| Cksihja a întrebat:

Ce ați face dacă după moarte nu există nimic?

48 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Ca nu mai exista nimic dupa moarte e sigur 100% si nu e nimic de facut. Cine nu crede in fantezii, apreciaza mai mult viata stiind ca nu mai exista alta. In schimb cine se lasa inselat de povesti primitive si mincinoase ajunge "sa dea vrabia din mana pe cioara de pe gard".

| Celcestietot a răspuns:

Asta este presupunere prin absurd... dar daca nu exista nimic, nu faci nimic, logic? Cat timp esti viu, exista ceva, cat esti mort de ce nu ar exista ceva?

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Nu exista niciun procentaj de 100% care sa arate asa ceva, deci nu este cert.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cand te nasti, nu ai nici o informatie in afara de cea genetica, deci nu ai nimic in afara de materia din care esti facut. Cand materia din care esti facut isi pierde forma, dispare si informatia pe care ai detinut-o, inclusiv cea genetica, deci e 100% sigur ca nu mai e nimic.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă am presupune prin reducere la absurd acest lucru...m-aș bucura că am trăit frumos.

| PainTech a răspuns:

Pai daca nu ar exista nimic probabil nu as face nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce m-aș duce în neant și nu aș mai ști nimic din ceea ce se face sub Soare, cum spune și Ecleziastul, nu aș mai putea interveni să schimb ceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Cand te nasti, atunci se formeaza energia.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce sa existe?

| Celcestietot a răspuns (pentru PainTech):

Asta am scris si eu.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si cand mori, atunci se opreste si energia.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Ce spunea Einstein despre energie? Pe scurt.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu n-am nici o treaba cu energia lui Einstein. Eu vad omul viu, omul mort si in rest minciuna, inselatorie si lucruri primitive lipsite de valoare.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

De ce nu ai nicio treaba? Nu inteleg. Si cu minciunile, de unde stii ca asa sunt, ai fost tu reinviat?

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca omul moare, nu e nici o problema cu energia, ca materia ramane, dar se schimba forma in care se afla acea materie si dispare informatia, asa ca tot ce a fost omul respectiv nu mai e. Povestile cu spiridusi, spirite, suflete sunt fantezii primitive, bune pentru inselat naivii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Este demonstrat ca omul are cel putin camp energetic, deci el este o energie (vie), care nu se pierde niciodata conform teoriei stiintifice.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

E fantezie de facut bani, nu e ceva serios.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Deci Einstein voia sa faca bani?

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Normal, ca doar fara bani nu se traieste bine. Toata lumea vrea sa faca bani si ii face fiecare cum poate mai bine. Daca omul are camp energetic, asa are si porcul camp energetic si dupa ce ai mancat porcul, s-a terminat si "campul energetic" al porcului.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

As zice ca animalele nu au camp energetic. Einstein nu voia sa faca bani cel putin in favoarea credintei.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Au toate vietuitoarele camp energetic la fel. Si plantele si animalele. E totul la nivel de scamatorie, poveste, inselaciune, ca in realitate se vede cum sta treaba. Oamenii sunt toti la fel, nu difera asa de mult si nu exista nici un camp "valoros" sau care sa supravietuiasca mortii. E pe fantezie si inselaciune.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Dacă mi-ai putea da orice articol care să arate că animalele au câmp energetic, aș fi recunoscător happy. Plantele au energie, dar nu câmp energetic. Dacă ar exista viața de după moarte, ai crede în Dumnezeu?

| PainTech a răspuns:

Cum ați ajuns de la "ce ați face după moarte" la Einstein și camp energetic?

Uneori TPU chiar ma uimește.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Trebuie definit ce e Dz, ca sa pot spune daca cred in el sau nu. Dz cel din cartile religioase e o aberatie. Nu as avea cum sa cred in el sub nici o forma. Daca insa am o alta definitie pentru el, de exemplu sa zicem ca Dz e o entitate care guverneaza totul si care nu e interesata de nimic, atunci ar merge, as putea zica ca poate exista, dar nu s-ar potrivi cu povestile religioase, nu ar fi controlabila, ar fi o entitate inutila, care cred ca nu ar interesa pe nimeni, de aceea personajul din cartile religioase are foarte multe calitati imaginare care-l fac atractiv.

Ca sa existe viata dupa moarte, ar trebui fie sa mor eu intai si dupa aceea sa traiesc in continuare si sa dau de un Dz, nu de niste povesti, ca tot nu as crede in povesti sau sa se intoarca niste morti cu dovezi clare. Altfel cu povesti false, inventate nu are cum sa ma convinga nimeni de viata dupa moarte si de Dz.
Logic daca o luam, nici nu are sens viata dupa moarte, mai ales infinita.

Nu am fost interesat de campurile energetice, ca in general sunt doar povesti paranormale de facut bani pe seama naivilor. Eu cred ca esti interesat de asemenea subiecte si e foarte probabil sa stii mai multe lucruri decat stiu eu, dar daca am sa gasesc ceva informatii bune despre campuri energetice, am sa ti le dau si tie cu cea mai mare placere happy.

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Aici de exemplu aminteste si de animale:
http://chooseenergytherapy.com/healing-energy-power/
E normal sa aiba toate vietuitoarele un camp energetic. Cat despre fectele lui si interactiunea omului cu campul si posibilitatea de a-l percepe, manipula, folosi,... am rezerve. E mai mult un mod de a face bani. Scrii articole, te faci ca pui diagnostice, ca tratezi si faci bani. E la nivel de scamatorie, nu e ceva foarte serios.

| danut a răspuns:

Cati dinte cei ce dau procente de 100% ce este dupa moarte AU MURIT ca sa stie ce este DUPA?