| AvalohAlyn a întrebat:

Ce are toata lumea cu statul Israel sau ce a avut in decursul istoriei universale?
Bine in afara de faptul ca evreii sunt raspunzatori de moartea Lui Iisus Hristos.

Răspuns Câştigător
| OmniSpirit a răspuns:

Nu pot vorbi in numele multimii dar o pot face in numele meu.
Evreii ca si oameni trebuie respectati insa caracterul si mentalitatea lasa de dorit intelept sa fie evitati.
De multa vreme sunt infiltrati peste tot in lume si au pus la baza corporatii in a manipula si au acaparat intreaga planeta. Econimic si social.
Restul raselor pe pamant sunt vazute de catre ei ca si rasa inferioara si care trebuie doar folosita sa le mentina puterea. Cand numai au nevoie, reduce populatia prin diferite mijloace.
Nu pot spune ca toti evreii sunt la fel, dar majoritatea au crescut intr-o astfel de mentalitate de superioaritate.
Sunt foarte inteligenti si detin cele mai importante cunostinte in special Adevarata istorie a acestei planete.
Ei cunosc foarte bine legile universului si le aplica atat de bine ca sistemul actual in care convetuim este creat ca la ace sa domine mentalul uman. ( cand vorbesc de " ei " ma refer la elita evreilor )
Personal sunt dezgustat de aroganta si superioaritatea cu care ne trateaza si in special cum trateaza animalele.
Sunt dezgustat ca au creat holocaustul si apoi s-au victimizat. Au creat o atmosfera atat de delicata ca se propaga numai frica si teroare.
Oameni nevinovati au murit atunci si inca se intampla acest lucru. O natie care isi macelareste propriul popor.
Ceea ce este trist.

Pentru mine nu exista popor sfant si consider ca toate natiile de pe aceasta planeta sunt speciale si trebuiesc vazute ca egal. Dumnezeu vede totul ca si egal nu ca rasa sau culoare.

Nu este singurul intelept care a fost alungat prin teroare de catre ei.Aici ma refer la Iisus.
Le-a dat peste nas iar aroganta, setea de putere si lacomia i-au facut sa il alunge ca niste salbatici.
Au avut teama ca trezeste populatia, Iisus fiind un mare maestru care promova iubirea neconditionata.

Aceeasi poveste si in ziua de azi, numai ca acum sunt foarte bine protejati de legile si societatea creata diabolic de catre ei.

Sunt evrei care au spus acelasi lucru, si mai toti au fost redusi la tacere. In ce mod, foloseste-ti imaginatia.
Din pacate aceste caractere sunt rare care recunosc viclenia si falsitatea propriei natii.

Din pacate inteligenta pe care sa recunoastem o au, se foloseste in scopuri egoiste.

Nu am nimic impotriva nimanui, nu doresc sa se inteleaga acest lucru, dar ar fi cazul sa se mai spuna si realitatea care intentionat este atat de musamalizata.

9 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Nu doar evreii. Tot omul cu pacate.

| Dorugar a răspuns:

De unde naiba scoti chestia ca evreii sunt raspunzatori de moartea lui Isus Christos?
Pai in Biblie nu scrie niciunde ca evreii sunt raspunzatori de moartea lui Hristos, tot asa cum nu scrie nici faptul ca Hristos a murit sau cine este el Hristosul, dar scrie ca el traieste si azi in Iad unde detine cheile Iadului si ale Mortii. Asa ca despre ce moarte vorbesti?
Evreii nici macar de moartea dulgherului Isus nu sunt vinovati, odata ca nu l-au ucis ei pe Isus ci soldatii romani dupa legile imperiului roman, si nicidecum dupa legile evreiesti!
Evreii au fostdoar aceia care l-au aclamat si primit cu urale si flori pe Isus de Rusalii atunci cand a intrat in Ierusalim. Iar romanii au fost aceia care l-au arestat, judecat condamnat si executat dupa legile romane.
Asa ca gandeste cu capul tau si nu-i mai lua pe negandite prostiile debitate de nestiutorii care doar cred in loc sa STIE!
Sunt sigur ca si tu ai un creier rational capabil sa judece singur si nu ai nevoie sa iti mestece altii ceea ce pui tu in gura ta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Frate, natiunea Israel, ca popor, majoritatea lor, evreii l-au omorat pe Isus. Biblia spune clar ca Isus a murit, bun spune ca a inviat dupa, dar spune ca e la dreapta Tatalui...si Tatal lui e in „iad" cu el? Biblia spune ca romanii l-au omorat, la insistenta preotilor (fariseilor) asupra lui Pilat, si Pilat nu a gasit nici o vina la Isus, nu a gresit legii romane, prin urmare ce vorbesti tu e o prostie. Cine ti-a bagat-o in cap te-a mintit la greu...citeste Biblia inainte sa afirmi ceva legat de ea, te faci re ras fiind arogant ca sti tot, iar ceilalti ii consideri nestiutori, cand de fapt prostia e la tine

