| WhatheWow a întrebat:

Pentru ortodocsi si catolici : de ce va inchinati la sfinti cand aveti un Dumnezeu ( 3 in 1 ); de unde stiti ca acesti sfinti nu sunt in Iad?
Pentru pocaiti : de ce atunci cand vreti sa convertiti pe cineva la religia voastra si vedeti ca nu da roade iubirea lui Iisus, amenintati cu Iadul?
Pentru atei : Salve!

Răspuns Câştigător
| C0nstantin a răspuns:

Pentru ortodocsi si catolici 3 in 1 li se pare prea slab mai au nevoie de sfinti sa fie impliniti... ii ca si cu nesscafe 3 in 1. ii bun cat il bei da nu are nici un efect asa ca mai bei mai tarziu si o cafea tare pentru efectul deplin.
Pocaitii prima data promit apoi ameninta daca nu le iese jocul laughing

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca pur si simplu, ne pare rau de voi. Vrem sa va facem constienti ca iadul este o realitate.Stii ca in Biblie este scris de 234 de ori despre chin si pedeapsa?

| EmaS a răspuns:

Pentru ca ne pasa de sufletul lor si dorim ca si ei sa fie salvati.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Ceea ce spui tu aici e pura fatarnicie, nu iti pasa de nimeni doar de tine si imaginea pe care ti-ai facut-o!
Daca ti-ar pasa de persoane pe care nu le cunosti, decat virtual nu ai jigni pe nimeni si nici nu le-ai da ignore, indiferent ce ti-ar spune; parca Iisus avea niste invataturi sau le aplici doar cand vrei tu?

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Pura fatarnicie ar fi sa nu intru in contradictie cu voi, ci sa ma fac placuta voua, sa glumesc si sa spun lasa ca este bine si asa. Sau pur si simplu sa nu ma implic emotional. Cat despre functia ignore am apelat doar in cazuri extreme.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Sunt ortodoxa (in acte) si nu ma inchin la sfinti.

| EmaS a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Dumnezeu la judecata nu te va intreba cdin ce confesiune faci parte (pe acte), ci modul in care ti-ai trait viata.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru EmaS):

Exact.
De asta eu am mai multe sanse sa ajung in Rai, chiar daca nu merg la biserica sa pup mainile popilor care depoziteaza alcool si tigari in altar sau care violeaza fetite, am mai multe sanse decat crestini care injura in curtea bisericii, consuma alcool si pornesc batai prin discoteci si cluburi. Am mai multe sanse decat cei care traiesc toata viata cum vor, si in al 12-lea ceas se spovedesc, sau dupa ce au un accident in care aproape isi pierd viata se boteaza si o dau cu Dumnezeu inainte. As putea continua asa o gramada, dar nu are rost.
Eu traiesc frumos, am si eu pacate, dar macar nu sunt atat de ipocrita sa spun ca sunt mare credincioasa, sa ma vezi toata ziua-n biserica, si sa folosesc numele lui Dumnezeu la fiecare 2 propozitii.
Cred ca Dumnezeu apreciaza mai mult oamenii ca mine.
O zi buna!

| danay72 a răspuns:

Nici Dumnezeu nu ameninta, ci lasa la latitudinea noastra cum sa procedam, cu atat mai mult noi care nu suntem decat niste pacatosi.Deuteronom30:19,20.Aceasta nu e o modalitate biblica de a ajuta pe cineva sa inteleaga ce pretinde Dumnezeu de la noi.Romani12:17-21

| WhatheWow explică (pentru danay72):

Mai citeste Biblia si vezi ca toata-i plina de amenintari sau Biblia nu mai e Cuvantul lui Dumnezeu?!
Iar eu, nu am intilnit pocait care in cele din urma sa nu ameninte cu Iadul si crede-ma ca am vazut destui!

| danay72 a răspuns (pentru WhatheWow):

Insusi faptul ca vorbesc despre iad ca despre un chin vesnic, e gresit, pentru ca Biblia arata ca Iadul inseamna distrugere eterna nu altceva. Apocalipsa21:8

;

| Mădă0611 a răspuns:

Salve!

| milan9 a răspuns:

Biserica nu face confuzie între ÎNCHINAREA faţă de Dumnezeu şi CINSTIREA sau RESPECTAREA sfinţilor.

