| anonim_4396 a întrebat:

Ce s-ar fi intamplat daca oamenii din zilele noastre nu ar fi avut biblia ca sursa a descoperirii lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| ica2011 a răspuns:

L-am fi descoperit pe Dumnezeu, maretia si puterea Lui, minunandu-ne de ordinea perfecta a Universului, de vesnica formula chimica a apei(adica intotdeauna apă H2O si niciodata H3O), de mica samanta de salata verde care da nastere la atat bunatate dupa ce ea insasi s-a topit acolo in pamant. Sa mai zic? Mai zic! L-ar fi descoperit pe Dumnezeu minunandu-se de propriile creiere; de verdele din natura (de ce oare vegetatia nu e rosie?); minunandu-se de micile fiinte omenesti care se dezvolta, ar fi inteles iubirea Lui, iubindu-si proprii copii. As mai putea spune dar... lasa-ti mintea sa cugete! Si ce bine ar fi daca oamenii ar spune apoi: ' Ce mare esti!'
A, un ultim lucru: ce mult s-ar schimba lumea daca ar intelege ce inseamna ca sunem creati dupa chipul lui Dumnezeu! Adica: cu vointa libera!
Numai bine!

17 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

S-ar mânca între ei ca nehaliții...Sau ar trăii la fel de bine și fără ea.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Si-ar fi dat seama mai multi ca God e un basm.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Inventau ei altceva ca sa-si justifice actiunile, ca doar suntem oameni, ne place sa avem tapi ispasitori!

| Maidanezul a răspuns:

Cind eram copil stiam asa "daca si cu parca au suit in barca, poate fi si Titanicul scufundat cu daca si cu parca inecat "
Dumnezeu nu este cunoscut de ieri de azi "din zilele noastre"

| Ecea a răspuns:

O scriau ei.

| monstrulet a răspuns:

Ne inchinam la alt Dumnezeu, si ziceam ca e cel adevarat si etc.

| Birjaru a răspuns:

In lipsa de filozofii de viata aberante, europenii ar fi adoptat moduri de gandire constructive mult mai repede, desi ma-ndoiesc ca prostia nu ar fi **** altceva in locul crestinismului.

| NoChanceForUs a răspuns:

Ne-am fi rugat la pelicani.
Dar oricum i-ai spune,Biblie,Coran,etc, tot se scria una.E un fel de istorie a bau-baului, e necesară cartea!

| nesuferit a răspuns:

Probabil am fi crezut in zeul soparla

| Raducu1 a răspuns:

Am fi fost cu totii atei s-au am fi crezut in idoli neexistenti ca aia din vechiul testament si am sfarsit ca fiind cu totii parte a iadului.

| Maidanezul a răspuns (pentru Raducu1):

Ai perfecta dreptate incerc sa te trezesc la realitate
-Karl Marx
-Friedrich Engels
-Vladimir Ilici Lenin
Uite idolii, din contra pe Lenin pina acum 5-6 ani il puteai admira la Moscova, era frumos colorat si cu un betisor in gura, sa zimbeasca la ateii de pe TPU

| HaDeS20 a răspuns:

Ce s-ar fi intamplat? Am fi trait mult mai bine! Numai vedeai babe calcandu-se in picioare ca sa atinga asa-zisele " moashte ".

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Tot se gasea in ceva sa credem happy religia e politicawinking

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Cum zice popa "Mergeti la vot " rolling on the floor

| VIPlidia a răspuns:

Care oameni? Daca noi nu aveam biblia nu mai eram oameni,ci bestii, fara educatie, fara pic de minte!
Traiam si noi ca animalele.

| N1m3n1 a răspuns:

Eu cred ca nu ar mai crede lumea in Dumnezeu