| mentholinks a întrebat:

Catolici, ortodocsi, pocaiti, martori. Acesti oameni se mananca intre ei. Care este cauza, ca eu nu inteleg? Adevarul nu este unul singur? E de vina natura umana de a interpreta dupa bunul plac sau sunt de vina cuvintele lui Isus care lasa loc de interpretari? Miza este uriasa. Viata vesnica sau moartea.

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In lumea CRESTINA sunt DOAR DOUA religii excluzanu-i pe martori care NU SUNT CRESTINI deoarece ei nu cred ca Hristos ESTE Dumnezeu Creator (Yehova).
Important pentru Dumnezeu ESTE Legea Sa, Legea celor 10 Porunci, unii o respecta IN TOTALITATE si altii DOAR PARTIAL. In asta consta diferenta sau departajarea CRESTINILOR, nu la picturi sau statuete, cand da cu misr sau mai stiu eu ce, LEGEA face deosebirea.
ISAIA 8, 20. La LEGE si la mãrturie (Biblie)!" Cãci dacã nu vor vorbi asa, nu vor mai rãsãri zorile pentru poporul acesta.

| raMLesS a răspuns (pentru danut):

Care o sa fie judecat mai aspru dintre un ateu care nu pacatuieste si un crestin care nu respecta cele 10 porunci, adica care pacatuieste?
Dupa spusele lui Steregoi, ateismul este sursa pacatului, ateii sunt pacatul in sine.

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

Biblia ne spune: "Plata pacatului ESTE moartea" Aici este vorba de faptul ca cei carora NU li s-au iertat pacatele (caci toti suntem pacatosi dar unii isi cer iertare iar altii nu) nu au parte de Viata Vesnica ci de o moarte vesnica. Efectiv pacatosii au parte de ACEIASI pedeapsa, asa spune Dumnezeu. Daca este sa judecam drept ateii, daca nu fac rau au parte de o pedeapsa "mai blanda" decat crestinii pacatosi, asa spune Biblia.

| RAY a răspuns:

Pai ce cauta sectancti intr o tara crestina?

| milan9 a răspuns:

Cauza consta in tendintele continue de inovare si de schimbare care duc in mod continuu la aparitia de noi si noi denominatiuni/secte.

| mentholinks explică (pentru milan9):

Bine ai revenit. Nu te-am mai vazut de mult. Iti merge bine?

| minrest a răspuns:

Nu exista religie impartita in mai multe organizatii rivale si in mai multe culte, net diferite intre ele, decat crestinismul. Daca era impartita ca si celelate religii, ziceam ca asta e natura religiei. Dar crestinismul e de zeci de ori mai divers decat orice alta religie. Problema este ca Noul Testament permite foarte multe interpretari. Evangheliile au fost scrise prin anii 80, 90; iar apoi au fost retinute patru evanghelii, a patru biserici influente, dar foarte diferite intre ele. Pricipalul misionar, Paul (si singurul pentru neevrei), era in conflict ideologic deschis cu apostolii lui Isus, pe care Isus el nici nu l-a cunoscut personal. Cand pornesti de la diferente atat de mari, e normal ca acestea sa creasca pe parcurs.

| raMLesS a răspuns:

Se mananca intre ei pentru ca religiile sunt interpretabile, si cum unul e mai nebun ca altul ( sunt si exceptii ) o sa ajunga sa se manance intre ei.
Un exemplu bun ar fi Steregoi, asta e cel mai ciudat si nebun user de pe categoria asta, se contrazice singur, chiar daca vede ca s-a contrazis, ignora,se face ca nu vede si trece mai departe sa abereze.
Cica ateii merita sa moara, iar Dumnezeu nu te obliga sa crezi in el... Asta inseamna ca poti crede in ce vrei tu, sau poti sa nu crezi in nimic.
Totusi,daca el crede ca religia sa e cea adevarata, ar alege intotdeauna ca ateii sa dispara, in locul unui budist sau mai stiu eu ce, ca na, ei macar cred in ceva. Dar care-i diferenta? Atat timp cat nu crezi in religia cea "adevarata", ambii sunt la egali.
Asta are ceva cu ateii, considera ca un puscarias care a omorat si a dat in cap, care totusi e crestin, o sa fie pedepsit mai putin aspru ca un ateu care chiar daca in locul acestor fapte a facut niste fapte bune, a dat bani saracilor sau mai stiu eu ce, ca na, e ateu.
Se contrazice singur, e absurd omul, are niste ideologii tampite, cica femeile necredincioase merita abuzate... Asta e bolnav la cap, cam asa sunt cei mai multi crestini.

| Mayar a răspuns:

Iisus a lasat drept religie, religia crestina. In 1054 - marea schisma si s-a impratit in religia catolica si cea ortodoxa. Si apoi din aceste 2 ramuri s-au tot mutilat si scos lucrui, alcatuind alte 'religii' carpite din acestea.
Eu pur si simplu nu inteleg cum de altii pretind ca religia lor e cea dreapta, avand in vedere faptele concrete ce s-au intamplat... Dar in fine. De ce sunt multi inraiti? Pai, nu au un suflet prea bun, plus ca probabil sunt prea mandri. Se considera superiori celorlalti. Eu, in schimb, consider ca ceilalti (care nu fac parte din religia data de Iisus) gresesc si ma gandesc uneori cu parere de rau ca nu au avut ocazia sau inca o ocazie sa li se explice totul, asa cum au facut la inceput apostolii, raspandindu-se prin toata lumea pentru a propovadui invataturile lui Dumnezeu. Nu ii urasc, imi pare rau de ei, uneori ii si condamn - pe unii musulmani cand vad cum se comporta cu femeile si ceilalti, dar in principiu -e alegerea fiecaruia pentru care va da singur socoteala. Va fi el singur responsabil pentru absolut toate deciziile luate. Deci nu am de ce sa ma framant atat pentru altul, atata timp cat nu raneste oameni sau animale. E adevarat, trebuie sa ducem la cunostinta celorlalti ca s-ar putea insela in privinta religiei lor cum ca ar fi cea 'dreapta', dar fara sa iasa vreun conflict. Doar sa ne facem detoria de a ii informa. Alegerea le apartine numai lor.

