| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Există viață după moarte dacă ai copii? Viața ta se continuă prin ei altfel nu? E sau nu adevarat?

8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Din cate am aflat eu, putem spune că există, dar după apocalipsă sau ziua judecății. Până la această oamenii sunt păstrați în mormintele amintirii. Da, prin copiii, se poate spune că se continua viața datorită semnăturii genetice.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Moartea e un somn adânc.Lazăr când a murit, Isus a spus ucenicilor ca Lazăr doarme si merge să-l trezească. Lazăr după ce înviase nu a vorbit de viață lui de după ce a murit pentru ca nu exista. Când omul moare se duce in pământ iar sufletul se întoarce la Dumnezeu care l-a dat.La înviere cei care au fost înscriși in cartea vieții vor avea parte de viață veșnică in împărăția lui Dumnezeu, iar ceilalți vor învia pentru judecata si vor avea parte de moarte veșnică.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Inca ceva daca oamenii il abandoneaza pe Dumnezeu si renunta la religie distrugand bisericiile va veni sfarsitul lumii spun asta pentru ca ma gandesc la ce a spus Parintele Arsenie Boca: Vine timpul, si e foarte aproape, cand toti preotii vor repara bisericile, iar altii vor construi altele noi, dar nelucrand ei la sufletul omului, vor ramane bisericile goale, cucuvelele vor canta intr-insele. Roadele slabirii in dreapta credinta a teologilor in facultati si seminarii vor fi preotii, care vor fi si mai slabi ca invatatorii lor; mai ales in Transilvania ortodoxia aproape ca va disparea, ultima reduta va fi Sibiul, dar va cadea si acesta. Dumnezeu nu forteaza mantuirea nimanui. Cine are minte sa ia aminte. Daca oamenii vor deveni atei vor trai in pacat iar pacatul se va varsa peste generatiile urmatoare IQ-ul oameniilor o sa scada de la generatie la generatie pana cand vor deveni mult prea prosti.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Si uite ca de asta avem mai multe biserici si popi decat spitale si cadre medicale rolling on the floor

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Anisoara vreau sa iti spun ceva. Daca ai observat un lucru, in satele din Romania il vedeai pe popa (omul lui Dumnezeu) mergand pe ulita cu crucea in mana si busuiocul iar la oras il vezi foarte rar, daca il vezi pe autobuz numai atunci si atat.

Un preot a spus in felul urmator: "Vor veni vremuri in care va veti intoarce cu totii cu fata catre carte" De ce? simplu va veti pune cu totii un semn de intrebare: "Ce se INTAMPLA cu copii nostri?" iar atunci cand va veti da seama va fi deja mult prea tarziu, pentru ca SFARSITUL LUMII deja a venit?

| Meme10Memu a răspuns:

Nu.

| animalulferoce a răspuns:

Moartea e un somn pasnic si binecuvantat, moartea ar trebui sa fie un indemn pentru fiecare in aceasta societate, dar nimeni nu o doreste in deplin.