| Octavian199 a întrebat:

Ce avem noi aici? Matei 27 cu 32 si Ioan 19 cu 17.Cam se contrazic rolling on the floorCa sa vedeti cum sunt inventate povesti.

32 răspunsuri:
| ChrisRo a răspuns:

Oricum, religia e cu totul depasita de vremuri. Nu prea ii mai vad rolul in zilele noastre.

| RAY a răspuns:

Pe viitor scrie verstele jos, e o diferenta intre cele doua evangheli

| Wr3nch a răspuns (pentru ChrisRo):

Nah, ramane un mecanism de control excelent pentru mase.

| Bizon95 a răspuns:

Cei care stiu ce scrii tu acolo sunt impotriva la ce zici, ca se contrazic
noi restul habar nu avem ce e aia, si (CEL PUTIN MIE) imi e o lene de ma doare sa caut pe google rahat religios

asa ca posteaza versetele tongue

| ChrisRo a răspuns (pentru Wr3nch):

Pentru masele lipsite de educatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Matei spune ca a dus crucea
Simon din Cirene
La Ioan spune ca a dus-o Hristos
Cei asa de greu de inteles?
A dus-o Hristos pana a cazut sub greutatea ei.
Apoi l-au silit pe Simon din Cirene, care trecea intamplator pe acolo, sa o duca
Dumnezeu exista indiferent daca noi tinem cont de acest lucru sau nu.
Si sigur ne vom intalni cu El dupa moarte

| Octavian199 explică (pentru anonim_4396):

Unde scrie ca a facut schimb? Terminati cu interpretarile.Ca asa se nasc atatea secte, fiecare cu interpretarea lui rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Adica?

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Pai sau scris la un interval de timp diferit, de aici si diferenta

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu exista indiferent daca noi tinem cont de acest lucru sau nu.
Si sigur ne vom intalni cu El dupa moarte

depinde care dumnezeu, ca crestini il interpreteaza in 6000 de feluri diferite,sansa ca sa nimeresti religia potrivita este mica, vorbim doar de crestinism,nu vorbesc de iudaism, islam, budism, hinduism si alte en religi, acel creator daca exista va aprecia faptele bune facute, nu credinta, religia astea sunt inventi umane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Ia citeste la Luca
Tu vrei sa fie scris totul cu exactitate maxima ca pentru prosti?
Daca evangheliile s-ar fi asemanat pana la cuvinte si la litere, ar fi fost banuiala ca s-au adunat evanghelistii si ar fi scris impreuna urmarind un scop omenesc
In lucrurile importante nu se contrazic
Tu analizeaza evanghelia in intregul ei
Nu cred sa ai mai mult de 21 de ani dupa cat de naiv pui problema

| Octavian199 explică (pentru anonim_4396):

Stii care e culmea pro? Ca, crestinii sa creada in cartea de povesti, totdeodata sa se contrazica=secte rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru anonim_4396):

Lasa asta.E vorba de cararea crucii, nu diferentele de care zici tu.

| edit28 a răspuns:

Dintre atei si credinciosi, cei mai prosti sunt cei care iau ce e scris in biblie literalmente.

| Octavian199 explică (pentru edit28):

Nu mai sunt crestini daca interpreteaza dupa ureche.

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Asta e idea. Trebuia sa stie cum s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Ce treaba are faptul ca au aparut sectele cu Dumnezeu?

| Octavian199 explică (pentru anonim_4396):

Vezi? Voi interpretati. Daca ar fi un creator, ar fi universal.Dar voi o ardeti zeii religiei in care credeti .Scuze.Mai sunt si cei care se razboiesc pe acelasi zeu, ca nu cred ceilalti cum cred ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Eu sunt de parere ca daca esti pagan si nu crezi n-are rost sa incepi cu blasfemii.
Tot ce faci se intoarce impotriva ta.

| Octavian199 explică (pentru anonim_4396):

Vezi ca pagan inseamna altceva.Cel care crede in alt zeu decat tine.

| Octavian199 explică (pentru anonim_4396):

Are treaba.La un momement dat o sa va razboiti pe nimic.Ca doar tot in zeul ala credeti.Dar na. Daca ceilalti nu cred ca zeul evreu a mancat ceapa, si ei zic ca a mancat usturori.Pe sistemul asta o ardeti.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Matei 27/32:"Pe când ieșeau afara din cetate, au intalnit pe un om din Cirene numit Simon, si l-au silit sa duca crucea lui Isus".De aici rezulta ca pana la ieșirea din cetate, Isus a dus crucea.
Ioan 19/16:" Isus, ducandu-Si crucea, a ajuns la locul, zis al 'Căpățânii', care in evreiește se cheamă 'Golgota'."
Aici Ioan nu se refera la lemnul crucii, ci la suferințele pe care le-a avut pe parcursul vieții si pana la sfârșit, adică moarte de cruce ( crucificare ).
"Ducandu-Si crucea" ar rezultă ca lemnul crucii era proprietatea Lui. In mod sigur Ioan s-a referit la suferințe si nu la lem.
Luca 9/23: " Apoi a zis tuturor : "Daca voiește cineva sa vina după Mine, sa se lepede de sine, să-și ia CRUCEA in fiecare zi, si sa Ma urmeze." Este de la sine înțeles ca Isus in acest verset s-a referit la încercările si suferințele prin care vor trece cei ce cred in El.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Cum s-a intamplat nu stiu nici cei care au scris biblia, ea fiind scrisa dupa moartea lui iisus de catre 4 anonimi, au scris din ce au spus martori oculari, iisus nu a scris nimic, dar existenta unui profet pe nume iisus este confirmata
nasterea, botezul, ceea ce a spus, crucificarea si atat
biblia sa modificat in timp plus traducerea proasta in lb romana

| RAY a răspuns:

Ioan 19/16:" Isus, ducandu-Si crucea, a ajuns la locul, zis al 'Căpățânii', care in evreiește se cheamă 'Golgota'."

vrajeala se refera la locul unde va fi crucificat

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

A-și duce crucea este o expresie figurată apărută la mult timp după aceea, într-o cultură creștină. Interpretarea ta pune căruța înaintea cailor.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da.Nu scrie nicaieri ca au facut schimb.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Vezi ca depinde si de contest.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Daca il intreb pe alt crestin, imi zice altceva decat zici tu rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și care este cel care gustă vinul amestecat cu fiere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Imi pare rau.
N-au scris dupa martori ci chiar ei au vazut cu ochii lor ce s-a intamplat.
Dar intr-o privinta ai dreptate
Asa se pune problema, nu daca evanghelia nu este adevarata
E evident ca e adevarata
Si Iisus exista
Doar ca unii contesta ca Iisus ar fi Dumnezeu.