| vali0000 a întrebat:

Funda! TPU as vrea sa intreb voi credeți ca ar exista viata după moarte și dacă da sau nu de ce?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Vali pe zi ce trece aflu ca de fapt nu stim nimic, asa ca nu stiu, chiar nu stiu, bucarate de fiecare clipa traita ca poate fi ultima

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Toti cei care-ti zic ca stiu ce urmeaza dupa moarte te mint (atat crestinii cat si ateii).

| Mădă0611 a răspuns (pentru doctorandus):

Viata dupa moarte presupune existenta sufletului, iar asta oricum ai intoarce povestea, nu poate exista; in lipsa lui, nu exista viata dupa moarte.

| T0T a răspuns:

Pentru că nu-i putem întreba pe cei decedaţi dacă există ceva după moarte, nu ne rămâne decât să încercăm să ghicim ce se întâmplă. Pe de o parte sunt cei care presupun că nu există viaţă după moarte, presupunere ce nu poate fi neapărat dovedită. De cealaltă parte, din prisma newtoniană/einsteiniană sau a teoriei cuantice, nu există niciun motiv să credem că avem doar o singură şansă la viaţă. Este posibil ca viaţa să fie „reciclată" la infinit. Hans Moravec, cercetător în domeniul inteligenţei artificiale, a afirmat că neobsevarea Universului este imposibilă: trebuie să fim în viaţă şi să observăm Universul într-o formă sau alta.