| CristiB93 a întrebat:

Catre atei. Daca spuneti voi ca Dumnezeu nu exista atunci de ce au existat atatia martiri in primele secole ale crestinismului care au murit pentru Hristos si au fost persecutati de romani si dati la lei oare atat de prosti sa fi fost acei oameni incat sa se sacrifice pentru cineva care nu exista eu unul vad si imi dau seama ca acei oameni sau sacrificat pentru cineva real adica Dumnezeu in care voi nu credeti altfel nu vad nici o explicatie pentru sacrificiul lor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristi, cand un om nu vrea sa creada, nu o face si punct! Indiferent de dovezi! Necredinciosi au existat si atunci: vedeau cu ochii lor minunile savarsite de Hristos si nu credeau. Asta e. Dracul nu doarme.

Eu stiu asa: Dumnezeu te lasa in credinta ta, dar mereu, pe parcursul vietii, iti da diferite ocazii pentru a deschide ochii si a te indrepta. Cine nu vrea, asta e. Toti vom raspunde la Judecata pentru faptele noastre.

Lasand ateii la o parte, dureros este si faptul ca noi, desi ne numim crestini, nu facem mare lucru din cate asteapta Dumnezeu de la noi.

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Asta demonstreaza ca exista Dumnezeu.Numai cu ajutorul Lui poti sa iti dai viata pentru convingerile tale.Inseamna ca este o certitudine in viata ta. Exista Dumnezeu!

Apache
| Apache a răspuns:

In vremea aia cam oricine era dat la lei si/sau rastignit...
Crestinii erau la fel de fanatici cum erau romanii cu zeii.la asta nu se diferentiaza cu nimic!
2 ) sa nu crezi tu ca erau prea multi care se sacrificau.la vremea aia sub 10% din populatie era crestina, si credeau pe ascuns ...ca doar nu vroiau sa fie rastigniti!
3 ) incerci sa dai dovezi cu privire la existenta unui creator prin prisma mentalitatii unor oameni care au trait acum 2000 de ani!
La vremea aia cam toata lumea era fanatica... unii se rugau chiar si la pietre!
4 ) ma enerveaza postarile astea in care vreti sa impuneti unui om sa creada in ceva, sau sa nu creada in ceva!
Este treaba fiecaruia ...nu va mai purtati de parca sunteti singurii destepti si restul de pe planta sunt boi
Crestini,agnostici, atei.etc,suntem toti oameni, deci suntem in aceeasi oala

| monstrulet a răspuns:

Cati oameni au fost considrati eretici sau vrajitori sau vrajitoare de biserica? Cati au fost spanzurati si arsi pe rug? Erai omorat doar daca ziceai ca Pamantul e rotund. Oare au fost asa prosti sa sacrifice degeaba? pentru cine s-au sacrificat? Ai 12 ani?
Vezi Leonardo Da Vinci, a trebuit sa tina ascunse multe din lucrarile sale, ca sa nu fie omorat de cretinii religiosi.

| Danutza27 a răspuns (pentru monstrulet):

Ai dreptate dar uite ce facea biserica Ortodoxa la aia care trebuiau sa ii afume le dadeau cite o oala cu fasole fiarta dar nu aruncau 1-2 ape apoi dupa un timp le puneau festila la fund si cica scoteau flacari ca nemtii cu aruncatorul, Dupa ce termina omul combustibilul ii dadeau drumul la treaba lui ca il asteptau acasa nevasta si copii. Daca dupa o oala de fasole nu scotea minim 10 flacari il duceu prin spania la inchizitie dar romanul iute de picior la capul satului o rupea de fuga prin porumb acasa.

| Danutza27 a răspuns:

Cind accepta un om sacrificiul suprem (viata) = pentru convingerile lui. Daca ne gindim ca prin arena (unde stateau spectatorii) era si Sf Ap Petru care il vazuse cu ochii lui pe Mintuitor,a stat cu el la masa a vazut cu ochii lui minunile, a triat si a povestit.Deci convingerile lor au facut sa fie Martiri. Uite Sf Maxim Marturisitorul pentru credinta lui cu ce se alege de la Biserica "mina dreapta taiata si limba smulsa" apoi a murit. Biserica a recunoscut greseala. Acum ca tot veni vorba de cruciade poate omul a citit "Cruciada in Europa"dar acolo cruciati erau germanii si aveau crucea pe tancuri vopsita cu alb, exact ei au casapit 6 mil de evrei asa ca trebuie lasata mai moale.Poate te referi la cruciadele de pe vremuri cind plecau de la catolici cu buzunarele goale si dadeau o fuga prin Constantinopol si luau ce le pica in mina si uitau unde trebuie sa mai ajunga. Poate te referi la cruciada copiilor,pai nu erau ortodocsi ca ai nostri pe vremuri erau iubitori de copii si sareau cu batuta pe precuviosii turci cind cereau tributul singelui, Nu este cazul celor din ziua de astazi care vind copii sa aiba de bautura. Poate Biserica Ortodoxa sa fi ars pe rug pe nea Vasile, da de unde nici asta nu a facut ca erau cu scun la cap.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Daca eu ti-as cere maine sa te sacrifici pentru dumnezeu ai face-o? Imediat o sa te lepezi de el!
Si stai linistit ca japonezii sunt cei mai martiri de pe planeta asta! si o fac in numele imparatului nu a lui dzeu tau!

