce-ai vrea? Sa avem toti o moarte lina, fara chinuri si dureri? Insasi viata asta pamanteasca inseamna chin si durere, pentru ca lumea asta e a celui rau si noi trebuie sa scapam din ea.

| FucktheSystem a răspuns:

Dacă sub ochiil lui Dumnezeu mori așa de mulți îți dai seama câți mor sub ochii lui Chuck Norris?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ăăăă...mulţi?

| Raniia a răspuns:

Mor in fiecare clipa pentru ca nu respecta legea si poruncile Lui. Dumnezeu vrea viată pentru pacătos nu moartea lui.El este drept si credincios

| Damasc a răspuns (pentru Raniia):

Am scris 100 de randuri prima data,am vazut ca raspunsul nu mi-a fost trimis, probabil site-ul e prea smecher, dar oricum tin sa scriu si a2-a oara acelasi lucru cu speranta ca nu-mi va aparea mesajul de 2 ori.Deci daca tu mergi pe ideea asta, fa-ma sa inteleg urmatorul lucru.Un copil de 5 ani este scapat din mana parintilor,sare in strada iar o masina trece peste el,il omoara sau il lasa cu dezabilitati pe viata,sau altele.Ce pacare atat de grave a savarsit acel copil? Nu el? Atunci cine, parintii acestuia, au pacatuit atat de mult incat sa isi vada copilul astfel? De ce se intampla lucruri de genul asta? Sau mergem iar pe conceptia ca fiecare lucru/intamplare isi are propriul scop? Ce zici imi dai si mie un raspuns? Nu cred ca esti in masura oricum.nimeni nu e.

| lifeForJesus a răspuns (pentru Damasc):

Care Îşi ţine dragostea până în mii de neamuri de oameni, iartă fărădelegea, răzvrătirea şi păcatul, dar nu socoteşte pe cel vinovat drept nevinovat, şi pedepseşte fărădelegea părinţilor în copii şi în copiii copiilor lor până la al treilea şi al patrulea neam!
Exodul 34:7

| Damasc a răspuns (pentru lifeForJesus):

In fine eu sunt mai incuiat la minte, nu stau sa fac analiza frazei la ora 1 noaptea, sa-mi bat capul in a intelege insemnatatea cuvintelor.Ce cred ca am inteles din acest mare copy paste este ca pacatele parintilor se rasfrang asupra copiilor nu? Sau am inteles gresit? Daca la asta se refera, nu stiu ce sa zic.e trist si stupid.

| Raniia a răspuns (pentru Damasc):

Pe orice rană este scris-voia bună plăcută si desăvirsită a lui Dumnezeu.Trebuie să te hrănesti in fiecare zi spiritual si răspunsul tău il vei găsi in Cuvintul Lui-astăzi dacă auzi vocea Lui ascultă-L

| Damasc a răspuns (pentru Raniia):

Ma uimesc persoanele ca tine.Sunt curios dupa o asemenea experinta ca in exemplul ce l-am dat mai sus, ai mai raspunde la fel? Nu ma-ntelege gresit nu iti doresc raul, o spun doar asa ca fapt divers.Eu nu am patit nimic de genul si sper ca nu am sa patesc, dar am vazut multe cazuri similare aceluia, si am ramas dupa fiecare cu un semn de intrebare.

| lifeForJesus a răspuns (pentru Damasc):

Acest mare, copy paste, e câteodată răspunsul la multe întrebări...
Sti ce e trist si stupid? iti spun eu:
Ca ne permitem sa vorbim de Dumnezeu cum vrem noi, ba inca mai ne credem si mari filozofi...
Isus a murit pe cruce pentru păcatele noastre dar noi preferam sa trăim în păcat, si respingem dragostea Lui, ba inca ne mai credem si mari destepti.
Trist si stupid este ca noi avem curajul sa il injuram pe Dumnezeu(creatorul nostru) si ne răzvrătim împotriva Lui!
Asta e trist si foarte stupid!
Cine sunt eu sa-l judec pe Dumnezeu? de ce asa si nu asa? raspunde!