Doar lui Dumnezeu ii datoram ÎNCHINARE! Sfinţilor li se acordă doar o cinstire şi un respect, şi sunt luaţi împreună rugători către Dumnezeu.

| WhatheWow explică (pentru milan9):

Bine inteleg ca biserica doar cinsteste sfintii insa sunt atatia credinciosi ce se inchina lor sau nu stiai acest lucru?!

| milan9 a răspuns (pentru WhatheWow):

"Închinarea" de care spui este de fapt o formă cinstire. A nu se confunda această formă de cinstire (în care nu se pierd proporţiile şi în care nu se divinizează nimic) cu închinarea faţă de divinitate, faţă de Dumnezeu! În Biserică nimeni nu confundă pe Dumnezeu cu sfinţii!

| milan9 a răspuns:

Prin cinstirea sfinţilor, noi îi luăm pe sfinţi ca rugători alături de noi către Dumnezeu, îi sensibilizăm, pentru ca alături de ei rugăciunea noastră să fie mai puternică, mai vie, şi încrederea noastră la fel... (căci "mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului").

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, V, 20)

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea luptând pentru voi în rugăciunile sale, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, nu încetăm să ne rugăm pentru voi şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinţilor." Apocalipsa 5, 8...

De 2000 de ani, creştinii i-au văzut pe sfinţi, pe oamenii drepţi, ca fiind persoane ale căror rugăciuni sunt ascultate de Dumnezeu.

| WhatheWow explică (pentru milan9):

Din ce mi-ai scris tu mai sus rezulta ca sfintii nu sunt un exemplu ci mijlocitori intre oamenii pacatosi, caci toti sunt pacatosi intr-o mai mica sau mare masura si Dumnezeu.
Deci unii apeleaza la "pile" pentru a primi iertare sau ca rugaciunile sa le fie ascultate?

| milan9 a răspuns:

Oricât ar părea de tentanţă ideea că nu există suferinţă veşnică, această idee nu se bazează decât pe o interpretare forţată a cuvintelor, sau prin scoaterea lor din context! Liberă şi responsabilă este şi alegerea celor care nu vor să accepte existenţa lui Dumnezeu sau existenţa vreunui loc veşnic, de fericire sau nefericire...

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Pentru ca nu poti vesti Evanghelia daca nu pomenesti de JUDECATA LUI DUMNEZEU
Daca nu zici si de iad VESTESTI O Evanghelie FALSA

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Corectare:
Normal crestinii nu ar trebui sa ameninte cu iadul?
Plata pacatului e moartea.

| WhatheWow explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Cat as vrea sa-ti dau dreptate si nu pot.
Moartea e sfarsitul vietii, dragule si nu plata pacatului caci si animalele mor fara sa aiba vreo legatura cu pacatele iar daca afirmatia aceasta ar fi catusi de putin adevarata, astazi lumea ar fi mai putin plina de pacatosi caci toti cei ce pacatuiesc ar fi trebuit sa moara si sa ramana doar "sfintii".
Ca poate pacatele se platesc dupa moarte, asta e alta mancare de peste dar si in acest caz atunci, nu ar trebui sa avem oameni care au necazuri din cauza pacatelor.
Sper ca ai inteles!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru WhatheWow):

Mortea a doua. Adica iazul de foc si pucioasa.

| WhatheWow explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Nu am auzit sa poti muri de doua ori deci nu subscriu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresesti ca de obicei.

| VasilicaDarkKnight a răspuns:

Ce tare, God e ca NessCafe, 3 in 1. smug