| KhludCiprian a întrebat:

Ce ar trebui sa facă un om... ca sa merite o forma de tortura fizica sau psihica pentru eternitate?

Voi face "jocul" și mai simplu: deci dacă ai avea un om în fata ta, ce ar trebui sa fi făcut în viata lui ca apeși un buton sa îl trimită într-o camera unde e orice forma de tortura pentru eternitate!?

Întrebare bonus: ce atribute ai considera ca are cel ce trimite pe cineva într-o astfel de tortura?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Tortura veşnică nu cred că o merită cineva şi nu-i văd rostul (e stupid să se dea o pedeapsă fără posibilitate de corectare).

Numai cineva foarte bolnav la cap, sadic, psihopat ar putea să condamne pe cineva la tortură pentru eternitate.
Şi, chipurile, ne iubeşte...

39 răspunsuri:
| angus35 a răspuns:

Daca exista persoane care vor avea parte de fericire vesnica in mod logic exista persoane care vor avea parte de tortura vesnica.Sa presupunem ca nu exista iad si toti oamenii dupa ce mor merg in rai.Cei care nu au avut o viata sfanta vor fi chinuiti in rai o vesnicie de sfintenia lui Dumnezeu.Vor urla atat de tare ca ti se v-a rupe sufletul.Prin urmare, pentru acesti oameni raiul ar fi un loc mai rau decat iadul.Trebuie sa te gandesti ca unii din familia ta vor merge in rai si unii vor merge in iad.Depinde de fiecare unde vrea sa isi petreaca vesnicia.SIR THOMAS SCOTT, a fost preşedinte al Parlamentului britanic: "Până în clipa de faţă n-am crezut că există nici Dumnezeu, nici iad. Acum ştiu şi simt că există amândouă, şi eu sunt dat pradă pieirii prin judecata dreaptă a Celui Atotputernic."

| KhludCiprian explică (pentru angus35):

Sa zic cum zicea cineva pe aici: "daca..."

Iti rezolv dilema cu iadul ca trebuie sa existe un raspuns simplu: Dumnezeu pur si simplu ii poate anihila pe cei ce ar trebui sa mearga in Iad. A, asa cred si evreii!

Deci nu trebuie gasite solutii imaginative ce justifica suferinta inutila. Mai ales ca gandeste-te la copii ce n-au avut de ales si au murit avortati ce teoretic ajung in Iad cred dupa teologia ta, nu? Ca sa pastram spiritul intrebarii, ce vad ca nu l-ai raspuns: ce ar fi facut acesti copii avortati ca sa merite sa fie torturati fizic sau psihic pentru eternitate?

| angus35 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Copii avortati ajung in rai ca ei nu au constiinta pacatului si sunt considerati neprihaniti. Unii au parte de fericirea vesnica altii de chin vesnic.Este corect?
DA, pentru ca omul este pacatos si nu vrea sa se pocaiasca.Este o chestiune de alegere. Daca nu il alegi pe Dumnezeu automat il alegei pe Diavol.Nu exista cale de mijloc. Este folosit in ambele cazuri acelasi cuvant: "vesnic".

| KhludCiprian explică (pentru angus35):

"Copii avorati ajung in rai ca ei nu au constiinta pacatului si sunt considerati neprihaniti." poate am auzit altfel, dar bine, e o corectie buna.

"Unii au parte de fericirea vesnica altii de chin vesnic.Este corect?" - asta iti si zicema ca nu, exista solutii ce Dumnezeu le poate alege. Ti-am spus una chiar in mesajul anterior.

Mai mult, iti dai seama ca cei ce "nu au constiinta pacatului" intra oricine nu a auzit de mesajul crestin. Daca ii trimiti in Iad, sa inteleg ca raspunsul tau la intrebare e: "daca cineva n-a auzit sau n-a putut sa creada pe Isus (sau ramura ta de crestinatate, ca poate crezi ca altii nu se mantuiesc) "... "merita sa fie torturati (fizic sau psihic) pentru eternitate". Corect?

| angus35 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Cei care au cunoscut legea vor fi judecati dupa lege.Cei care nu au cunoscut legea vor fi judecati fara lege.Omul nu are nicio scuza in fata maniei viitoare.Tu cand ai luat botezul stiai foarte bine lucrurile acestea.Cand te-ai dus la catiheza fratele pastor a vorbit cu tine despre lucrurile importante din viata ta.Acum ce faci:negi lucrurile cu care candva erai de acord? Cand te-ai botezat nu erai stabil psihic sau a fost o decizie luata in graba? Ai promis ca legamantul incheiat cu Dumnzeu va fi pentru toata viata.Acum ce faci?

| KhludCiprian explică (pentru angus35):

"Acum ce faci:negi lucrurile cu care candva erai de acord? Cand te-ai botezat nu erai stabil psihic sau a fost o decizie luata in graba? Ai promis ca legamantul incheiat cu Dumnzeu va fi pentru toata viata.Acum ce faci? "
Acum vad pur si simplu ca o astfel de pozitie nu ma reprezinta. Nu o pot justifica. Daca cineva pune in Iad pentru eternitate cineva (ce poate e incapatanat) si nu numai ca il lasa acolo, dar cica il arde, bunul simt cel putin ma face sa stramb din nas.

Asta ca sa nu discutam celelalte probleme: Biblia cu probleme, genocidul comandat de Iahve, etc.

Daca ai un copil incapatanat, ai dori sa fie ars pentru eternitate? Ai fi de partea acestui personaj ce accepta asa ceva? Doar ideea imi umple mintea de tristete!

| angus35 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Dragoste cu forta nu se poate. Daca asta e alegerea lui eu nu pot sa fac nimic altceva decat sa i-o respect. Daca asta vrea de asta o sa aiba parte. Oricum, iadul nu este destinatia finala a omului.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Si unde v-a arde acest "foc vesnic"? Ca pamantul actual se v-a duce cum spune Apostolul Petru.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Unde e iadul, probabil sub pamant, in prapastia/golul de care aminteste Iov,
"El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic.", doar raiul e in cer, nu?