| Danutza27 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Du-te tu la bunica in sat in zi de Sf Liturghie cind sunt strinsi toti taranii si mai ia cu tine niste adepti si sa sariti cu gura mare sa calce pe Sf Cruce ghici ghicitoare ce vor face (primitivii de la tara), am uitat unii vin de departe si vin cu caruta cu cai. Stai ca am uitat ca tu ai si masterat scuze de confuzie aia era fetitaCUMistourile deci nu mai continui

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Pai ba cap umplut cu paie. Tu ai auzit de cruciade? Stii ce s-a intamplat pe vremea cruciadelor? Nu imi vrobi tu de credinta, religie si sacrificiu atunci cand nici nu stii cu ce se manaca! Toti religiosii sunt doar niste ingnoranti ipocriti.

Răspuns utilizator avertizat
| Kosuchin a răspuns:

Offf, cum sa-ti raspund daca tu nici macar nu stii folosi punctul.

| GodBlessYou a răspuns:

De primitivi ce erau... (E un argument extrem de convingator cel pe care l-ai prezentat). Mai sunt teroristii islamici care se mai sinucid (tot din primitivism), asta e o dovada ca allah exista? Esti destul de dobitoc dupa parerea mea, nu e un atac la persoana, este o remarca.

| Reminisce a răspuns:

De ce există teroriști care mor în numele lui Allah?
Meh...

| chokingvictim a răspuns:

Exista si acum o gramada de martiri in numele islamului.deci allah exista, nu?(cel putin dupa logica ta).asa au murit multi in numele lui napoleon sau hitler.

| cryssu2008 a răspuns:

Apropo de ce spune chryystyyann - Daca ei zic ca nu exista, sa demonstreze ca nu exista. Pentru mine e simplu sa demonstrez ca exista happy!

| chelstone a răspuns (pentru cryssu2008):

Nu se poate demonstra inexistenta lui dumnezeu, e ca si cum ar trebui sa demonstrezi ca nu exista o planeta la 234 de ani lumina, demonstratia se face asupra a ceva ce exista, cel ce afirma ca exista trebuie sa faca dovada, nu cel care neaga. De exemplu, in instanta numai prostii se duc sa-si demonstreze nevinovatia, procurorii sunt cei care trebuie sa aduca dovezi care-l incrimineaza pe acuzat, acuzatul are dreptul la obiectii si aparare, dar nu trebuie sa-si demonstreze nevinovatia. Altfel ce ar fi sa te cheme cineva in instanta pentru ca l-ai omorat pe papa pius si apoi l-ai ascuns, ce-ar fi sa demonstrezi ca nu l-ai ascuns si ca nici nu l-ai omorat?!

Răspuns utilizator avertizat
| cryssu2008 a răspuns (pentru lolosaurus):

Demonstrati voi astia, ca e mai simplu la mine... voi trebuie sa incepeti de la Big Banc-ul vostru ( adica crearea universului la noi) pana la minunile din ziua de azi ( caci ele exista pentru cine are ochi sa le vada)

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru cryssu2008):

Mai om fara logica... cum sa demonstrezi inexistenta a ceva ce nu exista?! Este ilogic, demonstratia se face la mod afirmativ, demonstrezi CA exista.

| cryssu2008 a răspuns (pentru chelstone):

Deci sa clarificam ceva. Voi ati inceput, voi spuneti ca sunteti atei, ca nu credeti in Dumnezeu, ca nu exista, ca sunt bancuri astea, etc. Daca voi afirmati asta, atunci si demonstrati. Nu va mai ascundeti dupa deget, ca nu exista dar nu iti zic de ce. Si nu stiu care dintre noi 2 este fara logica, tu sau eu? Daca Dumnezeu nu exista, si noi credem in El, nu am pierdut nimic, dar daca el exista si noi nu credem in El, am pierdut totul, nu? Deci daca vrei sa te cred ca esti un ateu, demonstreaza ca esti, nu numai vorbe. Nu ma pune pe mine primul sa-ti demonstrez ca Dumnezeu exista, pentru ca stii bine ca si tu crezi asta, dar nu vrei sa recunosti. Esti un fel de harcea parcea! Drum bun spre Iadwinking

| cryssu2008 a răspuns (pentru lolosaurus):

Auzi d-ra, hai lasa vrajealawinking ce i-am scris lui Chelstone, e valabil si pentru tine happy sa-ti urez si tie drum bun?