| zalisa a răspuns (pentru lifeForJesus):

Dragă, ştii tu ce+ i trist şi stupid? că până acum tu tot n+ai învăţat să scrii corect "Ştii" şi scrii tot "şti"!

| lifeForJesus a răspuns (pentru zalisa):

Ok!
Închide ca te sun eu...

| zalisa a răspuns (pentru lifeForJesus):

Nuuu dragă, că acum tocmai mă apelase gizăs să+mi zică despre locul meu pierdut din rai, fiindcă i+am spus celui mai înflăcărat susţinător al său ca e un pic...analfabet. rolling on the floor))laughing))))

| cristi202 a răspuns:

Daca tu vei muri de cancer la plamini pentru ca nu ai avut grija de tine si ai fumat toata viata doua pachete pe zi, desi stiai ce se poate intimpla (nu uita, pe pachetul de tigari spune cit de nociv e fumatul, deci ai stiut!), are vreun loc in ecuatia asta Dumnezeu? E numai vina ta ca nu ai avut grija de tine. Si e numai vina celorlalti ca nu au stiut sa te convinga s ate lasi de fumat la timpul potrivit.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru SaintOcea):

Era doar un exemplu chestia cu fumatul, ca sa intelegi ca daca eu imi fac cu mina mea un lucru, e pentru ca eu mi l-am facut, nu pentru ca Dumnezeu vrea asta. El m-a lasat liber, si cum am fi stiut noi sa Il luam la rost daca nu ne lasa liberi!, dar eu am facut cew am vrut cu libertatea mea - m-am autodistrus, si e grav, ca nu recunosc asta, si ca dau vina pe Duimnezeu!
Dar hai sa zicem ce zici tu. Nu 99% mor de la fumat, dar procentul e extrem de mare. Nu cred ca daca ti-as da aceeasi sansa care o ai ca fumator de a muri ai accepta-o la ruleta ruseasca. Asta ar insemna sa pui doua cartuse in loc de unul in butoiasul pistolului. Sansele se dubleaza, pentru ca nu e vorba de unu la sase, ci de unu la trei. Unul din trei fumatori, barbati, mor din cauza fumatului. Statistic vorbind. Da, nu poti generaliza, dar cind vorbesti de o majoritate, vorbesti de un risc recunoscut deja. Nu te sinucizi, la sigur, ca si cind ti-ai pune streangul de git, insa te joci cu viata ta, o lasi la mina norocului, a imprejurarilor, si riscul e prea mare. Si, daca sti, vina iti apartine in totalitate, nu are nimic de-a face cu Dumnezeu asta. Ba nu, are: atunci cind ti s-a spus ca e pacat sa fumezi (pacat e tot ce distruge sau prezinta riscul distrugerii umane, la orice nivel), ai ris de asta, si nu ai luat in seama crezind ca e o prostie, si nu un avertisment. Cam asa facem noi oamenii: ridem de avertismentele lui Dumnezeu, lasindu-ne in voia sortii, ca mai apoi tot noi sa dam vina pe El ca nu a intervenit si m-a lasat sa mor din cauza prostiei mele.

| Dumnezău a răspuns:

Eu nu am vazut niciunul mort sub ochii mei, poate de-acum. devil

| Trinitas a răspuns:

Ar trebui sa-i spuna cineva lui Dumnezeu sa nu mai joace shootere

| Bia_8599 a răspuns:

Ne intrebam de ce e lumea asa cum e, atat suferinta, necaz, criza, boli, lipsuri, violenta, etc? Cred ca Dumnezeu este foarte întristat de toate aceastea, la fel ca si noi, dar noi de ani de zile Ii spunem sa iasă din scolile noastre, din guvernul si din vietile noastre. Si, fiind El un adevărat gentleman, cred ca pur si simplu S-a dat calm la o parte. Cum putem noi să-I cerem binecuvântarea si protectia Sa daca Ii cerem sa ne lase în pace?

