| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Ce a vrut sa spuna Parintele Arsenie Boca prin - parca pentru toti romanii: „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul!"

Parintele a fost si este un sfant intre noi. O femeie i-a spus: „Parinte, cand o fi la judecata, sa ne treci cu gramada". Parintele a zis zambind: „ N-ai spus rau, mai". A trecut de multe ori pe la noi prin sat. Unii il cunosteau, altii nu-l cunosteau, dar Parintele spunea: „Oamenii la voi sunt cam rai, dar totusi, fac milostenie multa si asta ii ajuta".

Si mai e ceva cu "eram(adica cel care povesteste) cu Parintele Arsenie si l-am intrebat: „Ce sa facem Parinte, ca acum este foarte rau". Parintele zice: „Va veni si mai rau". Zic: „Parca toate sunt otravite. Nici nu ne mai vine sa mancam". „Ma, faceti semnul sfintei cruci pe tot ce mancati: apa, ceai, cafea, prajitura, fructe, bautura, mancare, paine. De ar fi dat chiar si cu otrava, Sfanta Cruce anuleaza tot ce este otravit".

Se refera cumva la sfarsit sau ca se refera la faptul ca Romania e o tara moarta in care nu mai merge nimic
https://www.cinemagia.ro/filme/tara-moarta-1802037/

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pai DACA ti-ai reciti mesajul ai gasi si raspunsul in el. Hai sa vedem ce ai scris:
"Ce a vrut sa spuna Parintele Arsenie Boca",: " Parintele spunea: „Oamenii la voi sunt cam rai, dar totusi, fac milostenie multa si asta ii ajuta".
Se referea la faptul ca oameii trebuiau sa FACA MILOSTENIE cand: "A trecut de multe ori pe la noi prin sat."
Si uite cum ti-ai raspuns singur la intrebare.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Arsenie Boca a fost doar un preot, care nu a facut minuni

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Am spus eu ceva de "minuni"? Poate ai citit in diagonala? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Preventiv rolling on the floor

| Panamax a răspuns:

Du-te si intreaba-l.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Panamax):

Care el? la cine te referi mai exact?

| Mircea08 a răspuns:

In legatura cu frica sfintii ortodocsi spun :
"Cel ce cunoaste adevarul nu se impotriveste necazurilor care vin asupra lui. Caci stie ca-l conduc pe om spre frica de Dumnezeu." –
(Sfantul Marcu Ascetul)
"Nimenea nu poate sa iubeasca pe Dumnezeu din toata inima, daca nu se teme de El mai intai intru simtirea inimii. Caci numai curatindu-se si inmuindu-se sufletul prin inraurirea temerii, vine la dragoste lucratoare. Dar nu va veni cineva la temerea de Dumnezeu in chipul aratat, daca nu va parasi toate grijile lumesti" –
( Sf. Ierarh Diadoh)
Totusi Arsenie Boca are dreptate deoarece nu conteaza ce spune o religie sau alta ci conteaza ce spune Iisus :
"Căci Dumnezeu nu ne-a dat duhul temerii, ci al puterii şi al dragostei şi al înţelepciunii.

(Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 1/7)"
"Pentru că n-aţi primit iarăşi un duh al robiei, spre temere, ci aţi primit Duhul înfierii, prin care strigăm: Avva! Părinte!"
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 8/15)
La judecata de apoi nu ne judeca Arsenie Boca, ci biserica lui Iisus (adevarata biserica) :
"Au nu ştiţi că sfinţii vor judeca lumea? Şi dacă lumea este judecată de voi, oare sunteţi voi nevrednici să judecaţi lucruri atât de mici?
Nu ştiţi, oare, că noi vom judeca pe îngeri? Cu cât mai mult cele lumeşti?"
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 6/2, 3)
In legatura cu alimentele ai dreptate, in sensul ca cei care sunt ai lui Dumnezeu (adevaratii crestini ) sunt ocrotiti de Tatal
Romania nu este o tara moarta, asta spun dusmanii Romaniei, iar dusmanii Romaniei sun aceiasi cu dusmanii oricaror alte tari si anume satana si slujitorii lui. Daca noi avem in tara multi slujitori ai lui satana atunci Romania va fi sapata mai mult, daca avem mai putini atunci ei nu pot sa faca mare lucru. Asa este in orice tara. Pentru crestini, si in general pentru cei buni, intotdeauna au fost probleme deoarece crestinii nu lupta impotriva raului cu sabia ci lupta facand binele, deoarece acolo unde este bine nu poate fi rau :
"Nu te lasa biruit de rau, ci biruieste raul cu binele. "(Rom.12:21)

| LuluOneMillion a răspuns:

Dumnezeul la care pare sa se refere e constiinta fiecaruia, de asta sunt "ingaduite" si e cu tine din nastere pana la moarte. A doua chestie e ca oamenii chiar si cei rai se mai indura de la a fi rai, mare chestie, asta poate vedea oricine cand cineva e bun sau rau. Pentru a 3-a, crucea este sabia intoarsa care strapunge, dar este ireal ca strapunge ce e rau. Pune cianura de potasiu in ce mancare vrei, fa semnul crucii si mananca si tot o sa mori instant.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru LuluOneMillion):

Ok, pana aici am inteles dar la primul dialog ce a vrut sa spuna cu "Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul!" cand a spus " Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma." se refera la sfarsitul nostru ca natie ca popor si unitate nationala s-au se referea la sfarsit adica vremuriile acelea de final. Cand am citit fraza cu "Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma." ma ducea cu gandul la Occident si la fraza cu "Dumnezeu a fost ucis de Occident".

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru LuluOneMillion):

Se duce lumea de rapa, eu sincer am auzit niste zvonuri precum ca, copii in occident sunt mult mai redusi la minte, in gandire mai exact, nici nu stiu daca e adevarat dar eu chiar cred ca ne-am apropiat de vremuriile acelea de final. Nu pe bune acum CHIAR SE INTAMPLA pentru cine are ochi sa vada isi da seama chiar se intampla si spun asta nu pentru ca sunt eu prea credincios s-au prost spun asta pentru ca e adevarat. Am auzit niste preoti si chiar si pe unii specialisti la TV ca e posibil ca in viitor Romania sa ajunga ca Occidentul bine nu stiu daca e adevarat dar cred ca o sa se ajunga acolo e doar o chestiune de timp probabil ca generatiile urmatoare vor ajunge acolo. Ma uitam la acest video https://www.youtube.com/watch?v=DAZoGRlh7hg baiatul acela David spunea ca "nu stiu prima data cand am venit aici aveam presimtirea ca ma intorsesem inapoi in timp si imi aduceam aminte cum erau oamenii in Spania vedeai dupa freze, dupa haine si machiaj la fete si la baieti ca Romania incepea sa intre in Europa doar ca inca nu era acolo" la fel si David Batles care era din 1996 spunea ca "aici oamenii sunt altfel nu sunt ca in Spania".

| Mircea08 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu stiu ce a vrut Arsenie sa spuna, dar stiu ca nu avea de unde sa stie cine sunt cei de pe urma deoarece Iisus a spus ca nici El nu stie cand va fi sfarsitul.
Dumnezeu nu a fost si ni va fi ucis de occident si de nimeni altcineva. Occidentul este format din oameni, iar oamenii sunt si buni si rai asa cum sunt peste tot. Daca cineva crede ca in occident sunt cei mai rai oameni se inseala.