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru cryssu2008):

Stai asa fratioare, pai nu ma pune pe mine sa demonstrez ca zeul in care CREZI (credinta are caracter subietiv si nu demonstreaza nimic) nu exista, in mintea ta pot exista cati zei vrei tu, dar pentru ca aceasta sa fie acceptat la nivel universal, sa nu mai existe conflicte religioase trebuie sa faci demonstratia ca el exista. Stii ce?! Statul, la care sunt contribuabil, distribuie bani catre biserici si preoti, lucru care nu-i normal, pe ce baza distribuie statul acei bani?! Dupa gradul de credinta?! Credinta nu demonstreaza nimic!

''Daca Dumnezeu nu exista, si noi credem in El, nu am pierdut nimic, dar daca el exista si noi nu credem in El, am pierdut totul, nu?''
Sa inteleg ca si tu esti un fals crestin, care are o credinta bazata pe interes. Cum te poti ghida dupa un pariu?! Acest mesaj denota ca ai o falsa credinta.

''Deci daca vrei sa te cred ca esti un ateu, demonstreaza ca esti, nu numai vorbe.''
Ateu= persoana care NU CREDE in dumnezeu. Logica iti lipseste cu desavarsire, pai tu ma pui sa demonstrez credinte, credintele au caracter relativ, dar spre deosebire de crestini, ateii nu trebuie sa demonstreze ca dumnezeu nu exista, iar faptul ca sunt ateu a survenit unor convingeri pe care le-am acumulat in decursul timpului.

| cryssu2008 a răspuns (pentru chelstone):

Da... m-am lamurit. nu am ce discuta cu oameni de spetza joasa ( fie ei atei, crestini, musulmani, etc). Tie iti plipsesc cei 7 ani de acasa. Cand o sa fii mai cult si mai civilizat in vocabularul tau de cartier, atunci sa ma cauti sa purtam civilizat convorbiri teologice. Pana atunci ramai cu Dumnezeu, pardon, am uitat ca tu nu crezi decat in DIAVOL! O seara buna sa ai!

P.S. Te rog frumos sa ma ierti daca cumva am spus ceva gresit si jicnitor la adresa ta, sau a modului tau de gandire.

| chelstone a răspuns (pentru cryssu2008):

Frustrarea este mare, te inteleg, mai ales ca nu ai argumente, apelezi la jicniri.
Eu nu am folosit un limbaj de cartier.
''Cand o sa fii mai cult si mai civilizat in vocabularul tau de cartier, atunci sa ma cauti sa purtam civilizat convorbiri teologice.''
De aici nu denota decat nesimtirea si frustrarea pe care o porti in tine.

''am uitat ca tu nu crezi decat in DIAVOL''
In continuare logica iti joaca feste, daca nu cred in dumnezeu, cu atat mai putin cred in diavol sau mai stiu eu ce alte personaje malefice ale mitologiilor religiilor.

Sunt o persoana civilizata si de cultura nu duc lipsa, insa spre deosebire de tine, in momentul in care nu sunt de acord cu alte persoane eu nu refulez pe acele persoane cum ai facut-o tu.
Tie iti lipsesc multe cunostinte ce tin de logica, iar daca folosesc un limbaj mai ''categoric'' nu inseamna ca sunt un needucat sau un om fara onoare. Un singur lucru nu-l suport prostia, pe care o sanctionez intotdeauna din motive obiective.
PS: Daca olimpicii sunt inculti, atunci tu ce esti?!

Răspuns utilizator avertizat
| Céline7 a răspuns:

Dumnezeu exista si va exista! Catre atei:sante-ti niste nesimti-ti rusine sa va fie!

| chelstone a răspuns (pentru Céline7):

Mesajul tau denota frustrare, infantilism si analfabetism.

| Danutza27 a răspuns (pentru Céline7):

Corinuto nu te supara, nu arunca oala de noapte si pe aia nevinovati.

| buhuhuuu a răspuns (pentru Céline7):

Si tu unde ai invatat sa scrii? in biserica?

| Alexxei a răspuns:

Mergand dupa logica ta, zeii azteci exista pentru ca adeptii faceau sacrifii umane zilnic pentru ai satisface. La fel divinitatile hinduse, zeii Greciei antice etc. Ca sa nu mai vorbim de Naveta Spatiala in care credeau membrii sectei "Poarta Raiului" inainte sa se sinucida.
http://en.wikipedia.org/wiki/Heaven%27s_Gate_%28cult%29