E ciudat cum oamenii Îl dispretuiesc pe Dumnezeu, si apoi se întreabă de ce totul merge tot mai prost. E ciudat cum de credem tot ceea ce scriu ziarele, dar noi ne îndoim de ceea ce spune Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| lifeForJesus a răspuns:

Tu unde ajungi dacă mori la noapte?
Think about this!

Răspuns utilizator avertizat
| Trinitas a răspuns (pentru lifeForJesus):

La morga si apoi intr-o cutie/la 2 m sub pamant, la alegere. Unde ajungem toti, de altfel.

| Ursu12 a răspuns (pentru Trinitas):

Bun raspuns

| lifeForJesus a răspuns:

SaintOcea @ Trinitas :ar fi bine sa murim si gata...dar asta nu e totul...ci vine Judecata asta e mai rau(intreaba-ti constiinta) dacă am dreptate sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| lifeForJesus a răspuns:

SaintOcea @ Trinitas big grinaca este asa cum spuneti voi ...pai atunci ma duc si eu sa sparg doua banci imi iau 10 femei si traiesc cum vreau eu...nu ti se pare ca ai uitat ceva?
Constiinta!

Răspuns utilizator avertizat
| Trinitas a răspuns (pentru lifeForJesus):

Ca sa intelegi mai bine: Ca sa convingi un copil sa mearga la dentist, ce-i spui? Ca-i cumperi o jucarie sau ceva de genul. Daca nu i-ai spune ca primeste ceva in schimb ar mai accepta sa fie dus la dentist?
Asa si cu ce-ai spus tu. Majoritatea oamenilor fac fapte bune doar ca sa prinda un loc in Rai, nu pentru ca e de bun simt. Daca ii explici romanului ca nu e bine sa omoare pentru ca e imoral, distruge vietile unor oameni s.a.m.d., pe acesta l-ar durea fix in 3 litere si eventual s-ar apuca sa bata si sa f**a tot ce prinde. Se pare ca e mai usor sa traiesti cu iluzia unei recompense decat sa gandesti logic.
E bine sa traiesti cum vrei tu, dar atat timp cat nu-i deranjezi pe altii, nu te pune nimeni sa fi o alta oaie in turma.

| lifeForJesus a răspuns (pentru SaintOcea):

Ce bine faci tu?

| ndc a răspuns (pentru lifeForJesus):

Sa compari ateismul cu spartul bancilor e o dovada de cretinism extrem. Ma mir ca oamenilor ca tine li se da voie sa umble liberi pe strada.

| lifeForJesus a răspuns (pentru Trinitas):

Nu prin fapte bune se ajunge în Rai...ci prin Harul Lui Isus Hristos!
Asa ca nu va înșelați singuri!
Nu prin fapte sa nu se laude nimeni!

| lifeForJesus a răspuns (pentru ndc):

Alo...am dat un exemplu, nu cu parul...
Daca esti "ateu" inseamna ca nu ai frica de Dumnezeu...

| ndc a răspuns (pentru lifeForJesus):

Un exemplu strigator la cer prin discriminarea pe care o implica. Nu mai vorbi inainte sa gandesti, te rog.

| lifeForJesus a răspuns (pentru ndc):

Nu-mi spune mie... spune-le lor!
Asta spun ei nu eu!
Pot sa facă ce vor și pe urma mori și gata...ar fi bine pentru uni...dar nu e asa!

| ndc a răspuns (pentru lifeForJesus):

Nu pot sa-mi dau seama daca esti trol sau pur si simplu... oh well. Nu mai merita sa-ti explic nimic, du-te si traieste o viata crestina perfecta si lasa-ne in pace.

| lifeForJesus a răspuns (pentru ndc):

Ok
God bless you!

Răspuns utilizator avertizat
| lifeForJesus a răspuns (pentru SaintOcea):

Si un copil de 5 ani știe sa răspundă mai cu talent decât tine...
Doar atât poți? hai mai încearcă...

Răspuns utilizator avertizat
| lifeForJesus a răspuns (pentru SaintOcea):

Pentru cunostința ta generala pe care se pare ca nu o ai, un copil norma(nu ca tine) nu crede în basmele tale bolnave!

