| FaraNume1245 a întrebat:

Ce a făcut Noe cu animalele hermafrodite? Câte a luat în arcă?
Citez: "Din toate animalele curate vei lua cu tine cate sapte perechi, parte barbateasca si parte femeiasca, iar din animalele necurate cate o pereche, parte barbateasca si parte femeiasca"
https://www.crestinortodox.ro/biblia/Facerea/Potopul/

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Danut =asta e inventie noua,faza cu hibernarea, in biblie nu scrie asa ceva, curios cum poate intra toate animalele in hibernare, automat, cool, si alea din mitul Mesopotamiei au intrat la fel?

| RAY a răspuns:

Danut are dreptate, categoria gravide imaginare e foarte populara, asa e fetele nu au nevoie de barbati pentru reproducere, dar acel ovul are nevoie de un spermatoiz

| anonimg a răspuns:

Exact dupa cum a fost scris: cate sapte perechi din cele curate, si cate o pereche din cele necurate.
Mentionarea animalelor curate si necurate le gasim in Biblie, in cartea "Levitic" capitolul 11 (in vechiul testament).
Deosebirea se face dupa alte criterii, si nu dupa natura sexuala/reproducatoare.

| FaraNume1245 explică (pentru anonimg):

Deci, ia un singur individ hermafrodit necurat? Acest individ are și "parte bărbătească și parte femeiască". Nu s-ar pierde specia? Dacă ia doi indivizi, deja nu mai e respectată regula.

| anonimg a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ai vreun exemplu de un astfel de animal? (Nu plante, nu bacterii; ci animale sau pasari).
Oricum ar fi, ele singure au intrat in corabie. "Din dobitoacele curate si din dobitoacele necurate, din pasari si din tot ce se taraste pe pamant, au intrat in corabie la Noe, doua cate doua, cate o parte barbateasca si cate o parte femeiasca, asa cum poruncise Dumnezeu lui Noe." (Geneza.7:8,9)

| FaraNume1245 explică (pentru anonimg):

Un exemplu, melcul. Acesta are atât organe sexuale masculine, cât și feminine. Se poate chiar reproduce singur în anumite circumstanțe. Câți melci ia Noe pe arcă? Unul singur?
Dar dacă din restul animalelor necurate, se nimerește ca unul dintre ele să fie steril, nu se pierde specia? Ce face Dumnezeu în privința asta?

| anonimg a răspuns (pentru FaraNume1245):

N-am stat sa ma gandesc la asa ceva, si nici nu stiam despre lucrul acesta, si anume: daca melcii traiesc in apa. Am cauta pe google si am gasit ca melcii pot trai in apa.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Melc
Noe nu a luat in arca vietuitoare care pot trai in apa.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Noe nu a luat in arca vietuitoare care pot trai in apa."

Te doare minte...
1. Exista melci de apa si melci de uscat.
2. Daca nu lua speciile care traiesc in apa, foarte multe dispareau. Apa aia de pe pamant era fie sarata, fie "dulce. Sunt relativ putine specii de animale de apa care pot trai atat in apa dulce cat si in apa sarata. Deci mare parte din una dintre categorii disparea complet.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

În privința viețuitoarelor de apa dulce sau sărată nu știu ce să spun.
Cunoști deja răspunsul meu: încrederea în istoria biblică și în Dumnezeu.
Și cunosc și eu răspunsul tău: îndoctrinare. happy
Totuși, îndoctrinarea are la bază cunoașterea mea personală a lui Dumnezeu. La urmă am citit Biblia. Și nu a fost invers.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Totuși, îndoctrinarea are la bază cunoașterea mea personală a lui Dumnezeu. "

Dar n-am contestat niciodata asta. Gandeste-te ca analfabetismul era larg raspandit, dar persoane care au "cunoscut" diversi spiridusi au exista mereu. Nu e necesara citirea povestii, indoctrinarea functioneaza si pe cale orala.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Răspunsul aceasta merita și o apreciere folositoare și una inteligentă; numai că am citit răspunsul în fugă și l-am votat tot la fel. Rămân dator cu aceste două voturi. happy

În ce mă privește, când iubești pe cineva nu ai cum să nu asculți de acea persoană.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Dumnezeu ti-a vorbit tie personal?

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

"Dumnezeu ti-a vorbit tie personal?"
Da.

| Panamax a răspuns:

Ideea este ca ar fi avut nevoie de sute de mii de tone de hrana pentru cele cateva zeci de mii de specii.
De excremente ce sa mai zicem.
Cat despre hermafroditele tale cred zeul inca nu stia de acest aspect.
Nu era prea tare la biologie.A zis ca liliacul este pasare, ca iepurele este rumegator etc

| danut a răspuns (pentru Panamax):

Chiar vreti sa dovediti nestiinta in care va aflati, TOATE animalele salbatice in momentul in care au ajuns pe corabie au INTRAT in stare de HIBERNARE la comanda lui Dumnezeu asa ca nu au existat nici excremente si nici mancare necesara pentru ele. Starea de hibernare a durat pana ce corabia a dat de pamant si s-au deschis usile. Iar melcii au fost pereche pentru o mai buna reproducere chiar daca la ora actuala cu ajutorul "stiintei" nici femeile NU MAI AU NEVOIE de barati pentru reproducere.

| Panamax a răspuns (pentru danut):

Nu scrie in Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu prea stiu de ce o informatie din asta ar ajuta...
Apropo, animalele ce puteau trai in apa pe durata potopului nu cred ca au urcat in arca.hee hee