| NGheorghe a răspuns:

Oamenii se "mănâncă" între ei numai in cazul in care șefii lor le dă acest ordin. Biserica este o industrie foarte profitabilă ce îți vinde raiul. Iisus nu zice "ca nu ai voie" sa slujești la doi stăpâni (lui D-zeu si lui mamona (money) ci îți precizează "ca nu poți", este imposibil ca un simplu vânzător sa nu mintă despre marfa lui cât timp depinde de vânzări sau de un salariu.

| Theo94 a răspuns:

Concurenta este in natura umana, si nu numai.

| RaulAlmășan a răspuns:

In Biblie scrie că multi prooroci mincinosi vor veni, multe semne si minuni se vor face si multa invatatura falsă va fi in numele Domnului Iisus.
Si chiar asa sa si întâmplat.
Domnul mereu a spus să cercetăm scripturile nu să le citim.
E o diferență foarte mare.
Ortodoxii si catolicii nu au fost primele religii creștine.
De la înălțarea Domnului până in jurul anului 700DH a fost o singură religie, adică religia creștină.
Dar au venit Romanii si ei nu concepeau un cult religios fără idoli.
Le-au ars bibliile, au pornit război in potriva lor, dar pentru a scăpa, crestinii de atunci au introdus icoane in religia creștină.
O parte din crestini au exagerat cu icoanele si închinarea înaintea Maicii Domnului.
in 1054 a avut loc marea schismă in biserica creștină.
Atunci au apărut catolicii si ortodoxia.
Dar trebuie să ai in vedere ca religia creștină era stricată deja din anul 700.
Pentru că atunci au legitimat icoanele si au introdus tot felul de ritualuri.
Au amestecat crestinismul cu păgânismul.
După un timp au apărut protestanții care încet încet sau apropiat de adevărul Bibliei, nu cu foarte mult timp in urmă.
Dar au apărut religii care desi nu sunt idolatrice, au adus erezii in bisericile lor.
Fiecare după cum a vrut să gândească.
Pentru că omul gandeste liber.
Si diavolul mereu s-a folosit de adevăr ca să mintă.
Atunci când a mintit-o pe Eva.
Tot de adevăr s-a folosit.
Când s-a dus să îl ispitească pe Domnul Iisus, tot cu adevăr a încercat.
Asa si cu religiile false.
Ele contin adevăr, dar si minciună pentru a duce omul in eroare.

| mentholinks explică (pentru RaulAlmășan):

Si care spui tu ca e religia adevarata?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru mentholinks):

Penticostalii si Baptistii.
E un singur lucru care îi diferențiază.
Penticostalii pun mai mult aacent pe Duhul Sfânt,adică se lasă condusi de Duhul Sfânt.
Si au daruri in urma botezului cu Duhul Sfânt.
Ei când predică,nu isi scriu gândurile pe foi înainte cu câteva zile de predică,ci atunci pe loc spun predicile care vin din Duhul Sfânt,si au impact foarte puternic asupra Credinciosilor.
Dar in legătură cu Biblia, nu au modificat nimic, si respectă in tocmai ceea ce este scris.
Baptisti nu pun asa mult accent pe Duhul Sfânt, dar si ei respectă cuvântul Domnului in tocmai cum este scris.
Nu aduc erezii in biserică, cum fac alte religii.

| mentholinks explică (pentru RaulAlmășan):

Adica tiganii aia care bolborosesc in limbi dupa 2 pahare de vin sunt pe bune? Uau, misto Duhul asta sfant ce face din oameni.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru mentholinks):

Nuu! ca in fiecare religie există si adepti care fac greșeli.
Sunt oameni care vor sa minta, si se îndepărtează de Biblie.
Nu e vinovată toată religia pentru greselile altora.

| mentholinks explică (pentru RaulAlmășan):

Pai si toate bisericile alea ce-s cu ele, sunt pline de pacat? Pastorii ce fac? Totul e putred la penticostali, am o matusa mai cu capul pe umeri, e penticostala inraita de vreo 15 ani si tot asteapta botezul cu duhul sfant cica, la fel si barbatul sau si e frustrant pentru ea sa vada copii la adunare care incep sa bolboroseasca si cica au primit botezul cu duhul si ea nu.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru mentholinks):

Pastorii nu pot sa le inchida bisericile.
Sunt multi care spun ceea ce ai spus si tu mai sus.
E adevărat, dar multi inteleg gresit Botezul cu Duhul Sfânt.
Nu e de vină intreaga religie pentru rătăcirea unora.

| GoliabolSnake a răspuns:

Pai in primul rand catalocii au un altfel de religie fata de ortodocsi adica este in mare parte schimbata, pocaiti spre deosebire de ortodocsi cred ca exista numai Dumnezeu fara sfinti, iar martori sunt un niste persoane care se inchid intr-o cladire si incep sa citeasca dintr-o biblie facuta de ei