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce majoritate ma? Vrei sa ma convingi ca un ungur din Ardeal care a vazut revolutia la TV cum ceausescu a fost impuscat de criminalii care l-au judecat si impuscat doar ca a vazut la TV la fel ca majoritatea este vinovat de moartea lui Ceausescu?
Tot asa si la Isus, adica nu sunt vinovati aia care l-au omorat dupa Legea lor ci majoritatea care s-a uitat la scena de teatrala de prost gust cum un "dumnnezeu" nemuritor se preface ca moare si invie!
Ce naiba ai patit ca nu mai gandesti normal? Nu cumva ai patit si tu ceea ce scrie in Biblie la Corinteni 4 4. , adica "Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor"!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Tu ma intelegi gresit prietene, si nu numai pe mine, ci si ceea ce citesti tu din Biblie, tu ai vazut la ce raspuns de-al tau am comentat eu? ca Isus e in iad si alea, nu te mai tine chiar asa superior cu pregatirea ta proasta. esti sigur ca nu tie ti se aplica acel verset la ce prostii scrii? Apoi, natiunea Israel, evreii nu mai sunt sub ocrotirea Dumnezeului pe care pretind ca il venereaza, i-a abandonat pentru ca l-au renegat pe fiul sau, nu numai pe el, dar de-a lungul timpului au omorat sute de profeti (cel putin de ordinul sutelor) Isus fiind ultimul test al incapatanarii lor. Asa ca fie ca doar au privit, fie ca au fost cu totul impotriva lor, evreii in general nu l-au acceptat ca Mesia, si cum am repetat (degeaba) Isus nu a murit datorita incalcarii vreunei legi, nici chiar a legii mozaice, el chiar le vorbea oamenilor de acea lege, o promova, motivele sunt altele. Nu te tine mai destept, se vede ca nu esti prea documentat in domeniu, jignirea care trebuia sa mi-o arunci mie cu orbirea se pare ca ti se aplica mult mai bine.

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu citesc gresit Biblia ci o citesc intr-un alt context, si anume in contextul religiei in care a aparut, in timp ce tu o citesti in contextul minciunilor spuse de aceia care au FURAT Biblia religiei Mozaice, adica TU o intelegi gresit!
2 Tu ca si crestin FARA Dumnezeu, ca daca aveati un Dumnezeu va inspira ala o scriptura ca sa nu fiti nevoiti sa o furati pe a altora, de la un popor care mai are si astazi un Dumnezeu, fapt confirmat in realitate pentru ca s-au implinit toate promisiunile facute de acesta poporului sau, asa ca nu esti tu competent sa te exprimi pe baza unei minciuni ce au si ce nu au iudeii de religie mozaica!
3 Isus nu a fost niciun "test" ci ei la fel ca si Isus stiau ce inseamna cuvantul Mesia, si ce prerogative imperative implica acest cuvant, asa ca nu l-au considerat Mesia ca stiau cu totii de ce! Isus Nu a fost fiul lui Dumnezeu decat daca il consideri Dumnezeu pe soldatul roman Tiberius Abdes Pandira, cel care a lasat-o gravida, cred ca in urechi, pe fecioara cea "neprihanita" Maria. Asa ca nu mai interpreta mincinos scene din religia Mozaica care nu apartin de religia crestina decat eventual prin Minciuna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Imi pare rau pentru tine;(

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai evident ca Isus dupa ce a murit a ajuns la dreapta tatalui sau, adica in Iad, si in Biblie este mentionat clar ca el a fost ARUNCAT in Iad pentru ca Tatal Sau este Dumnezeul veacului acesta, adica Satana alias Lucifer cum vedem ca este slavit la Vatican sau mai direct Dracu, si toti stim ca Seful Iadului este Dracu!

| DonaldTrump a răspuns:

Mentalitatea evreilor crescuti cu zionismul in minte care se considera poporul ales, supremii ceilalti care nu sunt evrei sunt inferiori duh. Nu zic ca toti evreii sunt asa dar cei zionisti isi merita ura primita. Alta chestie : ei folosesc ca scuza Holocaustul la atrocitatiile comise de ei impotriva poporului palestinian, pur si simplu penibil.