| dany1988122 a întrebat:

Ce au mancat Noe si animalele dupa potop? Ca se stie ca dureaza ceva pana sa rasara ceva in pamant. Si cum hranea Noe animalele? Unde depozita fecalele, urina, etc? Dura ceva timp pana sa dea de mancare la milioane de specii. Si unele animale mananca si beau mai mult decat altele. Plus ca se mai si inmulteau. Exemplu: mustele se inmultesc foarte repede. Si mai e o problema asta ''Noe a zidit un altar Domnului, a luat din toate dobitoacele curate şi din toate păsările curate şi a adus arderi-de-tot pe altar.''.Pai ramaneau animalele fara pereche, ca doar Noe a luat cate o pereche in arca, nu? ''Din tot ce trăieşte, din orice făptură, să iei în corabie câte două* din fiecare soi, ca să le ţii vii cu tine: să fie o parte bărbătească şi o parte femeiască.''Adica femela si mascul= doua. Si cum a reusit Noe sa faca atatea jertfe? Sa nu uitam ca erau milioane de animale. Si cum de mai exista melci, ca doar i-a sacrificat pe toti. Adica exista doar un melc pe arca, ca melcii sunt hermafroditi, si cum de a luat Noe cate o pereche de melci? Ca nu au pereche. Si cum a verificat Noe animalele cele mai mici ca sa vada care e mascul sau femela?

24 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Potopul a fost o calamitate zonala. Este dovedit stiintific. Oamenii de atunci au scris ce au inteles ei si nu erau cu o viziune prea larga. Sunt multe contradictii si aiureli in Biblie. Nu contest ca au si o parte de adevar. Ideea (de baza) este ca nu se explica existenta universului fara o forta suprema. Comunistii spun ca Big Bang-ul. Nu poate sa explodeze ceva ce nu a fost creat. De unde a aparut "forta"? Suntem prea marunti ca sa o intelegem. Pana atunci traim cu speranta ca exista!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe cine întrebi și despre ce? Știi ce este aceea o poveste mitologică, un mit? Noe este un mit clădit pe alte mituri mai vechi. Biblia nu se citește literal, ci ce interpretează. Despre asta ai auzit?

| dany1988122 explică (pentru sadrian46):

Nu poti interpreta Biblia, ca asa ies multe secte. De fapt au iesit. De ce crezi ca nu se inteleg Martorii lui Iehova cu ortodocsii? Din cauza interpretarilor. Plus ca ''nu poti interpreta cuvantul lui Dumnezeu''. Daca acolo zice ca nu trebuie sa omori, nu omori.

| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

Nu poti interpreta cuvantul lui Dumnezeu. Da, a Lui, dar scris de oameni. Și este scris ca o poveste. Reține, poveste fantastică. Dacă nu o interpretezi ajungi la nebuni.

| dany1988122 explică (pentru sadrian46):

Asa da.

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, de atunci se mananca animalele intre ei. big grin
Plante sunt si in mare (algele, la care se doreste sa treaca si oamenii, pentru hrana), iar melcii sunt hermafroditi si se inmultesc rapid (probabil ca Noe a pus pe barca si din ei doua big grin ).
Restul animalelor s-o fi si incrucisat si asa au aparut atatea specii.

| Mayhem666 a răspuns:

Cate intrebari fara raspuns, vai.
Simplu. Acel eveniment NU s-a intamplat.
Gata, te-am iluminat. Cu placere happy

| dany1988122 explică:

Neimportante zici? Dar bazaconiile despre cum sa isi faca evreii nevoile sunt importante? rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Ce cauta acestea in Biblie. Te fac din unghii.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Inca o dovada ca Biblia e varza.

| andreidmbm a răspuns:

Biblia e o carte cu povesti de mii de ani, facuta in special pentru creduli, pentru a avea control asupra lor. Asa ca nu lua mot'a'mot ce scrie acolo. Conform definitiei bibliei, povestirile alea au o idee de baza, aia trebuie sa o extragi, nu povestirea in sine.

| Kiran a răspuns:

Ce au mancat Noe si animalele dupa potop?
- probabil ca au acostat la poalele unui munte sau deal ce nu a fost cuprins de ape in totalitate, iar pana a gasit acel loc, a avut rezerve de grane

Si cum hranea Noe animalele?
-pai logic, erau animale imblanzite, pentru ca daca punem in joc pradatorii. nu stiu daca mai exista cineva in viata pe barca si probabil a realizat ratii de apa, mancare pentru a supravietuii pana la gasirea unui loc neatins in totalitate de ape

Unde depozita fecalele, urina, etc?
-le arunca pe "gârla morii". curata dupa animale si le arunca in apa sau o folosea ca sa puna ingrasamant plantelor (presupunand ca avea ghivece din lemn si niste plante deja insamantate)

La ultimele intrebari legate de sexul si modul de a aduce ofranda zeilor, Biblia e o enigma scrisa de oameni "intelepti", pana la urma si un analfabet prin ceea ce spune poate realiza citate marete pentru ca sunt cuvinte intortocheate si cu multe alte intelesuri, Biblia te lasa pe tine sa "descoperi" drumul spre Dumnezeu.

| dany1988122 explică (pentru Kiran):

Daca cel mai inalt munte era acoperit de apa cu 15 coti peste? Si aici e vorba de Ararat. Si ce daca erau imblanzite? Dura pana sa hraneasca atatea milioane. rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru Kiran):

Le arunca in apa? Pe unde? Ca doar era inchisa arca. Intra apa in arca daca deschidea ca sa arunce fecalele si urina

| Kiran a răspuns (pentru dany1988122):

Cine a stat sa le numere? =]] Sunt multe detalii lipsa, probabil din cauza ca Vechiul si Noul Testament au fost scrise de cateva persoane, Biblia e o istorie a religiei crestine, in ea nu exista insemnari de razboaiele cruciate sau alte amanunte desii erau in numele Domnului.

| Kiran a răspuns (pentru dany1988122):

Sigur a avut o trapa ceva deasupra puntii, repet, detaliile nu sunt mentionate pentru ca ai avea cateva milioane de paginii, si nu cateva sute

| dany1988122 explică (pentru Kiran):

In Biblie nu e o istorie a crestinismului, si a iudaismului.

| dany1988122 explică (pentru Kiran):

Dar sunt mentionate chestii inutile. Precum: cum sa isi faca evreii nevoile, ca sa nu se imputa tabara rolling on the floor

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Ci *

| Kiran a răspuns (pentru dany1988122):

Daca ai deja propriile tale raspunsuri, la ce mai intrebai? laughing

| dany1988122 explică (pentru Kiran):

Vreau explicatii.

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Pai animalele care au fost duse la altar deja s-au înmulțit.

| dany1988122 explică (pentru Sisiwieuc9):

Pai cand? O luam textual?