| Moisie a întrebat:

Ce a facut Dumnezeu inainte de a crea Lumea?

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia nu ne spune acest amanunt.

| Moisie explică (pentru danay72):

Da credinciosii care STIU si ce gandeste Dumnezeu si stiu si ce vrea El, nu au o parere?

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Un crestin adevarat nu presupune ci merge pe lucruri sigure, pe ceea ce arata Biblia.

| Moisie explică (pentru danay72):

Pai daca face asta inseamna ca merge pe calea gresita!
Biblia este o carte FURATA de la o alta religie care nu are niciun contact sau legatura cu crestinismul!
Daca vrei sa urmezi si tu calea corecta, atunci de ce nu urmezi scriptura pe care Dumnezeu a inspirat=o popilor criminali si nu rabinilor?

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Biblia este mesajul transmis de Dumnezeu oamenilor si este important si vechiul si noul testament.Cat despre faptul ca a fost furata, arheologia si istoria arata ca acest lucru nu s-a intamplat, textul nefiind modificat.

| Moisie explică (pentru danay72):

Biblia nu este scriptura religiei crestine ci a religiei mozaice!
Minciuna si furtul sunt evidente atunci cand comparam felul in care cele doua religii inteleg scriptura!
Adevarul este ca Dumnezeu nu a inspirat scriptura sa decat Rabinilor din sinagogi si nu preotilor din biserici! iar acestia o interpreteaza in mod MINCINOS, astfel ca religia crestina este calea gresita a minciunii care indeparteaza oamenii de Dumnezeu!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Intr-adevar exista DOAR o singura religie adevarata. lsaia43:10-12

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Desigur, intuieşti tu ceva dar nu intuieşti bine...
În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| Moisie explică (pentru danay72):

Tinand cont de definitia cuvantului Religie, putem trage concluzia ca nu exista NICIO religie adevarata care sa corespunda cu definitia acestui cuvant

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Nu trebuie sa corespunda cu un dictionar ci cu Biblia.

| Moisie explică (pentru danay72):

Care este motivul pentru care ar trebui sa corespunda minciunii si nu adevarului?

| Narcis2007 a răspuns:

Cica a creat ingerii(inclusiv pe lucifer)

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu stiu dar am vaga impresie ca tu stii sigur. Ia lumineaza-ne ca eu fac deja colectie cu teoriile tale.

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Eu inteleg din raspunsul tau ca incepi sa iti folosesti ratiunea, ca iti face placere sa gandesti si ca esti deschis la informatii.
Pentru acestea ma simt onorat!
Dar nu este suficient doar sa colectionezi teoriile mele, ci sa cauti si temele in versetele biblice din linkurile mele, si sa incerci sa le intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-a creat pe mine, eu sunt mai batrana ca universul big grin ma crezi?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

NU! Eu cred ca esti chiar foarte tanara, adica imi dau seama din "maturitatea" cu care ai raspuns!

| Spermezan a răspuns:

A creat maleficul ca sa-si dea un rost de a exista.

Da, dumnezeu, din doctrinele religioase, exista pentru. ca a creat raul ca sa-si dea motiv de "existenta".

| Moisie explică (pentru Spermezan):

Bingo!
Esti candidat pentru funda!
Sa vad mai intai ce alte raspunsuri mai primesc!