| Octavian199 a întrebat:

Ce avem noi aici? Matei 27 cu 32 si Ioan 19 cu 17.Cam se contrazic rolling on the floorCa sa vedeti cum sunt inventate povesti.

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa vada omule daca sa scris cu mult timp dupa moartea lui iisus,asta e dovedit istoric, recunoscut de biserica catolica, ortodoxa, iisus a existat, acum e mort ca orice om mort

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Canonic majoritatea bisericilor creștine recunosc patru evanghelii, cuprinse în Noul Testament:

Evanghelia după Matei, scrisă c. 70–100.[3] c 80-85.[4] Unii cercetători conservatori susțin că a fost scrisă înainte de anul 70, în special cei care nu acceptă teza că prima evanghelie care a fost scrisă a fost cea a lui Marcu.
Evanghelia după Marcu, scrisă c. 68–73,[3] c 65-70[4]
Evanghelia după Luca, scrisă c. 80–100, cei mai mulți istorici susținând că a fost scrisă în jurul anului 85, [3] c 80-85[4]
Evanghelia după Ioan, scrisă c 90-100,[4] c. 90–110,[5] Opinia majoritară este că ea a fost scrisă pe etape, deci nu are o singură dată a scrierii.
Cele patru evanghelii din canonul Noului Testament sunt scrieri pseudonime, ele fiind scrise de autori anonimi și atribuite în mod tradițional (dar inexact) lui Matei, Marcu, Luca și Ioan:[6][7][8][9]

„Ceea ce cei mai mulți nu-și dau seama este că titlurile lor au fost adăugate ulterior de creștini din secolul al II-lea, la decenii întregi după ce aceste cărți fuseseră scrise, pentru a putea pretinde că ele au fost scrise de apostoli. De ce ar fi făcut asta creștinii? Amintiți-vă discuția anterioară asupra formării canonului Noului Testament: numai cărțile care erau apostolice puteau fi incluse. Ce trebuia atunci făcut cu evangheliile care erau citite și larg acceptate ca autorități în timp ce fuseseră scrise în mod anonim, cum a fost cazul celor patru evanghelii din Noul Testament? Ele trebuiau asociate cu apostoli pentru a putea fi incluse în Canon, așa că le-au fost atașate nume de apostoli."
—Bart D. Ehrman, Truth and Fiction in The Da Vinci Code: A Historian Reveals What We Really Know about Jesus, Mary Magdalene, and Constantine.[10]
Mai mult, cele patru evanghelii canonice nu au fost scrise de martori direcți la evenimentele relatate,[11] iar ele nici măcar nu susțin că ar fi scrise de martori direcți la acele evenimente:[8][12][13]

„Ele nu pretind că ar fi fost scrise de martori la viața lui Isus, iar istoricii au recunoscut de mult că ele au fost produse de creștini din a doua sau a treia generație, trăind în alte țări decât Isus (și Iuda), vorbind o limbă diferită (greacă în loc de aramaică), trăind în circumstanțe diferite și adresându-se unui public diferit."
—Bart D. Ehrman, The lost Gospel of Judas Iscariot: a new look at betrayer and betrayed.[13]

https://ro.wikipedia.org/wiki/Evanghelie