| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ce a prezis biblia despre zilele noastre? Argumentati.

13 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Despre zilele noastre? Adica despre inceputul secolului 21? Citez una din expresiile des folosite de voi: "nu scrie in Biblie".

| PorumbRodica1965 explică (pentru Dandanache):

happy Nu prea stiu cum sa aplic smyle face. Dar cred ca noi nu ne-am nascut in secolul xx1, ci traim profetiile facute in urma cu ~2000 de ani nu? Daca vrei citesti 2Timotei 3:1-5, sa vezi nu ne incadram.(De ce spui una din expresiile des folosite de noi, noi? Da, noi transmitem mesajul biblic, care prezinta gandirea lui Dumnezeu, nu gandirea omului )

| Dandanache a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De fapt, nu ne incadram. In Timotei se vorbeste despre "zilele din urma", nu despre "zilele noastre". Egalitatea intre ele a fost pusa de voi, nu de Biblie. Si nu sunteti nici primii si nici ultimii care trag concluzia ca traiesc zilele din urma.

Uite o descriere a societatii de acum un mileniu, in preajma anului 1000, care le confirma oamenilor de atunci ca sfarsitul lumii nu poate fi decat iminent. Am mai folosit citatul si in alte postari.

"Se vazusera atunci, in lumea toata, in treburile ecleziastice ca si in cele seculare, teribile crime impotriva dreptului si a justitiei. O lacomie desfranata facea sa nu mai intalnesti la nimeni nici o incredere fata de ceilalti, incredere care este fundamentul si temeiul unei bune conduite.

Si, pentru a fi si mai evident ca pacatele pamantului ajunserasa sa fie auzite si in cer: «sangele curse peste sange», cum striga profetul fata in fata cu nesfarsitele nedreptati ale poporului sau.

De atunci, intr-adevar, in aproape toate ordinele societatii, incepu sa se lafaie insolenta; severitatea si regulile justitiei isi micsoreaza rigoarea, in asa fel incat se putu aplica generatiei noastre cuvantul apostolului: «Se aude vorbindu-se printre voi de fapte reale, necunoscute pana acum popoarelor.» O lacomie nerusinata a cuprins inima omului, iar credinta ne-a slabit; de aici au aparut jafurile si incesturile, conflictele intre poftele oarbe, furturile si infamele adultere. Vai! fiecaruia ii era rusine sa-si marturiseasca siesi ce gandeste! Si, cu toate acestea, nimeni nu-si corecta nefastul obicei al raului."

| PorumbRodica1965 explică (pentru Dandanache):

Da tu spui ceea ce consideri, dar este important sa cunosti adevarul si sa-l traiesti, sa tii pasul cu organizatia lui Dumnezeu, si sa nu murmuri impotriva lui, deci am spus :,, este important, dar fiecare are liberul arbitru, cine se bazeaza pe gandirea lui, face ca el, cine cauta gandirea lui Dumnezeu, cauta sa aiba o buna relatie cu El, si sa-l recunoasca, ca pe o persoana reala. El nu obliga pe nimeni sa mearga de partea Lui.

| Holiday a răspuns:

N-a prezis nimic.
Singura prezicere corecta ar fi fost ca in zilele noastre i se apropie sfarsitul.
Ca in relativ scurt timp va deveni una din multele religii moarte, sau in orice caz cei cativa fanatici ramasi vor fi priviti ca niste ciudati, sa ma exprim elegant...

| sublime89 a răspuns:

Nicaieri in biblie nu se face referire la zilele noastre. Tu vezi undeva sa scrie ceva de genul "peste 2000 de ani se va intampla cutare si cutare"? Oamenii de atunci nu aveau cum sa-si imagineze vremurile moderne in care traim noi, si nici macar nu credeau ca vor mai trece milenii intregi pana la "sfarsitul lumii" in care credeau ei. Nici oamenii de acum nu prea indraznesc sa faca predictii, sau sa se gandeasca la cum va arata lumea prin anul 4000 sau 5000. Probabil si tu esti convinsa ca sfarsitul e aproape, si ca nici nu va mai exista lumea peste atatea milenii. Asa cum cei care au scris biblia s-au inselat, te inseli si tu si toti ceilalti crestini care cred in asa ceva.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Daca ai studia Biblia nu ai vorbi astfel. Cei care au trait si au murit pe pamant si au sperat ca raul si pacatul vor fi eradicate, vor fi readusi la viata si se vor bucura de implinirea promisiunilor lui Dumnezeu, dar intre ei ca au murit prin Adam, vorfi inviati prin Isus. dar cei care azi il resping pe Dumnezeu si Cuvantul Sau, astia desi sunt vii, totusi sunt morti, nu au nici o speranta,. Tot ceea ce apromis Dumnezeu, aimplinit pana in zilele noastre, cine crede, crede, cine nu, e treaba lui, in fata lui Dumnezeu este raspunzator nu in fata oamenilor. Oamenii se calomniaza, se insala, dar pe Dumnezeu nu-l pot supune la practicile lor. Fie cavor unii, fie ca nu, Dumnezeu nu le da lor socoteala, El isi duce la indeplinire scopul.

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu stiu ca voi spuneti ca se va intampla asta, dar nu aveti cum s-o dovediti. Si eu pot sa spun ca se vor intampla multe, dar daca nu am cum sa dovedesc asta, cum sa ma astept sa ma creada cineva? Eu pot sa spun ca peste 100 de ani va cobori un unicorn din cer. Ma poti contrazice? Credintele astea ale voastre suna a basme. Asa ceva nu se intampla in lumea reala in care traim. Uita-te in jurul tau si spune-mi ce miracole vezi. Cand crezi ca va avea loc acest "sfarsit" al lumii in care crezi? Sper ca nu esti convinsa ca va avea loc in timpul vietii tale, pentru ca vei fi dezamagita.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Iata doar cateva exemple din profetii facute, referitoare la,, zilele din urma ale acestui sistem "Daca vrei sa citesti si sa iei de bine, este bine pentru. tinedeci:Matei 24:11, 12; Marcu13:7; Luca 21:11; 2Timotei 3:1-5; mediteaza.

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Bun, si de unde stiu eu ca se va intampla cum scrie acolo?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost prezisa aparitia martorilor lui Jehova:
" şi cu toate amăgirile nelegiuirii pentru cei ce sunt pe calea pierzării, pentru că n-au primit dragostea adevărului ca să fie mântuiţi. Din această pricină, Dumnezeu le trimite o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună: pentru ca toţi cei ce n-au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osândiţi"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de unde stii ca a prezis? argumenteaza. vreau dovezi palpabile.nu sti ce insamna palpabil da am auzit si eu ateii de pe aici.

| Windancer a răspuns:

In Biblie, din cate stiu, nu s-a prezis nimic despre viitor, decat poate cu exceptia Apocalipsei. Dar nu asta conteaza, nu? Pentru ca de fapt intentia ta nu e de a asculta obiectiv parerile celorlalti, din cate observ in celelalte comentarii, ci de a incerca sa-i convingi pe ceilalti de credinta ta, ori de a cauta sa ti-o validezi in raspunsurile celor care sunt de acord cu tine.

Dar revenind la intrebare, e aproape imposibil ca cineva sa faca o predictie corecta acum 2000 de ani despre cum va arata viata zilelor noastre. Noi acum, de exemplu, nu ne putem imagina, oricat am incerca, o culoare noua. Dar peste alte cateva mii de ani ochiul uman ar putea evolua in asa fel incat sa poata distinge intr-un spectru mai larg de culori.

Orice predictii s-au facut sau se vor face nu sunt decat fantezii. Implinirea lor intr-un moment sau altul nu e decat o coincidenta.