Răspuns utilizator avertizat
| lifeForJesus a răspuns (pentru SaintOcea):

Câți dracii au mai venit de te-ai inervat asa tare...
Spune Nu, si vino la Isus!

| lifeForJesus a răspuns:

Neamurile se mâniaseră, dar a venit mânia Ta; a venit vremea să judeci pe cei morţi, să răsplăteşti pe robii Tăi proroci, pe sfinţi şi pe cei ce se tem de Numele Tău, mici şi mari, şi să prăpădeşti pe cei ce prăpădesc pământul!

Răspuns utilizator avertizat
| lifeForJesus a răspuns (pentru SaintOcea):

Asta te împiedica pe tine, ca se scrie cu un o sau doi de o?
Asta crezi tu ca e atât de important?

| lifeForJesus a răspuns:

Apocalipsa 11:18

| lifeForJesus a răspuns:

BloodySpirit@ Vezi ca rasul asta isteric nu-i al tău...cred ca ști tu mai bine a cui ii. laughing

| Hombre a răspuns:

Toti.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Se pare ca nu de ajuns!

| DorelSudoru a răspuns:

Dragilor...daca oameni n-ar mai muri ne-am supreapopula.Stiu ca zeul vostru n-are treaba cu cine sufera si cine moare ca na el tine o data pe an o flacara aprinsa( rolling on the floor mi s-a dat de multe ori argumentul asta ca dovada cica). Daca nu mor eu sincer nu-mi pasa, oricum cred ca ma voi plictisi de viata pe la 60 de ani.

| Hohenheim a răspuns:

I'm soooo sexy!

| ndc a răspuns:

In medie, aproape 42 de crime au loc pe zi doar in Statele Unite.

| Astaroth a răspuns:

Dzeu e un masochist pervers!

| lifeForJesus a răspuns (pentru Astaroth):

Dracu din tine e un masochist pervers!
Tu nu ai nici o vina ca ești marioneta lui!
Vino la Isus și vei fi eliberat!

| Astaroth a răspuns (pentru lifeForJesus):

Ba isus sa vina la mine sa-si ceara iertare ca a indraznit sa-l provoace pe Satan! sa invete sa nu se mai puna cu fortele intunericului caci in final Satan va birui! mwhahahaha

| lifeForJesus a răspuns (pentru Astaroth):

Puiule cati ani ai?

| Astaroth a răspuns (pentru lifeForJesus):

666!

| lifeForJesus a răspuns (pentru Astaroth):

6 anisori ai, bine puiule du-te la somn ca ii tarziu si fa nani!
Roagă-te sa te ierte Domnul ca ai scris prosti aici!
Domnul sa aibă mila si de tine!

| Astaroth a răspuns (pentru lifeForJesus):

Dzeul tau nu exista! este o inventie de a voastra, cre(s)tinilor, datorita faptului ca va simtiti singuri si prosti!

| lifeForJesus a răspuns (pentru Astaroth):

Nu este nici o inventie, te rog sa ma crezi nu am nimic de câștigat(nici măcar nu te cunosc) acum câteva zile am avut câteva experiențe cu Dumnezeu! pentru prima data în viata mea mi-a vorbit!
Nu ma simt singur deloc, ba chiar am o grămada de prieteni!
Azi am avut o zi onomastica asa ca a fost super!

| Astaroth a răspuns (pentru lifeForJesus):

Slobozi-m-as pe mielul tau sa ti-l innegresc cu sperma mea neagra ca smoala

| lifeForJesus a răspuns (pentru Astaroth):

Http://www.TPU.ro/conversatii/cum-imi-pot-controla-impulsivitatea-si-furia/
asta e intrebarea ta!
Se vede ca ai probleme mari!
Vino la Isus si El te va vindeca!
Hai vino nu-ti fie frica!

| Astaroth a răspuns (pentru lifeForJesus):

''Vino la Isus si El te va vindeca!
Hai vino nu-ti fie frica!''

mor de ras!laughinglaughinglaughingce ma amuza sa ma ciondanesc cu alti trollilaughing

| lifeForJesus a răspuns (pentru Astaroth):

Amuzant...dar nu prea...
vezi ca dupa ras vine plans...atentie maxima! happy

| Astaroth a răspuns (pentru lifeForJesus):

Nu si in cazu meu.la mine dupa o portie de ras urmeaza alta si mai zdravanalaughing)

| lifeForJesus a răspuns (pentru Astaroth):

Tu mai si crezi ce scrii aici, sau scrii doar sa te bagi in seama?

| Astaroth a răspuns (pentru lifeForJesus):

Uite ca ma bag in seama cu tine ca sa te testez sa vad daca chiar esti asa de prost precum pari

| lifeForJesus a răspuns (pentru Astaroth):

Se vede de la o posta cine e prost, țăran și prost educat... uita-te mai sus.
Nu știu cine pe cine a testat...

| lifeForJesus a răspuns (pentru Astaroth):

Nu îl mai lăsa pe dracu sa își bată joc de tine...
Pocăiește-te pana nu e prea târziu!
Tu nu ești decât o marioneta a lui dracu, și nu ii pasa de tine...

Răspuns utilizator avertizat
| lifeForJesus a răspuns (pentru SaintOcea):

Nu mai hrăni dracul(dracii) din tine!
Tind sa cred ca sunt mai mulți!

| lifeForJesus a răspuns (pentru Astaroth):

Mai ești viu? happy

| Astaroth a răspuns (pentru lifeForJesus):

De fiecare data cand iti citesc raspunsurile ma bufneste un ras isteric!laughingnu stiu daca faci misto sau esti pe bune(nasol de tine atunci)cert e ca ma distrezilaughing)))))iauzi ce zice asta sa nu mai hranim dracii din noilaughing

| lifeForJesus a răspuns (pentru Astaroth):

Răspunsul asta de jos ii ca sa rada mai o data ala din tine...

Răspuns utilizator avertizat
| Evanna a răspuns:

Ce ma, tu vrei sa ramana Dumnezeu fara filmul de actiune de la 10?

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
O gramada, dar nimeni nu stie cum s-a intamplat sau cum se va intampla.Dar stim ce se intampla acum.Carpe Diem!

Sper ca te-am ajutat happy

| Boticelu a răspuns:

Se pare. ca nu cred destui in el... asa ca incearca sa ne demonstreze in toate felurile straight face

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu se stie cand murim, trebuie sa fim pregatiti sa iL vedem oe Dumnezeu, iL cunosti pe Iisus Hristos?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma baiete? este o porunca, ce spune sa-ti iubesti si sa-ti respecti parintii, urmata de o fagaduiala; ca sa traiesti ani multi si fericiti pe pamant.nu spune si ce se intampla daca nu urmezi invatatura.dar stiu ca din toate blestemele, se prind doar cele ale parintilor asupra copiilor.an doua exemple ce le cunosc personal. unul care-si batea mama.a fost blestemat sa i se usuce mana cu care a dat.si i-a fost smulsa la caja.au trecut anii si acum a ramas si fara piciare saracul.e jumate de om cu o singura mana.o femeie dorea o fetita, si a nascut un baiat. offf mancal-ar moartea tot baiat? cand erau cu oile, unul la impins in apa pe celalalt.nestiind sa innoate a sarit dupa fratele lui.i-au gasit imbratisati pe amandoi innecati.a nascut si fata dupa aia.dar vornele scapate la manie ocea au efecte nebanuite.sub atenta supraveghere a lui Dumnezeu.asa ca aveti grija ce faceti cu,gandul, cu vorba, si cu fapta. puneti-va masura.ca daca nu, are cine.

| LAYILA a răspuns:

Multi... cati copii mor de foame cati preoti molesteaza copiii? da bine ca daca dumnezeu asa vrea...

| Lady21 a răspuns:

Tu nu iti dai seama ca daca Dumnezeu vrea sa aduca oameni la judecata asa va fi sa o sa vezi tu cand vei fi chinuit in focul iadului iar oameni buni se vor bucura in rai, in acel paradis cu viata vesnica!